BADEN-BADEN/BRUSEL/ WASHINGTON. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble víta sobotňajšie rozhodnutie Španielska požiadať partnerov z eurozóny o pomoc.
V rozhovore pre agentúru Reuters povedal, že Madrid realizuje "veľké kroky“ smerom k tomu, aby dostal svoje hospodárske a finančné problémy pod kontrolu. Španielsko je teraz podľa Schäubleho na správnej ceste. Minister verí, že Španielsko bude schopné vyriešiť si svoje problémy v bankovom sektore krok za krokom.
"V dôsledku vysokej záťaže plynúcej zo spľasnutia bubliny na realitnom trhu a súčasných vysokých nákladov na požičiavanie si na trhu Španielsko nebolo schopné pokryť svoje finančné potreby na trhoch, a preto požiadalo Európu o pomoc,“ povedal Schäuble.
Žiadosť Španielska o pomoc pre svoj bankový sektor víta aj Európska komisia (EK). "Vítame španielsky zámer požiadať eurozónu o pomoc...a vítame tiež pozitívnu reakciu skupiny ministrov financií eurozóny,“ uviedli v spoločnom stanovisku šéf EK José Manuel Barroso a eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.
Ďalej povedali, že EK je pripravená rýchlo postupovať s potrebnými hodnotiacimi procesmi a navrhnúť príslušné podmienky pre bankový sektor krajiny. Sobotňajšie rozhodnutie Španielska oceňuje aj americký minister financií Timothy Geithner a nazval ho dôležitým krokom smerom k fiškálnej únii na starom kontinente.
"Vítame krok španielska rekapitalizovať svoj bankový systém a záväzok jeho európskych partnerov poskytnúť pomoc,“ povedal Geithner.
Ekonomické problémy Španielska sa tento rok prehĺbia
Ekonomické problémy Španielska sa tento rok prehĺbia napriek tomu, že Madrid súhlasil s prijatím pomoci Bruselu na podporu bankového sektora. Povedal to dnes novinárom španielsky premiér Mariano Rajoy.
Podľa neho sa tento rok Španielsko z druhej recesie za posledné tri roky nedostane a nezamestnanosť bude ešte vyššia než terajších takmer 25 %. Už teraz dosahuje miera nezamestnanosti najvyššiu úroveň v eurozóne. "Tento rok bude zlý: ekonomika podľa všetkého zaznamená pokles o 1,7 % a aj nezamestnanosť sa zvýši," povedal Rajoy.
Premiér pre novinárov dodal, že sobotňajšie rozhodnutie požiadať v najbližšom období o finančnú podporu zahraničia pre bankový sektor bolo ťažké, no pomôže zachrániť krajinu pred ekonomickým rozvratom. Navyše sa tým aj posilní dôvera v eurozónu.
Podporu pre bankový sektor však odmietol označiť za klasickú zahraničnú pomoc s tým, že dohodnutá podpora je úplne iná záležitosť než pomoc v prípade Grécka, Írska a Portugalska. Ako dodal, v prípade Španielska ide o "úverovú linku".
Informovala o tom agentúra AP.