TOKIO. Zároveň vyzval vládu, aby sa snažila o dereguláciu ekonomiky.
Jamaguči pre stredajšie vydanie denníka Nikkei uviedol, že Bank of Japan nevylučuje ďalšie uvoľnenie menovej politiky, ak riziká v Európe negatívne ovplyvnia japonskú ekonomiku. Signalizoval však, že Japonsko pravdepodobne dosiahne želanú infláciu na úrovni 1 % bez ďalšieho menového uvoľnenia.
"Rozhodnutie o tom, či ďalšie uvoľnenie je nutné, bude závisieť od toho, či ekonomika a ceny naplnia naše prognózy," povedal viceguvernér.
Dodal, že hoci Bank of Japan nebude váhať a bude konať, ak bude nutné ďalšie uvoľnenie s cieľom bojovať proti deflácii, samotná menová politika podľa neho nestačí na zastavenie poklesu cien. Poznamenal, že nutné sú aj také opatrenia zo strany vlády na podporu ekonomiky, ako je deregulácia.