Niektoré finančné ústavy vyrubujú administratívne poplatky pri predčasnom splatení hypotekárnych úverov v čase uplynutia fixácie. Zákon im to pritom zakazuje.
BRATISLAVA. Banky by si nemali účtovať poplatky alebo iné náklady za predčasné splatenie hypotéky pri uplynutí lehoty fixácie úveru. Píše sa to v zákone o bankách, ktorý platí od januára tohto roku.
Traja finanční poradcovia, ktorých sme oslovili, nám však potvrdili, že niektoré banky zákon obchádzajú.
Je to bežná prax?
Cenníky
Čo v nich majú
Vydanie súhlasu so splatením úveru v inej banke – UniCredit Bank: 40 eur.
Poplatok za zmenu zmluvných podmienok – ČSOB: 100 eur.
Zmena zmluvy – Volksbank: 130 eur, OTP banka a Prima Banka: 40 eur.
Potvrdenia a súhlasy k úverom v bankách – OTP a Prima Banka: 17 eur bez DPH, Volksbank: 15 eur.
Zdroj: financnahitparada.sk
Od klientov si pýtajú administratívne poplatky, hoci sa aj na tie vzťahuje zákon.
„Zrušili poplatky za predčasné splatenie hypotekárneho úveru ako percento dlžnej sumy v prípade výročia fixácie,“ tvrdí Miroslava Mizeráková z Hypocentra.
Vo VÚB to boli štyri percentá z dlžnej sumy, ktoré banka zrušila. Pri nesplatenej hypotéke vo výške 80-tisíc eur to teda bolo 3200 eur.
Ostatné poplatky však podľa Mizerákovej v niektorých bankách ostali, napríklad poplatok za zmenu zmluvných podmienok či súhlas s predčasným splatením úveru.
„Je to bežná prax, môžem potvrdiť. Nie sú to však poplatky, ktoré by klienta odrádzali,“ hovorí Jaroslav Kapusta, obchodný riaditeľ Gepard Finance.
Analytik Finančnej hitparády Maroš Ovčarik povedal, že sú od 40 do 130 eur.
Vyrubovanie poplatkov je v tomto prípade v rozpore so zákonom.
„Účtovanie si poplatkov bankou je neprípustné,“ tvrdí hovorkyňa Národnej banky Slovenska Jana Kováčová.
Väčšina ich popieraUniCredit Bank ako jediná banka priznala, že vyberá 40-eurový poplatok za vystavenie súhlasu so splatením úveru pre inú banku.
„Sú to náklady na systém a ľudí. V porovnaní s konkurenciou sme najlacnejší a najtransparentnejší,“ tvrdí hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková.
Ostatné banky mlčia alebo akékoľvek poplatky popierajú. Mizeráková tvrdí, že „bočné“ poplatky vyberá aj ČSOB, Volksbank a OTP banka.
„Pri výročí fixácie neúčtujeme poplatky súvisiace so splatením úveru,“ oponuje Tatiana Jonáková z OTP.
Slovenská sporiteľňa, Tatra banka a VÚB síce poplatky v cenníku majú uvedené, ale tvrdia, že ich od klientov pri refinancovaní hypotéky pri výročí fixácie nepýtajú.
„Žiadne poplatky nevyberáme,“ vraví hovorkyňa VÚB Alena Walterová. Jej slová potvrdil aj pracovník počas našej návštevy v jednej z bratislavských pobočiek.
Zákon sa má sprísniťPoslanec SDKÚ Miroslav Beblavý sa dozvedel o spomínanom probléme od maklérov.
Upozornil naň na Facebooku a s interpeláciou sa v piatok obrátil aj na ministra financií Petra Kažimíra.
SDKÚ v pondelok predstaví novelu zákona o bankách. Vopred ju Beblavý nechcel spresniť, no mohla by sprísniť dohľad nad poplatkami a zaviesť jednotnú metodiku pri výpočte úrokovej sadzby hypotéky.
Banky majú síce povinnosť uvádzať úrokovú sadzbu hypotéky v tvare základná úroková sadzba plus hrubá marža už od januára, ale pri jej výpočte používajú rôznu metodiku.
„Klient si len ťažko porovná úrokové sadzby medzi bankami,“ dodal Kapusta.