BRATISLAVA. Smer chce znížiť príspevok do druhého piliera. Vláda sa podľa premiéra Roberta Fica rozhoduje medzi dvoma alternatívami. Odvod sa podľa našich informácií môže znížiť z deviatich percent na šesť či štyri percentá.
Pri nižšom odvode by si sporitelia mohli na dôchodkový účet aj sami niečo priplácať, nebola by to povinnosť. Mali by za to zrejme od štátu daňovú úľavu.
Prečo chcú znížiť odvod
Ak sa zníži príspevok napríklad o tretinu, štát tým získa zhruba 300 miliónov eur. To je pätina z 1,5 miliardy eur,
Druhý pilier
Aké zmeny chystajú
- dnešný 9- percentný odvod sa zrejme zníži na 6 alebo 4 percentá,
-
počet dôchodkových fondov sa pravdepodobne zníži zo štyroch na dva, v jednom z nich budú garancie,
- Ovstup mladých do systému nebude automatický, ale dobrovoľný do istého veku,
- systém sa možno otvorí.
Fico tiež hovorí, že výnosy v druhom pilieri nepokryjú sporiteľom infláciu a deväťpercentný odvod spôsobuje Sociálnej poisťovni výpadok.
Názory na argumenty za zníženie druhého piliera sa líšia. Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana pripomína, že verejné výdavky dosahujú 27 miliárd eur a plytvanie v nich presahuje miliardu eur.
Ekonóm SAV Vladimír Baláž argumentom vlády rozumie. Hovorí však aj to, že dnešných deväť percent v druhom pilieri je pre sporiteľa výhodných.
Príspevok sa napríklad u zamestnanca platí priamo z hrubej mzdy, čo sú nezdanené peniaze. Ak si chce sporiť v banke alebo v treťom pilieri, odkladá si tam už zdanené peniaze.
Podľa dnešných pravidiel sa zamestnancovi, ktorý zarába v hrubom 800 eur, pripíše na dôchodkový účet mesačne takmer 72 eur.
Príspevok do druhého piliera sa však môže znížiť na šesť percent, čo je v našom príklade necelých 48 eur, pri odvode štyri percentá by šlo sporiteľovi na účet len 32 eur.
Zároveň platí, že suma, ktorá by už nešla na účet sporiteľa v druhom pilieri, by sa sporiteľovi zohľadnila pri výpočte jeho dôchodku zo Sociálnej poisťovne. Kým dnes v poisťovni zostáva polovica dôchodkových odvodov, čo je deväť percent, po novom by to bolo 12 alebo 14 percent.
Znížia sa dôchodky?
Zníženie objemu peňazí v druhom pilieri bude podľa poslanca SDKÚ Miroslava Beblavého vytvárať veľký tlak na Sociálnu poisťovňu, ktorá nebude mať dostatok peňazí na vyplácanie dôchodkov.
„Robert Fico v stredu citoval poľský model, kde Poľsko naozaj zosekalo druhý pilier pred pár rokmi. Čo už voličom nepovedal, je, že poľský parlament práve zvýšil dôchodkový vek na 67 rokov,“ povedal Beblavý.
Exminister práce Jozef Mihál (SaS) hovorí, že zníženie odvodu do druhého piliera sa negatívne dotkne každého sporiteľa, ktorý má príjem na úrovni aspoň priemernej mzdy, čiže približne 800 eur a viac. Jeho dôchodok z oboch pilierov bude nižší ako pri dnešnom nastavení systému.
Je to preto, lebo v prvom pilieri sa má zvýšiť solidarita, čo znamená, že tým, čo majú vyššiu ako priemernú mzdu, sa v budúcnosti zníži výmera dôchodkov.
„Je zrejme, že štátny pilier nebude schopný priznávať také vysoké dôchodky ako dnes,“ hovorí Ďurana. Podľa neho však vzhľadom na veľkú neistotu v nasledujúcich 30 rokoch ťažko odhadovať výhodnosť oboch pilierov.
Z dvoch alternatív, či sa má odvod znížiť na šesť, alebo štyri percentá, sa viacerí ekonómovia prikláňajú k vyššej alternatíve.
„Väčšina ľudí je tam takých, ktorí majú nižšiu ako priemernú mzdu. Stále si budú odkladať na dôchodok relatívne veľa peňazí,“ hovorí Baláž. Daňové zvýhodnenie by podľa neho bolo motiváciou zrejme iba pre ľudí s vyšším príjmom.