BRATISLAVA. Takmer 600-tisíc ľudí má namiesto klasickej pracovnej zmluvy uzatvorenú so zamestnávateľom niektorú z troch druhov dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovné pomeru podľa Zákonníka práce.
„V tomto počte môže byť zarátaný pracujúci aj viackrát, ak má uzatvorených viac dohôd,“ vraví Jana Hrabková zo Sociálnej poisťovne.
Z tohto počtu je až jedna desatina nezamestnaných evidovaných na úrade práce.
Práve prácou na dohodu zamestnávatelia často obchádzajú zamestnávanie uchádzačov z evidencie na riadny pracovný pomer.
Kým totiž v roku 2005 takto pracovalo iba 373 nezamestnaných, pred dvomi rokmi už 48tisíc.
V článku sa dočítate:
Dovolenku nedostanú
Nemôžu od vás vyžadovať nadčasy
Zárobok môže byť limitovaný
Môžete sa poistiť
Výhody len pre niekoho
Ministerstvo práce považuje tento problém za jeden z najhorúcejších.
Chce ho preto vyriešiť ešte pred veľkou novelou Zákonníka práce. Dnes môže na dohodu robiť v podstate ktokoľvek, ak dodrží maximálny počet hodín, nezamestnaný aj výšku zárobku.
Podľa hovorcu rezortu práce Michala Stušku sa rokuje o tom, že pracovať formou dohody by po novom mohli len študenti a dôchodcovia. Či si takouto formou budú môcť zarábať aj nezamestnaní, ešte rozhodnuté nie je.
Zárobok na dohodu by bol nielen zdanený, platili by z neho aj odvody. V súčasnosti sa uvažuje o nastavení hranice na úrovni životného minima pre dospelú osobu. Tá je až do júla 189,83 eura. Od júla by sa mala valorizovať.
Zárobok do hranice životného minima by bol oslobodený od platenia odvodov, platila by sa len daň, tak ako je to aj dnes.
Ponáhľajú sa
Týmto spôsobom by sa mohlo sčasti zabrániť praxi, keď pracujúci napíše dohody na svojich príbuzných, aby mohol pracovať viac, ako mu dovoľuje zákon.
O zmenách už teraz ministerstvo rokuje s rezortom financií aj so zamestnávateľmi a odbormi.
Stuška hovorí, že novelu chcú mať pripravenú na júlovú schôdzu Národnej rady.
Ak sa to podarí, zmeny budú účinné od septembra.
Dovolenku nedostanú
Pri práci na dohodu, zamestnanec prichádza o výhody.
Výhody v zamestnaní
1. Zamestnanec pracujúci iba na dohodu nemá nárok na platenú dovolenku. Nedostáva ani príspevky na stravné, ako sú napríklad gastrolístky.
2. Nevzťahujú sa naňho ustanovenia Zákonníka práce o skúšobnej lehote, výpovednej lehote, hromadnom prepúšťaní. Rovnako sa ich netýkajú paragrafy o odpočinku či o prekážkach v práci.
3. Ak chce zamestnávateľ prepustiť zamestnanca pracujúceho na dohodu, môže tak urobiť aj bez dôvodu. Výpovedná lehota je v takom prípade 15dňová. Ak ho chce prepustiť okamžite, môže tak urobiť len v prípade, ak zamestnanec porušil závažne pracovnú disciplínu alebo bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin.
Sociálne istoty – neplatenie odvodov do Sociálnej poisťovne
1. Čas, ktorý odpracuje zamestnanec na dohodu, sa mu nezapočíta do odpracovaných rokov na výpočet dôchodku.
2. Matky nemajú nárok na materské dávky.
3. Dohodári nemajú v súčasnosti nárok ani na nemocenské dávky v prípade choroby.
Nemôžu od vás vyžadovať nadčasy
Ak zamestnávateľ nariadi pracovníkovi na dohodu prácu nadčas, porušuje Zákonník práce. Hovorí to právnička Katarína Babiaková z bratislavskej advokátskej kancelárie bnt attorneys-at-law.
Môže zamestnávateľ zamestnancovi, ktorý uňho pracuje na dohodu, vyplatiť odmenu navyše za vykonanú prácu?
Vo všetkých druhoch dohôd je základnou náležitosťou pre ich platnosť uvedenie výšky odmeny.
Ak chce zamestnávateľ za dobre odvedenú prácu zamestnancovi vyplatiť vyššiu odmenu, môže tak urobiť.
Odporúčame však v tomto zmysle uzavrieť písomný dodatok k predmetnej dohode, a to z dôvodov právnej istoty, no aj z daňových a odvodových dôvodov.
Z dohôd sa totiž platí úrazové a garančné poistenie do Sociálnej poisťovne.
Môže zamestnávateľ zamestnancovi na dohodu nariadiť nadčasy?
Na vykonávanie prác mimo pracovného pomeru na základe dohôd sa nevzťahujú ustanovenie o práci nadčas. Nadčasy zamestnancovi preto nie je možné nariadiť.
Vzťahuje sa na zamestnanca pracujúceho na dohodu ustanovenie o minimálnej hodinovej mzde?
Na zamestnancov vykonávajúcich práce mimo pracovného pomeru na základe dohôd sa nevzťahujú ustanovenia o mzde a mzdových podmienkach, minimálna mzda pre nich teda neplatí.
Aké opatrenie by podľa vás zabránilo masívnemu využívaniu dohôd?
Podpora zamestnávania v riadnom pracovnom pomere napríklad znížením odvodového zaťaženia zamestnávateľa a zamestnanca v riadnom pracovnom pomere.
Zárobok môže byť limitovaný
Ak odrobíte na dohodu viac ako ustanovuje Zákonník práce, konáte protiprávne.
Na dohodu o pracovnej činnosti môžete odrobiť najviac 10 hodín týždenne u jedného zamestnávateľa.
Na dohodu o vykonaní práce môžete odpracovať maximálne 350 hodín za rok u jedného zamestnávateľa. A na dohodu o brigádnickej práci študenta je horná hranica 20 hodín týždenne u jedného zamestnávateľa.
Zárobok nelimitujú
Počet zamestnávateľov nie je obmedzený. Hodiny u jednotlivých zamestnávateľov sa nesčítavajú. To znamená, že napríklad u štyroch zamestnávateľov môžete pri práci na dohodu o pracovnej činnosti odrobiť za týždeň 40 hodín.
Nie je obmedzená ani výška zárobku, ale iba v prípade, ak nie ste evidovaný na úrade práce. Ak ste evidovaný nezamestnaný, môžete za mesiac u všetkých zamestnávateľov spolu zarobiť najviac 139,90 eura.
Ak prekročíte výšku zárobku, vyradia vás z evidencie. V takom prípade si však musíte sami platiť odvody na zdravotné poistenie. Minimálna výška je 47,58 eura.
Čo obsahuje
Aby bola dohoda platná, musí byť písomná. Musí obsahovať opis pracovnej činnosti, či je na lehotu určitú, alebo neurčitú, odmenu za vykonanú prácu a dokedy je odmena splatná.
Ostatné náležitosti, ako sú práva a povinnosti, sa riadia ustanoveniami Zákonníka práce.
Môžete sa poistiť
Dobrovoľné sociálne poistenie môže vyjsť na viac ako sto eur.
Do Sociálnej poisťovne v súčasnosti platí za dohodárov zamestnávateľ iba do garančného fondu 0,25 percenta z vymeriavacieho základu a na úrazové 0,8 percenta z vymeriavacieho základu.
Z tohto poistenia majú nárok na vyplatenie mzdy z garančného fondu, ak zamestnávateľ skrachuje.
Pri pracovnom úraze či pri chorobe z povolania, prípadne pri smrti má nárok na niektorú z úrazových dávok dohodár či jeho pozostalí.
Ak by chcel pracujúci na dohodu, aby sa mu tento čas zarátaval do dôchodkového poistenia, musel by si platiť dobrovoľné odvody. Tie sú v súčasnosti 81 eur na dôchodkové poistenie.
V prípade, že by si chcel zaplatiť celý balík poistného, musel by zaplatiť najmenej 119,45 eura. Za túto sumu by bol poistený na nemocenské, dôchodkové poistenie aj v nezamestnanosti.