LONDÝN.
EÚ pritom Šah Deníz považovala za kľúčový zdroj plynu pre Nabucco, ktorý mal z ložiska ročne transportovať asi 16 miliárd kubických metrov (m3) suroviny. Celková kapacita 4000 kilometrov dlhého plynovodu sa však plánovala na 30 miliárd m3 ročne.
Rakúska spoločnosť OMV, ktorá stojí na čele projektu Nabucco, chcela naplniť plynovod uzatvorením ďalších kontraktov v nasledujúcich rokoch s dodávateľmi v Turkménsku, Iraku a prípadne aj Iráne. Podľa BP je však projekt, ktorý bude na neurčité obdobie využitý len zhruba na polovicu, neekonomický.
Iain Conn z BP dnes uviedol, že spolu s azerbajdžanskou ropnou spoločnosťou Socar teraz uvažujú už len o kratšom variante ponúkanom konzorciom Nabucco. Projekt známy ako Nabucco West by mal kapacitu práve 16 miliárd m3 plynu ročne a dĺžku 1600 kilometrov.
BP uvažuje aj o ďalšom plynovode označovanom South East European Pipeline (SEEP) a firma by mohla podporiť aj plány na prepravu plynu južnou trasou cez Grécko a Albánsko do Talianska, a to cez Transadriatický plynovod (TAP).
Európska komisia (EK) však dnes odmietla, že by projekt Nabucco padol už nadobro. Ako uviedla hovorkyňa komisára EÚ pre energetiku Marlene Holznerová, napriek rozhodnutiu BP Európska únia aj naďalej počíta s tým, že sa podarí zrealizovať pôvodný variant Nabucca.
Informovala o tom agentúra Reuters.