BRATISLAVA. Únia potrebuje okrem stabilizácie rozpočtov aj silnú prorastovú politiku. Zhodli sa na tom počas pondelňajšieho rokovania štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Peter Javorčík a britský minister pre Európu David Lidington.
Podľa Lidingtona je zodpovedná konsolidácia potrebná, sama však na lepšiu budúcnosť stačiť nebude.
"Európa sa musí zamerať na politiku rastu, aby dala ľuďom nádej do budúcnosti," povedal po rokovaní novinárom s tým, že takáto politika by mala viesť k posilneniu jednotného trhu, obchodu Európy so zvyškom sveta a k regulácii, ktorá nebude obmedzovať podniky v raste a prijímaní nových zamestnancov.
Dôležitým faktorom aj pri ďalšom vývoji však bude aj situácia v Grécku. Napriek tomu, že Veľká Británia nie je členom eurozóny, jej problémy sa jej rovnako značne dotýkajú. Podľa Lidingtona totiž až 40 percent obchodu realizuje Británia práve so 17 členmi menovej únie.
Rozhodnutie je však v rukách gréckych voličov, zhodli sa Lidington aj Javorčík.
"Podmienky pre Grécko sú jasné a myslím, že z našej strany nie je záujem, aby sa z nich v budúcnosti zľavovalo. Rozhodnutie je v rukách gréckeho obyvateľstva v nastávajúcich voľbách. Je dôležité, aby toto rozhodnutie bolo založené na konkrétnych faktoch, aby si aj obyvatelia uvedomovali, čo ich hlas bude do budúcnosti znamenať," povedal Javorčík.
Veľká Británia bude tiež presadzovať zníženie rozpočtu Európskej únie (EÚ) na roky 2014-2020. Krajiny ako Slovensko, ktoré potrebujú zvýšiť čerpanie financií z eurofondov, by to však nemalo ovplyvniť. Podľa britského ministra pre Európu Davida Livingtona by sa totiž mali aj napriek škrtom v európskom rozpočte prostriedky pre chudobnejšie krajiny navýšiť.
"Britská vláda by rada videla prestavbu rozpočtu kohéznych fondov tak, aby sa financie určené pre chudobné regióny bohatých krajín, vrátane Veľkej Británie, presunuli na financovanie relatívne chudobných krajiny Európskej únie," povedal Livington na brífingu v Bratislave.
Podľa Livingtona môže britská vláda len veľmi ťažko súhlasiť s navýšením rozpočtu EÚ, keď v Británii dochádza ku škrtom. Ako dodal, tamojšie verejné výdavky sa znižujú v jednotlivých rezortoch v priemere o 20 percent. "Voliči v Británii vidia dosah škrtov v podobe zredukovaných sociálnych výhod a zmrazenia platov štátnych úradníkov," skonštatoval Livington.