BRATISLAVA. Zámer vlády znížiť príspevok do druhého piliera z deviatich percent na tri alebo štyri percentá s možnosťou pripoistenia otvára minimálne dve otázky.
Prvou je, ako to ovplyvní dôchodok sporiteľov v budúcnosti. Druhou to, do akej miery pomôže menší druhý pilier štátu v budúcnosti.
Menej si nasporia
Tým, že si sporiteľ šetrí na dôchodok v druhom pilieri, je menej závislý od finančnej situácie Sociálnej poisťovne v budúcnosti. Tá sa po navrhovaných zmenách zvýši.
„Nielen ekonómovia, ale už aj politici sa zhodujú v tom, že prvý pilier je dlhodobo neudržateľný a v budúcnosti prinesie nižšie dôchodky,“ hovorí ekonóm Michal Nalevanko.
Dotkne sa to najmä sporiteľov, ktorí majú vyššiu ako priemernú mzdu. Vláda chce nasledujúce štyri roky zvyšovať dôchodky o pevnú sumu, čím sa zmenšia rozdiely medzi najnižšími a najvyššími dôchodkami.
Rovnako sa má v priebehu niekoľkých rokov postupne znižovať výmera dôchodkov pre tých, ktorí zarábajú viac ako 800 eur, možno tisíc eur mesačne.
Na dôchodkové poistenie sa dnes platí dokopy 24 percent, u zamestnancov sa odvod počíta z hrubej mzdy. Deväť percent sa dnes presúva na ich účty v druhom pilieri.
„Ak sa príspevok zníži na tri percentá, druhý pilier reálne ovplyvní iba dvanásť percent budúceho dôchodku sporiteľa,“ povedal šéf VÚB Generali DSS Vladimír Kouřil.
Hoci si sporitelia našetria po zmenách menej ako podľa dnešných podmienok, podľa ekonóma Slovenskej akadémie vied Vladimíra Baláža bude mať sporenie v druhom pilieri stále význam.
„Najväčšia výhoda príspevkov do druhého piliera je daňová. Tam skutočne investujete nezdanené peniaze a investícia je potom vyššia, ako keby si tam platili z čistého príjmu,“ hovorí Baláž.
Pri takom nízkom nastavení druhého piliera by vláda podľa poslanca Miroslava Beblavého z SDKÚ mala nanovo nastaviť reguláciu, aby administratívne poplatky úplne nepokryli výnosy.
Vláda chce dať sporiteľom aj možnosť sa pripoistiť, teda dobrovoľne si prispievať na svoj dôchodkový účet ďalšie dve percentá. Štát im dá za to isté daňové zvýhodnenie. Podľa ekonómov takúto možnosť využijú pravdepodobne len ľudia s nadpriemerným príjmom, ktorí si majú skôr z čoho odkladať.
Ako pomôže štátu
Druhý pilier vznikol aj preto, aby pomohol riešiť štátu demografický problém v budúcnosti. „Akákoľvek finančná rezerva pre štát je stále dobrá,“ hovorí ekonóm Nalevanko.
To, že má zmysel aj menší sporiaci pilier, si myslí aj Beblavý. „Potom je to však len doplnková forma, ktorá nemá zásadný vplyv na dôchodkový systém,“ povedal.
Český ekonóm: Tri percentá je už málo
O tom ako vidí zmeny v našom druhom pilieri, hovorí ekonóm Patria Finance DAVID MAREK.
Príspevok do druhého piliera je dnes na Slovensku vo výške deväť percent. Je to veľa?
„Je to nadštandardné, keď to porovnám s dôchodkovými reformami v iných krajinách. Pre Česko by ako kompromis krátkodobých nákladov a dlhodobých prínosov vychádzalo päť až šesť percent.“
Naša vláda chce znížiť príspevok na tri či štyri percentá s možnosťou pripoistenia.
„Tým sa možno prehupnete z jedného extrému do druhého. Ambiciózna reforma bude odrazu príliš slabou reformou. Bolo by asi vhodné, keby bol príspevok o niečo vyšší, ako je plán vlády.“
Vláda sa inšpiruje českým modelom.
„V Česku bude záležať na každom, či do systému vstúpi, alebo nie, a to je jeho najväčšia slabina. Pri súčasnom nastavení parametrov sa nedá určiť, či český dôchodkový systém ide správnym smerom a zabezpečí sa jeho dlhodobá udržateľnosť.“
Argument pre nižší odvod je aj taký, že druhý pilier nezhodnocuje dostatočne dôchodkové úspory.
„Na druhý pilier sa treba pozerať v horizonte desaťročí, nie pár rokov. Ak by sme chceli byť féroví, mali by sme sa pozrieť, ako sa vyvíjali rôzne segmenty finančného trhu desať až pätnásť rokov pred finančnou krízou.“
Aké veľké riziko je, že dôchodky z prvého piliera budú v budúcnosti nižšie?
„To nie je riziko, to je istota. V Česku vidno, ako sa na jednej strane predlžuje dôchodkový vek a spomaľuje valorizácia penzií. Dôjde k poklesu náhradového pomeru, čo je podiel priemerného dôchodku a priemernej mzdy. To, že prvý pilier bude stále menej efektívny, je úplne jasné. To je hlavný dôvod, prečo sa má robiť dôchodková reforma.“