Skôr než Smer odklepne extra dane pre regulované firmy, chcú si ich preveriť euroúradníci.
BRATISLAVA. Prečo musia na plátanie rozpočtu prispieť extra daňou energetické, telekomunikačné či farmaceutické firmy? To bude zrejme musieť vláda Roberta Fica vysvetľovať Európskej komisii.
Vláda chce z nového 4,2-percentného odvodu pre regulované firmy s ročným ziskom najmenej tri miliónov eur získať do konca budúceho roku 200 miliónov eur.
„Komisia očakáva, že bude o prijatí daňových opatrení v oblasti telekomunikácií vopred informovaná, aby ich návrh mohla promptne preskúmať,“ tvrdí Ingrid Ludviková zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Brusel nevylúčil možnosť, že zdanenie tohto sektora môže porušiť pravidlá Európskej únie. Extra zdanenie telekomunikácií vníma Európska únia citlivo, pretože takto získané peniaze sa majú používať len na zaplatenie regulácie.
Komisia preto už vyšetruje Maďarsko, kde operátori platia tiež extra daň. Španielsko a Francúzsko dokonca už Brusel zažaloval.
Hrozia arbitráže?
Kto bude platiť
Firmy s ročným minimálnym ziskom tri milióny eur. Iba regulované firmy, čiže energetické či telekomunikačné podniky, ktoré majú väčšinu výnosov z týchto regulovaných činností. Odvod budú platiť preddavkovo mesačne. Ročne odvod vychádza na 4,2 percenta z hospodárskeho výsledku. Tak ako ostatné firmy zaplatia tie regulované 23-percentnú daň z príjmu.
Odvod môže naraziť na európske právo, pripustil to Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení. „Môže mať následky aj z pohľadu ochrany investícií,“ dodal.
Slovensko má totiž napríklad s Francúzskom a Nemeckom, odkiaľ sú viacerí akcionári regulovaných firiem, medzištátne dohody o ochrane investícií.
Podľa nich môžu vládu zahraniční akcionári Telekomu či SPP pohnať pred arbitrážny súd.
SPP sa včera k navrhovanému extra odvodu zo zisku nevyjadril. Spoluvlastníkom firmy je nemecký E.ON, ktorý vlastní podiely aj v ďalšej firme, ktorá odvod zaplatí: Západoslovenskej energetike (ZSE).
Nie sme „škaredé firmy“ZSE nevidí dôvod na súdne spory. „Čo by sme privítali, je zmena v rétorike, ktorá celý proces sprevádza,“ povedal hovorca Ján Orlovský.
Vláda podľa neho podsúva verejnosti názor, že energetické spoločnosti sú „škaredé firmy“, ktoré vytvárajú nekalé zisky. „Nepomôže to partnerskej diskusii o tom, ako z krízy von,“ dodal.
Včera si dotknuté firmy neboli isté, či sa odvod vzťahuje napríklad aj na zisky z predaja energií, alebo iba z ich distribúcie v rozvodoch. Rezort financií vysvetlil, že by mal zahŕňať obe činnosti.
Štát pritom niekoľkokrát zmenil odpoveď na otázku, či majú odvod platiť firmy s mesačným alebo až ročným minimálne trojmiliónovým ziskom.
Úrad vlády povedal, že išlo o chybu v komunikácii a má ísť o firmy s najmenej trojmiliónovým ročným ziskom.