BRATISLAVA. Banky odvedú štátu za necelé dva roky navyše 175 miliónov eur. Bankový odvod vo výške 0,4 percenta nebudú totiž platiť len z vkladov firiem, ale po novom aj z vkladov občanov.
Po rokovaniach s bankami vláda čiastočne ustúpila na inom, menej viditeľnom mieste. Z návrhu zákona vyplýva, že vláda bankám odpustí tento rok zvyšný príspevok do Fondu ochrany vkladov, čo je zhruba 25 miliónov eur.,
Na budúci rok takto vláda bankám odpustí 50 miliónov eur. „Nevnímame to ako ústupok,“ povedal Ladislav Unčovský, riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie.
V praxi tento ústupok znamená, že banky neodvedú štátu na budúci rok o 175, ale len o 100 miliónov eur viac.
Regulácia ceny
Dodatočné náklady nesmú banky podľa návrhu zákona o osobitnom odvode preniesť do zvýšených cien.
Návrh zákona hovorí, že ak banky zvýšia „poplatky alebo ceny, majú vedieť jasne, jednoznačne a transparentne preukázať“ dôvody. Bankový odvod takým dôvodom podľa vlády nie je.
Ak zvýšenie poplatkov či cien banky nevedia preukázať, NBS im má uložiť nápravné opatrenie, prípadne aj pokutu.
„Považujem to za etické a správne,“ komentoval to včera premiér Robert Fico.
Ministerstvo financií si za zákon, ktorého pripomienkovanie trvalo jeden pracovný deň, vyslúžilo kritiku od ministerstva hospodárstva aj od NBS. Tá rezortu financií pripomína, že takýto zákon má byť konzultovaný aj s Európskou centrálnou bankou, čo sa nestalo.
„Návrh novely sme dostali dnes a NBS musí vykonateľnosť niektorých ustanovení analyzovať,“ uviedla vo svojom stanovisku NBS.
Priďaleko
Výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie Ladislav Unčovský hovorí o bezprecedentnom zásahu do práv bánk. „Je to cenová regulácia, určite si na posúdenie návrhu zákona prizveme aj právnikov. Vláda už zašla priďaleko,“ povedal Unčovský.
Andrej Leontiev, advokát TaylorWessing, hovorí, že ide o opatrenie, ktoré obmedzuje trhové prostredie bánk. „Štát má snahu regulovať zákonom niečo, čo sa nedá v trhovom prostredí odkontrolovať.
Sú to dve nesúvisiace veci. Bankový odvod nie je nákladom banky vynaloženým v súvislosti s nejakou jej činnosťou. Banky si vedia nájsť aj iný dôvod, prečo zvýšia poplatky,“ povedal.
Kliknite na obrázok pre zväčšenie.