PEKING. Najviac sa to týka francúzskych bánk.
Čínske banky sa boja nákazy, preto systematicky rušia obchody s finančnými inštitútmi z eurozóny. Štátne banky ako Industrial & Commercial Bank of China (ICBC), Bank of Communications a Bank of China obmedzili obchody s francúzskymi bankami Société Générale, BNP Paribas a Crédit Agricole, informoval WSJ. Prinajmenšom v jednom prípade sa to dotklo aj švajčiarskej UBS.
Podľa WSJ sa sťahovanie čínskych bánk z Európy začalo ešte koncom vlaňajška a začiatkom tohto roka. Analytici však tvrdia, že nová politika čínskych bánk nemá žiadne výraznejšie dôsledky na financovanie a operácie európskych bánk, pretože význam čínskych bánk na svetových finančných trhoch a pri obchodovaní s derivátmi je ešte stále malý.
Pikantná je táto správa aj preto, že Európa oficiálne požiadala Peking o podporu pri riešení dlhovej krízy. Čínska vláda následne pomoc prisľúbila a vyhlásila, že Európe dôveruje, žiadnu finančnú pomoc však neprisľúbila.
Odborníci z odvetvia vysvetľujú stiahnutie sa čínskych bánk ako znak, že finančné inštitúty zlepšili kontrolu rizík. Na vrchole finančnej krízy v roku 2008 niektoré, napríklad Bank of China, zaznamenali vysoké straty, pretože nedokázali dostatočne zlikvidovať angažovanosť v Lehman Brothers.
"Krach Lehman Brothers bol pre nás budíček," uviedol pre WSJ vysokopostavený čínsky bankový manažér. "Teraz veľmi pozorne sledujeme riziká, ktorým sú vystavení naši obchodní partneri."
Informoval o tom portál spiegel.de.