Agentúru správu sme v nedeľu o 20:32 nahradili článkom SME.
BRATISLAVA. Najviac päť percent zo mzdy si majú zamestnanci posielať každý mesiac na súkromné dôchodkové účty.
Dnes si do druhého piliera posielajú deväť percent, čo je pri priemernom plate 786 eur asi 71 eur. Po znížení odvodu na päť percent by táto suma bola asi 39 eur mesačne.
„Odvody budú znížené najmenej do roku 2016,“ povedal v Slovenskom rozhlase minister práce Ján Richter zo Smeru. Pripustil aj možnosť ústavného zákona, ktorým by sa odvod znížil.
Český model?
Smer predložil zamestnávateľom a odborárom tri možnosti reformy druhého piliera, štvrtú majú podľa Richtera predložiť oni sami. V čom sa líšia, nepovedal.
Jednou z nich má byť český penzijný systém. Na súkromné účty si tam zamestnanci posielajú tri percentá zo mzdy a ďalšie dve si môžu posielať z vlastných peňazí.
Aby si sporitelia v priebehu dvadsiatich rokov našetrili solídnu sumu, odvod do druhého piliera musí byť sedem až osem percent, myslí si šéf Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Stanislav Žofčák.
Bývalý šéf rezortu práce a sociálnych vecí Jozef Mihál (SaS) je proti zníženiu príspevku do druhého piliera, v parlamente tento návrh liberáli nepodporia.
Penzia bude neskôr
Mihál pripustil, že liberáli podporia zmenu výpočtu dôchodkového veku. Smer avizuje, že sa bude odvíjať od priemerného veku dožitia. Najmenej do roku 2016 sa vek odchodu do dôchodku meniť nebude, tvrdí Richter.
Bez zmeny ostávajú plány Smeru, aby dôchodkové spoločnosti financovali verejné projekty. Šéf asociácie dôchodkových správcov Žofčák túto možnosť pripustil.
„Len v prípade, že vláda ponúkne výnosy, aké sa dajú získať na trhu,“ dodal.
Za tieto projekty má podľa Richtera zodpovedať budúci podpredseda vlády a exminister dopravy Ľubomír Vážny.
Dôchodkové spoločnosti v minulosti avizovali, že vláde budú môcť poskytnúť na verejné projekty pôžičku približne miliardu eur.
Autor: ava