Základný bankový produkt za euro mesačne by mal dnes cenovú konkurenciu v internetových bankách.
BRATISLAVA. Základný bankový produkt, ktorý budú povinne ponúkať banky za euro mesačne, má byť len pre sociálne slabších ľudí. Smer ho chce zaviesť, aby banky neprenášali vyššie náklady spojené s bankovým odvodom na ľudí s nižším príjmom cez drahšie poplatky.
Finančné domy platia štátu od januára bankový odvod 0,4 percenta, ten je prevažne z peňazí, ktoré u nich majú firmy. Od októbra budú odvod platiť aj z vkladov obyvateľov.
Takto nastavený odvod je pritom druhý najvyšší v Európe. Za necelé dva roky banky zaplatia štátu navyše 125 miliónov eur.
Balík s drahými službami
Ministerstvo financií považuje za predčasné hovoriť o konkrétnej podobe základného bankového produktu. Mali by však naň mať nárok len ľudia, ktorí majú dosť nízky príjem. O tom, aká by mala byť jeho maximálna výška, ministerstvo rokuje s bankami.
Základný balík
Bankový produkt Smeru
- má stáť jedno euro,
- v cene by boli základné služby ako zriadenie a vedenie účtu,
- banky nesúhlasia s návrhom, že by do ceny boli zahrnuté aj hotovostné operácie,
- tento produkt má byť len pre klientov, ktorí nemajú iný účet a dostatočný príjem
Podľa informácií SME chcú banky stanoviť maximálny príjem na úroveň životného minima. To je dnes 189,83 eura mesačne.
V cene balíka má byť zriadenie, vedenie účtu aj výpis z neho. Predbežný návrh počíta s tým, že by v ňom mohli byť aj hotovostné operácie, teda vklady a výbery v pobočke a výbery z bankomatov. S týmto návrhom banky nesúhlasia. Tvrdia, že hotovostné operácie sú pre ne jedny z najdrahších a nepokrývajú náklady, ktoré pri operáciách s hotovosťou majú.
Dnes sú poplatky za vklady a výbery v pobočke vo výške od 0,50 eura do dvoch eur. Sú teda vyššie, než by bola cena celého základného produktu.
Konkurenciu by mal malú
Základný balík za euro mesačne by dnes mal konkurenciu v cene iba v internetových bankách Zuno a mBank. Do eura by sa vošiel aj BSmart účet od UniCredit Bank, ktorý poskytuje zriadenie, vedenie účtu a bezhotovostné platby.
Ostatné banky ponúkajú najlacnejšie balíky od 1,5 eura do troch eur. „Podstatne viac klientov využíva účet, ktorý je síce drahší, ale v konečnom dôsledku zaň vôbec neplatia, pretože robia veľa transakcií a nechajú si naň posielať mzdu,“ povedala hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová.
Už tu raz bol
Základný bankový produkt zaviedla Ficova vláda už pred dvoma rokmi. Prvou prekážkou úspechu bola cena od troch do piatich eur. V nej bola zahrnutá široká paleta služieb, v praxi často nevyužiteľná. Pod neúspech sa podpísala aj nechuť bánk ponúkať základný produkt, preferovali totiž vlastné balíky služieb za porovnateľnú cenu.
„Banky vynaložili vysoké finančné prostriedky na jeho zavedenie. Reálne si ho kúpilo iba päť osôb. Obávame sa, že nová iniciatíva bude mať rovnaký dosah,“ tvrdí Slovenská banková asociácia.
Vláda zavedenie základného balíka vysvetľuje aj iniciatívou Európskej komisie. Vlani odporučila krajinám, aby banky sprístupnili účet každému.
Až 30 miliónov Európanov podľa Bruselu účet nemá. Sedem miliónov z nich banky odmietli, lebo nemajú dostatočný príjem či nespĺňajú podmienky o pobyte v krajine.
Na Slovensku nemá účet pol milióna ľudí. Banková asociácia tvrdí, že účet u nás dostane každý. Nemajú ho hlavne dôchodcovia, pre ktorých banková karta nemá žiadny zmysel.