BRUSEL. Uviedla to dnes Európska komisia (EK) vo svojej špecifickej hodnotiacej správe o Slovensku. Ide predovšetkým o ustálenie nerovnováhy vo verejných financiách a lepšie využitie potenciálu domáceho pracovného trhu.
EK upozorňuje, že aj napriek vládnym opatreniam z roku 2011 rozpočtový deficit zostáva aj naďalej vysoký. Pri prognózach slabého ekonomického rastu v tomto roku a nezmenenej vládnej politike bude potrebné prijatie dodatočných opatrení, vrátane úpravy konsolidačného úsilia zameraného na výdavky pre tvorbu prorastovej politiky.
Komisia spresnila, že v období, keď vláda musí myslieť na prísne rozpočtové škrty a zároveň na kontinuálnu finančnú podporu pre oblasti, ako sú vzdelávanie, inovácie či dopravná infraštruktúra, bude pre vládu vítaným pomocným nástrojom rozšírenie daňového zaťaženia a tiež lepšia vymožiteľnosť daní čiže zabránenie daňovým únikom.
V kontexte procesu starnutia slovenskej populácie bude nevyhnutná úprava dôchodkového systému v zmysle dlhodobej udržateľnosti verejných financií, uvádza sa v hodnotiacej správe EK.
Komisia v prípade SR upozorňuje najmä na deficity na domácom pracovnom trhu. Aj napriek niektorým opatreniam z roku 2011 zostáva situácia na pracovnom trhu veľmi vážnou výzvou pre slovenskú vládu, čo ešte viac sťažuje skutočnosť, že značné časti okrajovej spoločnosti, napríklad Rómovia, majú sťažený prístup k pracovnému trhu a tiež k systému vzdelávania.
Podľa hodnotenie EK vysoká miera nezamestnanosti na Slovensku je dlhodobým procesom s koreňmi ešte z čias po zmene spoločenských pomerov, avšak slabá zamestnanosť v súčasnosti je tiež výsledkom slabého rozvoja domáceho pracovného trhu po kríze z rokov 2008 - 2009. EK uviedla, že ak takáto vysoká miera nezamestnanosti bude pretrvávať, môže sa zmeniť z cyklickej na trvalú, pričom najviac bude tento fenomén ohrozovať mladú generáciu.
Nedostatkom SR je v tomto smere slabá schopnosť verejnej sféry vytvárať zamestnanecké miesta, pričom aktívna politika zameraná na odbornú prípravu osôb a posilnenie pracovného trhu je málo efektívna.
V tomto smere komisia uvádza, že daňové zaťaženie so všetkými odvodmi podľa zákona je vysoké najmä pre kategórie zamestnancov s nižšími príjmami a nezamestnaní, ktorí sú odkázaní na sociálne dávky, majú v tomto kontexte slabú motiváciu hľadať si slabo platenú prácu.
Vzhľadom na veľké regionálne rozdiely, keď nezamestnanosť je problémom hlavne v menej rozvinutých oblastiach v strede a na východe Slovenska, EK odporúča zefektívniť čerpanie zvyšných štrukturálnych fondov z rozpočtového obdobia 2007 - 2013 pre tieto regióny a vytvoriť ucelenú rozvojovú stratégiu pre tieto oblasti s jasnými investičnými prioritami v rámci budúceho rozpočtového obdobia únie 2014 - 2020.