MADRID. Európska únia vo štvrtok vyzvala Španielsko, aby dalo jasne najavo, ako plánuje zafinancovať reformu bankového sektora. Upozornila, že práve neistota v tomto smere nemalou mierou prispela k najnovším otrasom na trhu a rastu nákladov na obsluhu španielskeho dlhu.
Hovorca komisára EÚ pre finančné a menové záležitosti Amadeu Altafaj pre španielsky rozhlas dnes povedal, že Madrid musí čo najrýchlejšie zverejniť, ako plánuje financovať rekapitalizáciu problematickej banky Bankia a či sú tu aj ďalšie banky zaťažené toxickými aktívami z realitného sektora, ktoré by mohli potrebovať pomoc vlády. Bankia, štvrtá najväčšia banka v krajine, ktorú vláda začiatkom mája čiastočne zoštátnila, požiadala Madrid pred niekoľkými dňami o druhý záchranný balík za 19 miliárd eur. Vláda pritom predpokladala, že Bankia bude maximálne potrebovať menej než polovicu z tohto objemu.
Pochybnosti, akým spôsobom bude recesiou zaťažené Španielsko schopné problémy banky vyriešiť, zvýšili obavy, že krajina bude nasledovať Grécko, Írsko a Portugalsko a bude nútená požiadať o záchranný balík. Nasledovalo zvýšenie výnosov dlhopisov bližšie ku kritickej hranici 7 %, nad ktorou je obsluha dlhu štátu dlhodobejšie neudržateľná.
Španielska podpredsedníčka vlády Soraya Sáenz de Santamaria medzitým odcestovala do Washingtonu, kde sa dnes stretne so šéfkou Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeovou. MMF sa zúčastnil na všetkých predchádzajúcich záchranných balíkoch, no podľa dnešných informácií hovorcu fondu Gerryho Ricea MMF - nerokuje so Španielskom o prípadnej pomoci. "Španielsko o žiadnu pomoc nepožiadalo a fond ani nič v tejto veci nepripravuje," povedal Rice.
Podľa Altafaja by bolo najlepšie, ak by sa španielska vláda obrátila v otázke pomoci Bankii na kapitálové trhy, no dodal, že ak by potrebovala pomoc, mala by to oznámiť čo najskôr. "Najhoršie je udržiavať túto neistotu. To je práve to, čo spôsobuje pokles dôvery trhov v ekonomiku," dodal.
Informovala o tom agentúra AP.