SAN FRANCISCO. Súčasný šéf technologickej firmy Apple Tim Cook odmietol, aby mu firma vyplatila dividendy vo výške 75 miliónov dolárov.
Cook nastúpil do vedenia spoločnosti v auguste minulého roka. V tom čase bol už zosnulý zakladateľ Apple Steve Jobs kvôli rakovine na liečení. Ako motivačný príspevok dostal od firmy 1,125 miliónov akcií.
Boli s nimi však spojené podmienky: Nemôže s nimi obchodovať 10 rokov. Polovicu z nich môže síce predať po roku 2016, ale na prípadný predaj druhej polovicu musí počkať do roku 2021, keď bude mať 60 rokov.
Bohatá odmena
Obmedzená prevoditeľnosť akcií však nemala žiaden vplyv na vyplácanie dividend. Apple sa so štvrťročnou dividendou 2,65 dolárov na akciu, teda s výnosom 1,7 percenta stal druhým najväčším platcom dividend v Spojených štátoch, hneď za mobilným operátorom AT&T. Cook mal teda nárok na čiastku 75 miliónov dolárov, ktorej sa však dobrovoľne vzdal. Rozhodnutie podľa denníka The Guardian nevysvetlil.
Sympatické gesto zrejme posilní jeho obľúbenosť v spoločnosti. Z prieskumu agentúry Glassdoor, Cook získal u svojich zamestnancov 97 percent pozitívnych hodnotení, čo bolo o dva percentuálne body viac, ako dostal Jobs pred rokom.
Obľúbenosť medzi svojimi
K obľúbenosti mu dopomohlo marcové rozhodnutie, ktorým povolil vyplácanie dividend akcionárom, ktoré stopol jeho predchodca ešte v roku 1995. V priebehu troch rokov by mala firma na dividendách rozdať 45 miliárd z finančného vankúša 110 miliárd dolárov.
Podnietil ho k tomu nátlak akcionárov, relatívne vysoká cena akcie na burze a pozitívne finančné výsledky. Na adresu rozhodnutia sa okamžite vyrojili vyjadrenia analytikov, podľa ktorých by za éry Steva Jobsa táto situácia nikdy nenastala. Ten sa skutočne postavil proti rozdrobovanie hotovosti medzi podielnikov firmy, čo bolo dané predovšetkým tým, že chcel vytvoriť dostatočnú zásobu finančných prostriedkov a udržať firmu silnú. Tim Cook sa rozhodol inak.
O pár týždňov po rozhodnutí prišli pozitívne správy o finančných výsledkoch. Za prvý štvrťrok príjmy spoločnosti vyskočili o 59 percent na 39,2 miliardy dolárov a zisk sa usadil na hodnote 11,6 miliardy dolárov. To je o takmer 94 percent viac, ako v rovnakom období pred rokom.