LINZ. Rakúsky národohospodár Friedrich Schneider dospel k záveru, že počet pracovníkov s plným úväzkom pracujúcich načierno tento rok klesne v Nemecku asi o 100.000 na 7,7 milióna.
Hodnota produkcie tieňovej ekonomiky sa tak medziročne zníži asi o 2 miliardy eur na 342,4 miliardy eur. Bude predstavovať 13,3 % oficiálne uvádzaného hrubého domáceho produktu (HDP) Nemecka. Percentuálny podiel nemeckej tieňovej ekonomiky zostáva na priemernej úrovni voči oficiálnemu HDP priemyselne rozvinutých štátov.
Počas hospodárskej krízy zaznamenala tieňová ekonomika mierny vzostup, ale jej dlhodobý trend klesá.
Práca načierno v Rakúsku a Švajčiarsku je podľa Schneidera výrazne nižšia, v oboch krajinách dosahuje po 7,6 %.
V stavebníctve a remeselníckych prácach pre domácnosti sa až 38 % výkonov v Nemecku robí bez fakturácie a odvodov daní a do sociálnych fondov. Veľa ľudí načierno zamestnávajú aj hotely, reštaurácie a autoservisy. Práce bez písomnej dohody v domácnostiach a okolo nich znižujú HDP Nemecka ročne o vyše 51 miliárd eur.
Schneider tvrdí, že privysoké odvody vytvárajú priaznivé podmienky pre rozširovanie práce načierno. Ak sú vyššie ako 40 %, nastáva masívny únik ľudí do tieňového sektora. Zlomová hranica obratu k lepšiemu nastáva vtedy, ak dane a sociálne odvody sú nižšie ako 30 % ich príjmu.
Informovala o tom agentúra DPA.