BRATISLAVA. Odsúhlasením a posunutím zmeny Obchodného zákonníka a zákona o regulácii v sieťových odvetviach do druhého čítania o tom dnes rozhodli poslanci NR SR.
Dôvodom zmeny je najmä dlhodobá kritika Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) zo strany súčasnej vlády Roberta Fica (Smer-SD). "Myslím si, že ak je štát väčšinový akcionár, tak má čo do toho hovoriť. Prečo by mali Nemci a Francúzi rozhodovať o tom, či nejaká cena plynu na Slovensku by sa mala zvyšovať," vysvetlil koncom apríla premiér s tým, že takouto zmenou sa dá garantovať stabilita cien energií.
Tento názor však dnes v pléne nezdieľal opozičný politik Juraj Miškov (SaS). Podľa neho dôjde práve k diskriminácii firiem s účasťou štátu. "Návrh je v rozpore s právom Európskej únie, v rozpore s Ústavou SR, vysiela veľmi zlý signál investorom a výrazne zhoršuje podnikateľské prostredie," uviedol exminister hospodárstva.
Zmena je podľa neho zlá a diskriminačná, pretože má zabrániť spoločnostiam žiadať regulačný úrad o schválenie zvýšenia cien plynu či elektriny. Takúto zábranu však nebudú mať firmy bez účasti štátu. Ako ďalej upozornil, hodnotenie oprávnenosti úprav cien energií má zabezpečovať a vykonávať len Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), a nie valné zhromaždenia.
Andrej Kolesík (Smer-SD) mu oponoval a upozornil na fakt, že zmena legislatívy nie je bojom s nadnárodnými monopolmi a je v súlade so slovenskými zákonmi aj medzinárodnými zmluvami. Ak dôjde k jej schváleniu, malo by sa zamedziť neúčelnému podávaniu návrhov cien, ktoré doteraz schvaľovalo predstavenstvo. "Žiadny právny predpis totiž v súčasnosti neupravuje, koľko návrhov na zmeny cien môžu podať podniky ÚRSO," podotkol.