Žiadosť o pôžičku pre banky potvrdil španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos. Výška pôžičky pre španielske banky má byť podľa spoločného vyhlásenia ministrov financií eurozóny do sto miliárd eur.
MADRID, BRUSEL. Španielsko požiadalo eurozónu o pôžičku na posilnenie svojich problémových bánk.
Potvrdil to španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos v sobotu po skončení telekonferencie ministrov financií členských štátov eurozóny. Telekonferencia trvala takmer tri hodiny.
„Španielska vláda deklaruje svoj úmysel požiadať o európsku finančnú pomoc na posilnenie kapitálu španielskych bánk, ktoré to potrebujú,“ povedal de Guindos. Pomoc má byť podľa neho určená pre najslabšiu časť finančného sektora a nebudú ju potrebovať všetky banky.
Úver má byť poskytnutý za „priaznivých" podmienok
Záchranné balíky
Kto už požiadal o pomoc z eurovalu
November 2010: Írsko požiadalo o pomoc vo výške 85 miliárd eur. Do problémov ho podobne ako Španielsko dostali banky, ktoré prerobili na realitnej bubline.Máj 2011: Portugalsko sa dohodlo na pôžičke vo výške 78 miliárd eur. Do problémov sa dostalo pre vysoké vládne výdavky, nedostatočnú konkurencieschopnosť a slabý ekonomický rast.Máj 2010 a marec 2012: Grécko sa pred dvoma rokmi dohodlo na balíku pomoci za 110 miliárd eur (Slovensko pôžičku Grécku odmietlo), v marci aj na druhom balíku pomoci za 130 miliárd eur aj z eurovalu. Súkromní investori tiež odpísali polovicu svojich pohľadávok. Grécko falšovalo dáta o svojom hospodárení. Jeho problémy prepukli, keď pre vysoký dlh si nevedelo požičať peniaze na finančných trhoch.Jún 2012: Španielsko žiada o pôžičku pre svoje banky, ktorým chýba kapitál do výšky 100 miliárd eur.
Ministri financií eurozóny v spoločnom stanovisku uviedli, že pôžička pre španielske banky má byť do výšky sto miliárd eur.
Španielsky minister de Guindos zdôraznil, že Španielsko žiada o podporu, nie o záchranu. Formálna žiadosť o pomoc má byť podaná v najbližších dňoch.
Európska komisia vo svojej reakcii zdôraznila, že je pripravená žiadosť rýchlo vybaviť.
Pomoc má byť vo forme úveru poskytnutého z eurovalu za „priaznivých" podmienok, ktoré budú určené v najbližších dňoch. Ručiť za pôžičku bude aj Slovensko.
Výšku úveru môžu ovplyvniť výsledky externého auditu španielskych bánk, ktoré majú byť zverejnené do 21. júna.
Žiadna španielska banka nemá pobočku na Slovensku.
Sobotňajší krok Madridu podľa agentúry Bloomberg znamená vytvorenie ochranného valu pre prípad, že by grécke voľby 17. júna rozpútali novú vlnu otrasov na finančných trhoch.
Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble povedal, že Španielsko urobilo dôležité rozhodnutie, aby dostalo svoje ekonomické a finančné problémy pod kontrolu a začalo robiť „hlboké štrukturálne reformy". Je teda na dobrej ceste.
Do záchranného plánu sa zapojí aj Medzinárodný menový fond, jeho úloha bude iba kontrolná.
Španielsko sa stane po Írsku, Portugalsku a Grécku štvrtou krajinou eurozóny, ktorá získa pomoc z európskeho záchranného mechanizmu, takzvaného eurovalu.
MMF odporúča pre banky aspoň 40 miliárd
MMF, ktorý vykonal strestesty španielskych bánk, odporúča ich posilnenie minimálne o 40 miliárd eur. No podľa fondu ide o minimálnu sumu a tamojšie finančné ústavy potrebujú výrazne viac peňazí.
Vláda v Madride v uplynulých dňoch viackrát opakovala, že presnú sumu pomoci má vypočítať audit poradenských firiem Oliver Wyman a Roland Berger. Poradcovia však podľa Reuters dostali rovnaké podklady ako MMF.
Do menších regionálnych sporiteľní už nalial asi 15 miliárd eur, záchrana najväčšej španielskej banky Bankia bude Španielsko stáť 23,5 miliardy eur.
Španielske kráľovstvo so 46 miliónmi obyvateľov je 12. najväčšia ekonomika na svete a štvrtá najväčšia v eurozóne.
Podstatná je totiž aj cifra, ktorú si Madrid zapýta. Teda či „iba“ akútnu likviditu pre Bankiu a iné obete stavebnej bubliny, čo sú desiatky miliárd eur, píše Peter Schutz.
Čítajte komentár >>