FRANKFURT NAD MOHANOM/BRATISLAVA. Kurz spoločnej európskej meny padol v piatok (25.5.) na najnižšiu úroveň za takmer dva roky. Podľa analytikov Dekabank sa však pokles eura neskočil a bude v najbližšom období pokračovať.
"Euro je v súčasnosti také slabé, pretože neistota týkajúca sa Grécka sa po voľbách opäť zvýšila a pretože nie je jasné, či po ďalších voľbách vznikne proreformná vláda," uviedol devízový expert Dekabank Sebastian Wanke v rozhovore pre nemeckú agentúru DPA.
Keďže existuje veľké riziko, že nová grécka vláda nebude dodržovať podmienky finančnej pomoci, ktorú dostala od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu, investori hľadajú bezpečné prístavy pre svoje peniaze a vyhýbajú sa euru.
Zotavovanie eura závisí predovšetkým od vývoja v Aténach. V súčasnosti sa kurz spoločnej meny pohybuje mierne nad úrovňou 1,25 USD/EUR. V
piatok dokonca klesol až na 1,2495 USD/EUR a takmer po dvoch rokoch sa dostal pod úroveň 1,25 USD/EUR. Podľa Wankeho bude euro pokračovať v oslabovaní.
Euro ná vplyv aj na slovenskú ekonomiku
V časoch, kedy má euro tendenciu oslabovať voči doláru, oslabujú aj meny susedných krajín. Na sile tak získava aj nákupná turistika Slovákov.
"Svoje skúsenosti majú totiž ešte z roku 2009. Na nákupoch potravín, drogérie či elektroniky viacerí vtedy ušetrili aj desiatky percent," pripomína analytička Poštovej banky Eva Sadovská.
Pri dnešnom kurze zarábajú aj tí, ktorí majú časť úspor v dolároch, alebo im nejaké zostali ešte z minuloročnej dovolenky.
Tí Slováci, ktorí si pred rokom zamenili eurá za doláre, sú dnes s najväčšou pravdepodobnosťou v pluse. Suma 1 000 eur pred rokom zamenená na 1 430 USD má dnes už hodnotu približne 1 109 eur.
Tieto zmeny majú nemalý vplyv na vývoj celej ekonomiky. To, čo na prvý pohľad vyhovuje našim peňaženkám, nemusí byť dobré aj pre celé hospodárstvo.
"Obchodníkom robí vrásky na čele zvýšená nákupná turistika Slovákov do okolitých krajín, hotelierov zase desí, keď sa v dôsledku posilňujúceho eura voči okolitým menám stávame drahšou destináciou pre Maďarov, Poliakov či Čechov," vysvetľuje Sadovská.
Ak euro oslabuje, dovezený tovar z krajín mimo eurozóny sa stáva pre Slovensko drahším. Naopak, to čo vyvezieme, sa stáva pri oslabujúcom sa eure lacnejším pre zahraničného odberateľa, čo môže naše výrobky robiť cenovo atraktívnejšími pre odberateľov.
"Oslabujúca domáca mena ide ruka v ruke s rastom cien tovarov a služieb a naopak, posilňujúca mena tempo rastu inflácie spomaľuje," dodáva analytička.