BRATISLAVA. Obchodné reťazce s potravinami by mali dodávateľom platiť za mlieko, pečivo či čerstvé mäso do štrnástich dní.
„Zoberte si taký jogurt. Obchod ho predá a dostane hotovosť, ale mliekarovi zaplatí až za 90 dní,“ zdôvodnil návrh na reguláciu šéf agrorezortu Ľubomír Jahnátek zo Smeru.
Potravinári súhlasia
Návrh zmien
Čo chce Brusel?
štandardná splatnosť faktúr má byť 30 dní , keď je medzi dodávateľom a odberateľom dlhodobý kontrakt, môže byť najviac 60 kalendárnych dní , za nezaplatenie si môže veriteľ účtovať úrok a minimálne 40 eur ako náhradu za vymáhanie, pri nesporných dlhoch má byť možné začať exekúciu v zrýchlenom konaní , to nemá trvať viac ako 90 dní od podania žaloby na súd.
Obchodníci obvinenia odmietajú.
„So všetkými dodávateľmi máme nastavenú rovnakú lehotu splatnosti a to 30 dní,“ tvrdí Michal Dyttert z Tesca.
Platby podľa neho meškajú napríklad pre zle vyplnené doklady.
O platbách do mesiaca hovorí aj Lidl, s Jahnátkom nesúhlasí ani COOP Jednota.
Výrobcovia potravín však tvrdia, že má Jahnátek pravdu.
„Lehoty sú často šesťdesiat ba aj viacdňové,“ tvrdí Stanislav Nemec zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Priemerná lehota splatnosti bola v roku 2009 medzi podnikmi asi 26 dní, tvrdí Európsky platobný index inkasnej firmy Intrum Justitia. Priemerná platba však bola zaplatená 13 dní po splatnosti.
Jahnátek chce splatnosť faktúr nastaviť v zákone o neprimeraných zmluvných podmienkach. Tak sa Smer pokúšal siete regulovať už za prvej Ficovej vlády. Radičovej kabinet zákon zrušil.
Ľubomír Jahnátek prichádza s agendou, na ktorej pohorel už ako minister hospodárstva, píše Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Splatnosť určil Brusel
Jahnátkov nápad môže naraziť na európsku smernicu o boji proti oneskoreným platbám. Tú prijali europoslanci už vlani.
Splatnosť faktúr medzi podnikateľmi má byť podľa nej najviac 30 dní. Štát si môže vybaviť výnimku pre svoje firmy a nemocnice, tým bude stačiť zaplatiť do dvoch mesiacov.
Smernicu musíme zakotviť do našej legislatívy do 16. marca 2013. „Pracujeme na návrhu, ktorým ju prenesieme do nášho právneho poriadku,“ tvrdí hovorkyňa rezortu spravodlivosti Jana Zlatohlávková.
Či bude v novele aj dvojtýždňová lehota pre obchod, neprezradila. „Je to predčasné.“
František Ťapuš zo Zväzu obchodu počíta so zavedením eurosmernice. „Nevidím dôvod, aby mal obchod upravenú lehotu splatnosti osobitne,“ reagoval.
„Nevidíme dôvod túto problematiku osobitne upravovať,“ povedal aj Martin Katriak, podpredseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko.