MADRID, BRATISLAVA. Španielsko sa môže stať štvrtou krajinou, ktorá požiada o finančnú pomoc pre bankový sektor z eurovalu. Pre agentúru Reuters to potvrdili dva nezávislé zdroje z Nemecka a vedenia Európskej únie.
Tvrdia, že Madrid chce požiadať o pomoc, aby zabránil ďalším otrasom na finančných trhoch, ktoré mu predražujú splácanie dlhu.
Madrid to poprel
Zdroj z Nemecka upozornil, že by mali Španieli požiadať o pomoc pred gréckymi voľbami. Tie budú už na budúcu nedeľu.
Veľkú šancu vyhrať v nich má ľavicová Syriza, ktorá odmieta nepopulárne kroky. „Krajiny by mali byť preventívne chránené pred možným vystúpením Grécka z eurozóny,“ odkázal Španielom zdroj.
Minister financií Fernández Currás povedal, že informácie o žiadosti o pomoc sú falošné. Nepožiada o ňu dovtedy, kým nebude mať informácie o stave bankového sektora od audítorských firiem a Medzinárodného menového fiondu (MMF), ktorý ich zverejní v pondelok.
Hovorca Európskej komisie Amadeu Altafaj odkázal, že Brusel nemá žiadnu oficiálnu žiadosť Španielov a o ich úmysle nič nevie.
Na Madrid netlačí ani Berlín. „Je na krajinách, aby sa na nás obrátili. To sa nestalo,“ reagovala nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Minister financií Peter Kažimír (Smer) žiadosť o pomoc odmietol. „Úlohou ministrov financií nie je šíriť paniku. Nebudem sa podieľať na kampani médií a politikov, ktorí žijú v duchu čím horšie, tým lepšie,“ dodal Kažimír.
Španielsko je úplne iná liga vo veľkosti rizika, že ak by padlo, padne s ním aj euro, píše Juraj Javorský
Čítajte komentár (piano) >>
Pomoc na upokojenie
Španielskym bankám chýba kapitál. Po znížení ratingu o tri stupne agentúrou Fitch stúpli výnosy, teda úroky pre investorov kupujúcich štátne dlhopisov, zo štvrtkových 6,06 na včerajších 6,20 percenta. Rating krajiny sa ocitol nad priepasťou dvoch stupňov od špekulatívneho pásma, kde už investori pre veľké riziko dlhopisy nekupujú.
Fitch odhaduje, že Španielsko bude na posilnenie kapitálu potrebovať 60 miliárd eur, teda asi šesť percent HDP. To je dvojnásobok predchádzajúceho odhadu. Ak bude horšie, hrozí, že si Španieli vypýtajú až 100 miliárd eur. MMF odhadol, že budú potrebovať 40 miliárd eur.
Analytik Trim Broker Ján Beňák pripomína, že odhad MMF býva tradične optimistickejší, aby viac rozvíril vody finančných trhov.
Španielske ministerstvo hospodárstva uviedlo, že prvé výsledky nezávislého auditu španielskeho bankového sektora budú hotové do 21. júna.