BRATISLAVA. Frekvencie pre siete štvrtej generácie má získať firma, ktorá za ne ponúkne najviac peňazí. Vláda schválila novelu zákona, podľa ktorej môže Telekomunikačný úrad kmitočty dražiť.
Verejnosť sa však nedozvie, či sa do aukcie zapojili seriózne telekomunikačné firmy, alebo špekulanti.
Kabinet Roberta Fica totiž schválil aj sporný paragraf, podľa ktorého teleúrad nebude o priebehu aukcie informovať, aby sa predišlo jej zmareniu.
Figeľ bol miernejší
Túto vetu síce chcel dostať do novely ešte bývalý minister dopravy Ján Figeľ (KDH), no nechal na úrade, čo všetko zverejní.
Smer odporúča, aby úrad nepovedal nič. Kto sa do aukcie prihlásil a koľko za kmitočty ponúkol, sa zverejní, až keď bude známy víťaz.
Figeľ sa návrhom snažil zabrániť tomu, aby si firmy v aukcii vzájomne dohadovali svoj postup. Poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý pripúšťa, že aj preto je pri aukciách niekedy lepšie nezverejniť časť informácií.
„No vláda musí mať veľmi presvedčivé argumenty, keď chce celý proces utajiť,“ povedal Beblavý. Keď ich nemá, aukcie by sa mali uskutočniť pod dohľadom verejnosti.
Podobne to vidí aj poslanec SaS Juraj Miškov. „Mňa to ani na Smere neprekvapuje,“ reagoval.
Liberáli nevylúčili, že v parlamente navhrnú zmenu novely, aby bol výber štvrtého operátora verejný. „No počty nepustia, Smer má väčšinu,“ pripomenul Miškov.
Zaujíma sa o ne aj J&T
Telekomunikačný úrad nespresnil, kedy chce frekvencie pre super rýchle siete dražiť. Frekvencie pre super rýchle siete by sa mohli dražiť už začiatkom budúceho roka, povedal agentúre TASR šéf teleúradu Ladislav Mikuš (nominant Smeru).
Keď novelu schváli parlament a podpíše prezident, platiť má od 1. septembra.
Okrem troch mobilných operátorov, ktorí už na našom trhu pôsobia, chcú o frekvencie zabojovať aj Slovanet, GTS Slovakia či J&T.
Na jeseň chce dražiť tieto frekvencie aj Česko, sľubuje si od toho asi 375 miliónov eur. Koľko môžeme na kmitočtoch zarobiť my, vláda zatiaľ nevie.