BRATISLAVA. Ficova vláda chce zdaniť zisky firiem sadzbou dane 23 percent.
Sľubuje si od toho, že v ďalšom roku od nich na daniach navyše vyberie 366 miliónov eur. Je to štvrtina sumy, o ktorú chce znížiť v roku 2013 deficit.
Otázne je, či štát takú sumu aj vyberie a ako sa na vyššiu daň môžu pozerať potenciálni investori.
Neistý príjem
Zástupcovia firiem aj niektorí ekonómovia si myslia, že predpokladaný príjem je neistý. Aké riziká ministerstvo financií vo svojom odhade príjmu zohľadnilo, povie až budúci týždeň.
Firmy si môžu optimalizovať daňové základy, štát tak od nich vyberie menej. „Obávam sa, že ak k tomu v budúcom roku dôjde, nie je nereálne, že štát vyberie od firiem menej ako dnes,“ hovorí Róbert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska.
Väčšie firmy sú schopné presúvať zisk v cenách svojich služieb a výrobkov.
„Menšie firmy v tom nemajú až takú výhodu, ale zase môžu robiť iné veci. Ťažko povedať, koho to viac zasiahne,“ hovorí Ľuboš Vančo, partner KPMG na Slovensku.
Predpokladá, že to podporí iné formy zamestnávania. Štát plánuje viac zaťažiť aj živnostníkov a obmedziť pracovné dohody.
Kičina si myslí, že to môže mať vplyv aj na pomalší rast zamestnanosti. Firmám odčerpáme produktívne investície, ostane menej peňazí na to, aby sa tvorili nové pracovné miesta. „Nečakám tragédiu, že by sa nezamestnanosť zdvojnásobila,“ hovorí.
Vláda len kopíruje dane spoza hraníc, píše Peter Schutz.
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Menej zaujímaví?
Kým sadzba dane zo ziskov firiem je dnes u nás rovnaká ako v Česku a Poľsku, budúci rok ju budeme mať výrazne vyššiu.
„Sadzba dane je možno jedna z desiatich najdôležitejších vecí, ktoré si investori všímajú. Potom sú to odvody, infraštruktúra, investičné stimuly,“ hovorí Vančo.
Keď si chce nadnárodná spoločnosť otvoriť u nás servisné centrum, na prvom mieste podľa Michala Staroňa z Wood & Company zvažuje, či je u nás dostatok kvalifikovanej pracovnej sily, aká je úroveň vzdelania.
Ak ide o veľkého investora, Slovensko súťaží s ostatnými krajinami aj investičnými stimulmi.
Firmám stúpnu aj náklady na odvody, odvodové stropy sa majú zjednotiť. „Keď si investor, ktorý zvažuje umiestnenie svojej investície v strednej a východnej Európe, prečíta, že sa u nás zvýšia odvodové stropy, je to signál, že sa u nás zvyšuje cena práce," hovorí Staroň.
Ako sa investor rozhodne, závisí od toho, o aké priemyselné odvetvie ide. Tam, kde je automatizovaná výroba, sú mzdové náklady nižšie.
Máme len dve výhody a jednej sa vzdávame
RASTISLAV MACHUNKA z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení hovorí, že väčší problém ako sadzba dane sú odvody.
Ako sadzba 23 percent dane z príjmov pre firmy zmení obraz Slovenska?
„Na Slovensku máme dve výhody. Prvou je a tá nikoho neteší, veľmi dobrý pomer produktivity práce a ceny práce. Druhou výhodou je jednotná daň a dobré nastavenie zdanenia právnických osôb. Toto ideme zrušiť. A potom tu máme víziu, že budeme robiť na Slovensku technologické centrá, sofistikovanú výrobu, činnosti s vysokou pridanou hodnotou. Tú robia práve ľudia, ktorých ideme tiež viac zdaniť.“
Veľké firmy majú často daňové úľavy.
„Otázka je, či potenciál možných daňových úľav a stimulov už nie je vyčerpaný pre stav rozpočtu. “
Firmy môžu zmenšiť daňový základ. Vyššiu sadzbu nemusia pocítiť.
„Isteže si vedia optimalizovať daňový základ. Veľké firmy ho doteraz optimalizovali tak, že zisk zdaňovali na Slovensku. To bolo jediné, čo tu nechávali popritom, že zamestnávali ľudí, čo je veľmi dôležité. Keďže sú to väčšinou exportéri, DPH u nás neplatia. “
Koho teda vyššia daň viac postihne?
„Optimalizáciu daňového základu robia predovšetkým veľké firmy, ktoré sú súčasťou nadnárodných koncernov. Ten malý podnikateľ bude mať problém.“
Vláda chce zjednotiť odvodové stropy, čo zníži čistý príjem niektorým zamestnancom. Je to pre firmy horšia správa ako daň 23 percent?
„Kým plateniu odvodov sa firma veľmi nevyhne, daňový základ si môže optimalizovať. Tovarovými tokmi si nastavíte daňový základ, aký potrebujete. V rámci únie je to normálna vec.“
(of)