Ak padne rozhodnutie, že Grécko odíde z eurozóny, v kľúčových hodinách bude musieť zabrániť nepokojom a zabezpečiť prechod na novú menu.
Agentúrnu správu sme o 18:40 nahradili autorským textom.
ATÉNY, BRATISLAVA. Odchod Grécka z eurozóny môže byť len otázkou času.
O tri týždne pôjdu Gréci k volebným urnám a voľby môže vyhrať radikálna ľavicová strana Syriza. Tá odmieta podmienky záchrannej pôžičky. V predvolebných prieskumoch získala 30 percent.
Už sa preto pracuje na scenároch, ktoré majú zabezpečiť najmenej bolestivý odchod prvého štátu z eurozóny.
Na odchod len 46 hodín
Grécko bude mať na odchod z eurozóny 46 hodín. Mali by sa začať odpočítavať v piatok večer, keď sa zatvára burza na Wall Street, a uplynú v pondelok ráno, keď sa otvorí burza na Novom Zélande. Tvrdí sa to v pláne, ktorý vypracovala agentúra Bloomberg a má spôsobiť najmenšie škody.
Gréci budú musieť v kľúčových hodinách zabrániť nepokojom, zabezpečiť hladký prechod na drachmu a posilniť kapitál pre banky.
Ich odchod môže vyvolať veľké otrasy, povedal pre agentúru Reuters guvernér rakúskej centrálnej banky Ewald Nowotny. „Znamenalo by to rozsiahle šoky, pri ktorých neviete, aké budú mať následky,“ dodal.
Britský podpredseda vlády Nick Clegg pre agentúru AP povedal, že žiadny rozumný človek, ktorému záleží na prosperite Európanov, nemôže také riziko podporiť.
Analýza Citigroup tvrdí, že Grécko opustí eurozónu na 50 až 70 percent na začiatku budúceho roka. Ak sa tak stane, HDP krajiny klesne do roku 2016 o 10 percent a inflácia sa dostane na 20 percent.
Hrozba výberov úspor
Na neformálnom stretnutí lídrov Európskej únie údajne padol návrh, aby sa každá krajina Európskej únie pripravila aj na najhorší variant odchodu Grécka z eurozóny.
Premiér Robert Fico povedal, že žiadne varovanie neodznelo a o odchode Grécka musí rozhodnúť nová grécka vláda, ktorá vzíde z júnových volieb.
Európski politici sa podľa Fica obávajú paniky. Gréci totiž pre obavy z návratu drachmy hromadne vyberajú peniaze, aby sa im úspory neznehodnotili.
Od januára 2010 si z bánk odčerpali 30 percent úspor. „Dochádza k vyberaniu peňazí v gréckych bankách a treba prijať opatrenia, aby sa tomu zabránilo,“ povedal Fico.
Šéf výskumu Medzinárodného centra pre finančnú reguláciu Richard Reid pre SME vidí riešenie v kontrolách výberu peňazí. „Úrady by stanovili termín, dokedy bude drachma zavedená. Základom by boli prísne kontroly cezhraničných tokov kapitálu,“ tvrdí Reid.
V praxi to bude náročnejšie. Run na banky sa nezačína radmi pred bankami, peniaze sa už prevádzajú do zahraničia cez internetbanking.
Záchrana príde z ECB?
Situácia by sa mohla upokojiť, ak by sa do bánk nalialo cez dočasný euroval 48 miliárd eur, alebo pomocou od Európskej centrálnej banky (ECB), napísal týždenník The Economist.
Podľa televízie CNBC by grécke banky mohli do pondelka dostať 18 miliárd eur od ECB.
Banková panika sa z Grécka podľa denníka The Financial Times rozšíri do ďalších krajín, najmä do Španielska.
Španielsky premiér Mariano Rajoy vyzval ECB, aby obnovila skupovanie dlhopisov alebo priamo naliala do bánk ďalšie miliardy eur.
Neistota poslala euro na 22-mesačné dno
Euro voči doláru padlo preto, že chýba riešenie problémov Grécka a aj pre negatívne údaje z nemeckého priemyslu.
BRATISLAVA. Euro sa oslabilo voči doláru na najnižšie hodnoty z leta 2010. Dôvodom boli správy, že lídri na summite v Bruseli uvažovali nad odchodom Grécka z eurozóny.
Summit riešenie nepriniesol. Politici formálne opäť potvrdili, že Grécko chcú v eurozóne a musí ďalej škrtať.
Zdroj negatívnych informácií prišiel z Nemecka, ktoré v prvom štvrťroku ochránilo eurozónu svojím rastom od pádu do recesie. Index nákupných manažérov v nemeckom priemysle sa v máji prepadol najhlbšie od júna 2009. Obdobný index klesol aj vo Francúzsku.
To, čo naznačili dáta z dvoch najväčších ekonomík, potvrdili celkové dáta eurozóny. Kompozitný index nákupných manažérov za máj klesol na 45,9 bodu, hoci sa čakal rast na 46,7 bodu. Eurozóna teda môže čakať spomalenie vývoja HDP. Akciové indexy v Európe sa však posilnili o 0,13 percenta.
Pre neistotu v Grécku investori presúvali peniaze zo štátnych bondov zadlžených krajín do USA a Nemecka. Výnos dvojročného nemeckého dlhopisu sa tak dostal na úroveň 0,05 percenta.
Jozef Tvardzík
Kliknite pre zväčšenie