To, či nie sú ľudia, ktorí rozhodujú o cenách liekov alebo podmienok v konflikte záujmov, sa nedozvieme.
BRATISLAVA. Konflikty záujmov u ľudí, ktorí rozhodujú o cenách liekov alebo pomôcok, ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (Smer) zatiaľ nezverejnila.
O členoch komisií, ktorí radia ministerstvu zadarmo, sa však dá dozvedieť viac ako za ministra Ivana Uhliarika (KDH).
Členovia rozhodujú o desiatkach miliónov eur z verejného poistenia. Preto by mal byť schvaľovací proces vo verejnom záujme, tvrdí Dušan Zachar z INEKO.
Informácií je málo
Fakty
Zverejňovanie
Čo má byť na stránke:
mená, priezviskáa životopisy členov poradných orgánov,
aké vzdelanie dosiahli a aké majú skúsenosti,
odborné odporúčania poradných orgánov,
oznámenia o faktoch, ktoré nasvedčujú vylúčeniu člena poradného orgánu,
primerane sa to týka aj členov odborných pracovných skupín, zamestnancov, ktorí ovplyvňujú ceny liekov.
Od decembra by mali byť na webe ministerstva zdravotníctva informácie o členoch poradných orgánov. Tí radia ministrovi, koľko by mali z ceny liekov platiť poisťovne a koľko pacient.
Je to jedno z protikorupčných opatrení, ktoré boli prijaté za Uhliarika. Za jeho éry sa však neuplatnilo a informácie sa nezverejnili.
Dnes sú síce na webe ministerstva životopisy členov, no konflikty záujmov nie. „Robí sa komplexná revízia situácie, ktorá sa týka členov kategorizačných komisií,“ povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.
Po skončení bude ministerstvo postupovať podľa zákona, tvrdí. Zákon konflikty prikazuje zverejniť, ak je pre ne člen komisie vylúčený.
Zo zverejnených životopisov sa dá niekedy ťažko dozvedieť, kde ľudia pracovali a aké firmy ich môžu ovplyvňovať.
Renáta Hajdinová, členka komisie pre liečivá, nemá zverejnené, v ktorých firmách pracovala.
V životopise uvádza, že má skúsenosti s farmaceutickou činnosťou v oblasti veľkodistribúcie či s propagačnou činnosťou liekov.
Pracuje v poisťovni, no nedozvieme sa v ktorej. Do komisie ju mala nominovať Dôvera.
Prečo zverejňovať
Konflikty záujmov treba podľa šéfa Transparency International Gabriela Šípoša zverejňovať nielen pre zákon, ale najmä pre dôveru verejnosti.
„Aby o tom, ktoré lieky či pomôcky budú platené štátom, nerozhodovali ľudia spätí s farmaceutickým priemyslom či distribúciou,“ dodal.
Dobre nastavené pravidlá zverejňovania môžu obmedziť prípadné bočné úmysly aktérov pri cenotvorbe liekov, vraví Zachar.
Šípoš pripustil aj možnosť, že žiadne konflikty u členov nie sú. „Potom by malo byť vyslovene uvedené, že dotyčný podpisuje, že konflikt nemá,“ dodal.
Zachar upozorňuje, že zverejňovanie ich môže odradiť. „Oplatilo by sa začať uvažovať nad vznikom profesionálneho, teda plateného, nezávislého orgánu,“ navrhuje.
Hajdinova