Pri tvorbe štátneho rozpočtu sa chce rezort hospodárstva uchádzať o peniaze na dotácie na kúpu slnečných kolektorov a kotlov.
Dotácie
Koľko rozdali
- dotácie na kúpu slnečných kolektorov a kotlov na biomasu zaviedol vtedajší minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek v roku 2009,
- štát na dotácie vyčlenil 8 miliónov eur,
- do konca minulého roka sa vyčerpalo asi 6,5 milióna eur,
- vlani ministerstvo rozdalo v rámci dotácií vyše 2,7 milióna eur.
ŽIAR NAD HRONOM. Ministerstvo hospodárstva chce obnoviť dotácie pre domácnosti na nákup slnečných kolektorov a kotlov na biomasu.
Hovorca ministra Stanislav Jurikovič však povedal, že sa s dotáciami nepočíta v štátnom rozpočte v tomto roku, ale ani v rokoch 2013 či 2014.
„Ministerstvo sa však pri tvorbe nového rozpočtu bude uchádzať o prostriedky na tento program,“ dodal.
Slovenský výrobca slnečných kolektorov, Thermo| Solar zo Žiaru nad Hronom tvrdí, že malé solárne zariadenie na prípravu teplej vody ušetrí na elektrickej energii 300 eur ročne.
„Za 30 rokov jeho majiteľ ušetrí, pri troj- až päťpercentnom raste cien energií od 14tisíc až do 20tisíc eur,“ vraví riaditeľ firmy Milan Novák.
Malé solárne zariadenie s tromi kolektormi a 300-litrovým bojlerom s elektrickým doohrevom stálo vlani s montážou a odpočítaním dotácie okolo 2800 eur. Bez dotácie by to bolo asi o 1100 eur viac.
Návratnosť slnečných kolektorov so štátnou dotáciou bola deväť rokov, ich životnosť je aspoň 30 rokov.
Kvalitný malý solárny systém pokryje do 70 percent ročnej spotreby energie na prípravu teplej vody pre domácnosť so štyrmi či piatimi členmi.
Ak by sa rezort hospodárstva vrátil k dotáciám, podľa Nováka by sa zastavil prepad predaja slnečných kolektorov u nás.
„Skúsenosti z Nemecka, ktoré je lídrom vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie, ukazujú, že zmeny v dotačnej politike majú na trh horší vplyv, ako keby dotácie neboli,“ dodal Novák.