BRATISLAVA. Podľa poslanca NR SR Miroslava Beblavého (SDKÚ) sú pripravované zmeny v II. dôchodkovom pilieri dôkazom, že konsolidáciu verejných financií pocítia najmä obyčajní ľudia. Úspory sa teda nedotknú v najvyššej miere bohatých ľudí a monopolov, tak ako to v predvolebnej kampani tvrdila strana Smer.
"Zobratie peňazí z druhého piliera bude predstavovať najväčšiu časť navrhovaných úspor a to navyše ešte trvalú," povedal dnes na tlačovej konferencii v Bratislave Beblavý.
Kaník: Dramatický zásah do zabezpečenia v starobe
Pokles peňazí prúdiacich do II. piliera bude 3 až 5-krát väčší, než navrhované dane na energetické podniky, monopoly a banky. Navyše, toto vyššie zdanenie podnikateľských subjektov má byť len dočasné, s trvaním 1 až 2 roky. Pritom úprava II. piliera má byť trvalá.
"Preto ten celkový dopad na ľudí bude ešte rádovo väčší, v horizonte desiatich rokov to nebude 3 až 5-krát toľko, ale 30-krát toľko," upozornil Beblavý.
Hoci ešte nie je isté o koľko presne vláda zníži príspevky, podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ a poslanca Ľudovíta Kaníka, by mohol tento krok znížiť výsledné dôchodky z II. piliera o 30 až 50 percent.
"Taký dramatický zásah do príjmov ľudí a ich zabezpečenia v starobe ešte neurobil nikto". Ako ďalej povedal je to presne to isté, akoby vláda zvýšila daň z príjmu o 3 až 5 percent.
Osekanie 2. piliera áno, zvýšenie penzijného veku nie
"Vykradnutie" II. piliera bude mať podľa Beblavého dopad takisto v podobe zvýšenia veku odchodu do starobného dôchodku, ktorý je dnes v SR 62 rokov. Zníženie objemu peňazí v II. pilieri bude totiž vytvárať veľký tlak na I. pilier a na Sociálnu poisťovňu, ktorá nebude mať dostatok peňazí na vyplácanie dôchodkov.
"Robert Fico včera citoval poľský model, kde Poľsko naozaj zosekalo II. pilier pred pár rokmi. Čo už voličom nepovedal je, že poľský parlament práve zvýšil dôchodkový vek na 67 rokov," uviedol Beblavý.
"Druhý pilier je najväčší sociálny program na Slovensku a možno v Európe," skonštatoval Kaník. Do programu je zapojených takmer 1,5 milióna ľudí, ktorí do dnešného dňa získali zhruba 5 miliárd eur do osobného vlastníctva.
Vďaka týmto prostriedkom budú mať podľa Kaníka zabezpečenú starobu a nebudú odkázaní na štát a jeho politické rozhodnutia.