Vinári upozorňujú, že štát nemusí na dani do rozpočtu získať nič.
BRATISLAVA. Štátnu kasu má pomôcť naplniť aj nová daň. Smer totiž plánuje zdaniť tiché víno.
Podrobnosti o dani nie sú známe. Ministerstvo financií sa k detailom odmietlo vyjadriť, tvrdí agentúra SITA.
Vinári sú už na pokusy zdaňovať tiché víno zvyknutí. Štefan Trnka z Vinárskych závodov Krupina pripomenul, že nedávno zišlo z pokusu zdaniť iba ovocné víno.
Keby sa daň týkala všetkých tichých vín, nemal by veľké výhrady proti jej zavedeniu.
„Mohlo by to byť prijateľné,“ povedal Trnka s tým, že viac než 15 centov na liter by však nová daň pri lacných vínach nemala prekročiť.
Tam sa totiž lámu spotrebiteľské návyky a je otázne, či by ľudia neuprednostnili iný druh alkoholu.
Zarobí štát?
Keď sa v minulosti uvažovalo o dani z tichého vína, hovorilo sa o 40 centoch za liter, pripomína Vladimír Schwarz, zástupca firmy Víno Matyšák. Zavedenie novej dane by ohrozilo domácich producentov vína, tvrdí.
Už dnes im konkuruje lacné víno zo zahraničia, kde sa pestuje viac a lacnejšieho hrozna. „Slovenský vinár skončí, lebo nebude vedieť konkurovať,“ dodal Schwarz.
Majitelia reštaurácií a hotelov budú viac nakupovať v Rakúsku a Maďarsku a doma nevydokladujú všetko víno, predpokladá Schwarz.
Nevie si predstaviť, ako by štát výber dane odkontroloval. Očakáva, že zavedenie novej dane povedie k prepúšťaniu u výrobcov vína aj u pestovateľov hrozna.
Práve v tom, ako víno odkontrolovať, vidí problém aj Trnka. Výrobcov tvrdého alkoholu či piva je totiž oveľa menej než producentov vína.
Na druhej strane by v súvislosti s novou daňou vznikli štátu nemalé náklady, a tak na nej ani nemusí získať. Napríklad v liehovaroch musia mať aj colníka, ktorý dozerá na vypaľovanie.
Pivo verzus víno
Zdanenie vinárov by však mohlo pomôcť pivovarom. Práve pivom by totiž niektorí spotrebitelia mohli drahšie víno nahrádzať.
„Vždy sme boli za férový systém a na víne bola nulová daň,“ hovorí prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Júlia Hurná.
Výrobcovia tvrdého alkoholu sa obávajú, že dôjde aj na zvyšovanie dane z ich produkcie.
„Máme obavy, že daň z vína nemusí dostatočne naplniť štátny rozpočet,“ hovorí Július Forstshoffer zo Združenia výrobcov liehu a liehovín.
Zvýšenie dane môže prísť do úvahy, ak má riešiť to, prečo niektorý alkohol je a iný nie je zdanený, hovorí analytik INESS Radovan Ďurana.
„Ak cieľom má byť len to, aby štát viac vybral, takáto zmena na mieste nie je, pretože stále plytvá výdavkami,“ dodal.