Hongkong 21. augusta (TASR) - Ázia sa čoskoro stane hnacou silou svetového hospodárskeho rastu, čím prevezme oťaže od USA, ktoré smerujú k dlhšiemu obdobiu slabých výsledkov.
Šéf-ekonóm maklérskej spoločnosti CLSA Emerging Markets Jim Walker očakáva, že hospodársky rast v USA v nasledujúcich rokoch dosiahne len dve alebo tri percentá a v Európe a Japonsku dokonca ešte nižšie hodnoty. Podľa jeho slov nepriaznivé vyhliadky americkej ekonomiky obmedzia výnosy 10-ročných pokladničných poukážok ministerstva financií na štyri percentá na zvyšok tohto roka a do konca roka 2003 na 3,0 až 3,5%.
Mnohí ekonómovia zastávajú názor, že ekonomika Ázie (mimo Japonska) v hodnote tri bilióny dolárov je príliš malá, aby sa mohla stať hnacím motorom svetového hospodárstva a navyše vývoz do USA, kam smeruje 25 až 30% vývozu, čiže približne 10% hrubého domáceho produktu regiónu, je pre rozvoj Ázie rozhodujúci.
J. Walker však považuje tento názor za nesprávny a predpovedá päť až šesť rokov trvajúci rozvoj, počas ktorého Ázia predbehne zvyšok sveta. Podľa jeho slov oficiálne štatistiky podhodnocujú ekonomický potenciál regiónu približne o 50%, keďže nesledujú čierny a súkromný sektor, ktoré stále dominujú v produkcii regiónu.
Ekonóm zároveň upozorňuje na riziko vojny USA proti Iraku, ktorá bude mať na Áziu minimálny vplyv, ak sa skončí rýchlo. Aj v prípade zvýšenia cien ropy, dnes na úrovni približne 28,48 USD za barel, nastane ich rýchly pokles tak, ako sa to stalo aj po vojne v Perzskom zálive v roku 1991.
J. Walker svoje argumenty podporuje aj očakávanou zmenou sporiteľnej základne v Ázii a bilancií bežných účtov, čo prinesie nárast kapitálových investícií a dopytu po komoditách. Ázia pred ekonomickou krízou v rokoch 1997 až 1998 dosahovala vysoké deficity bežného účtu, no v roku 1999 sa vďaka prudkému rastu vývozu, ktoré regióny vytiahli z recesie, zmenili na prebytky.
J. Walker uvádza, že deficity zo začiatku 90. rokov boli neproduktívne, no nové budú mať konštruktívnejšie využitie, keďže vlády si uvedomili potrebu obmedziť priamu ekonomickú aktivitu a privatizovať aktíva, aby znížili obrovskú zadlženosť.
(1 USD = 44,443 SKK)
* 1 sov