Agentúrnu správu sme o 15:40 nahradili autorským textom.
NEW YORK, BRATISLAVA. Prepad ceny akcií najväčšej sociálnej siete nekončí. Po tom, ako sa na pár dní akcie Facebooku na burze NASDAQ stabilizovali na úrovni 32 dolárov, klesli o ďalších 10 percent.
V stredu sa obchodovali po úrovni 28,84 dolárov za akciu. Pritom pred necelými dvoma týždňami, kedy spoločnosť vstúpila na burzu sa akcie predávali za 38 dolárov a následne sa po veľkom záujme jej cena vyšvihla na pár hodín k úrovni 42 dolárov.
Odvtedy spoločnosť stratila štvrtinu z pôvodnej 104 miliardovej hodnoty a jej zakladateľ Mark Zuckerberg vypadol z štyridsiatky najbohatších ľudí sveta. Facebook podľa analytikov z Dealogic zažil pri vstupe na burzu najväčšie fiasko v histórii.
Spochybňovaný model Dôvodov je niekoľko: V utorok bol prvý deň, kedy mohli investori nakupovať opčné kontrakty. Ide o formu derivátov, ktoré dáva investorovi právo v budúcnosti predať alebo kúpiť akcie Facebooku.
Investori stávkujú na to, že ceny akcií budú klesať aj naďalej. Do polovice júla sa predpokladá, že môžu siahnúť na nové dno 25 dolárov.
Investori sa obávajú, že obchodný model Facebooku nie je uspokojivý. Nedokáže dostatočne využiť potenciál mobilných telefónov na rast tržieb.
„Za posledný 15 rokov som ešte nevidel takú výraznú zmenu nálad investorov,“ povedal pre denník The Wall Street Journal obchodník Keith Bliss. Cena akcií bola nadhodnotená.
Snaha šéfa Facebooku na zvrat Denník The New York Times upozornil, že negatívnu mienku chce Zuckerberg za každú cenu vylepšiť. Chystá sa preraziť na trhu s vlastným smartfónom a vyvrátiť pochybnosti o potenciáli Facebooku.
Špekuluje sa aj o tom, že Facebook po miliardovej akvizícii do spoločnosti na zdieľanie fotografií Instagram, plánuje kúpiť aj kanadskú spoločnosť Research in Motion, ktorá vyrába manažérske telefóny Blackberry. Tá sa prepadáva do stále väčších problémov.
V utorok avizovala, že jej hospodárske výsledky budú šokujúco zlé, a preto požiadala investičné banky, aby jej poradili, čo má urobiť ďalej.
Rýchlo hore v utorok vyleteli aj akcie nórskej spoločnosti Opera Software, známej vďaka webovému prehliadaču Opera. Za neobyčajným pohybom stáli špekulácie, že o kúpu firmy má záujem Facebook.
Akcie spoločnosti Opera Software zosilneli na burze v Osle o 26 percent, čo je najvyšší nárast ceny od roku 2004.
Facebook láka predovšetkým mobilná technológia Opery, ktorej platforma Opera Mini má 170 milión užívateľov.
"Opera by bola pre Facebook rozumnou voľbou hneď z niekoľkých hľadísk. Malé skúsenosti Facebooku s mobilnými telefónmi by vďaka Opere pomohli vývojárom online hier ich lepšie prepojenie s mobilnou platformou. Ďalej by tak spoločnosť zlepšila svoju schopnosť zacieliť reklamu na spotrebiteľa," uviedli podľa serveru Patria.cz analytici Arctic Securities.
Problémy od začiatku Nad Facebookom sa pri vstupe na burzu (IPO) zmrákalo už od samého začiatku. Technické problémy burzového operátora NASDAQ, ktoré spôsobili polhodinové meškania zahájenia obchodovania boli len začiatkom.
Straty z nepodarenej IPO sa teraz počítajú na viac ako 100 miliónov dolárov.
NASDAQ si na prípadnú žalobu vyčlenil špeciálny fond vo výške 13 miliónov dolárov. Na krk jej dýcha aj newyorská burza NYSE, ktorá podľa informácii servera Bloomberg vycítila príležitosť a údajne ponúkla Facebooku, aby prešla k nej.
Nasledovala kauza, kedy banka Morgan Stanley, ktorá manažovala vstup Facebooku na burzu (IPO), zatajila pár dní pred vstupom na burzu väčšine investorov menej optimistickú prognózu rastu tržieb. Poškodení investori tvrdia, že ide o klasický prípad inside tradingu, kedy úzka skupina „vyvolených“ má interné informácie, ktoré ich na trhu zvýhodňujú.
Investor Darryl Lazar preto podal návrh na hromadnú žalobu s obvinením, že registrácia Facebooku a informácie o výhľade firmy boli zlé. Morgan Stanley sa proti obvineniu ohradila a uviedla, že postupovala rovnako ako u iných IPO.
Spoločnosť Fidelity Investments uviedla, že dokonca rieši časté otázky svojich klientov - investorov, ktorým sa na účte neaktualizovala informácia, či akcie najväčšie on-line sociálnej siete sveta vlastnia, alebo nie.
„Zaznamenali sme, že niektorí klienti sa stále pýtajú, ako môže toto oneskorenie ovplyvniť ich obchodné aktivity," uviedla firma v správe klientom. Odvoláva sa pritom na rokovania, ktoré s federálnymi regulačnými úradmi teraz vedie spoločnosť NASDAQ. Spochybnený vstup na burzu vyšetruje aj FBI.
Kritika a skepticizmus Aby toho nebolo dosť, Facebook stratil aj jedného z najväčších inzerentov automobilku General Motors. Strata GM je pre Facebook citeľná skôr z dlhodobého hľadiska ako len kvôli okamžitému výpadku príjmov.
S výdavkami na propagáciu vo výške 1,78 miliardy dolárov bola vlani tretím najväčším inzerentom v USA. Predbehol ju len telekomunikačný operátor AT&T a výrobca kozmetiky Procter&Gamble.
V reakcii na situáciu okolo Facebooku ruská najväčšia sociálna sieť Vkontakte odložila plánovaný vstup na burzu v obave, že ju postihnú podobné problémy ako americkú spoločnosť.
Ako povedal šéf Vkontakte Pavel Durov na sociálnej sieti Twitter, prvotný úpis akcií Facebooku výrazne skresal dôveru mnohých súkromných investorov v sociálne siete.
Investori po skúsenostiach s Facebookom zrejme nebudú chcieť riskovať ani ďalšie firmy.
„Keď nastane takáto komplikácia, investori získajú dojem, že je lepšie držať sa od burzy bokom ešte dlhšie,“ povedal špecialista spoločnosti Dun & Bradstreet Lee Simmons pre agentúru Reuters. „Investorom to nedáva veľkú nádej, že trh je pripravený vrátiť sa k rastu,“ dodal.
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
// View the full FB chart at Wikinvest