BRATISLAVA. Mnohí majú pocit krivdy, no málokto bojuje o nápravu.
Len štyria umelci vlani reklamovali Slovenskému ochrannému zväzu autorskému, že nesprávne zaradil ich skladby do bodového systému, od ktorého sa odvíjajú ich odmeny.V troch prípadoch sa ukázalo, že pochybil.
Rocker Marián Greksa vraví, že za problémy SOZA môžu aj hudobníci, ktorí sa o dianie vo zväze nezaujímajú.
„Väčšina je ticho a tak nepriehľadné pravidlá rozdeľovania peňazí platia ďalej.“
Čo im prekáža
Hudobníkovi Mirovi Táslerovi z IMT Smile prekáža, že „veľakrát“ nedostali od zväzu peniaze za odohrané koncerty. „Končia v takzvaných neadresných príjmoch, čo by sa malo zmeniť.“
SOZA do neadresných príjmov zahŕňa platby napríklad za koncert, o ktorom nevie, aké skladby počas neho odzneli. Problémom je delenie týchto peňazí, zväz totiž vychádza zo zoznamu skladieb, ktorý zostavil z adresných príjmov.
„Na neadresných príjmoch sa priživujú aj hudobníci, ktorí by z balíka nemali mať nič,“ vraví Greksa. SOZA má podľa neho viac dbať na vykazovanie repertoáru a neuspokojiť sa s nahlásením akcií.
Vedenie zväzu minulý týždeň neprezradilo, aká časť z predvlaňajších príjmov vo výške 8,7 milióna eur bola za neznámy repertoár.
Greksovi sa nepozdáva ani vyúčtovanie autorských odmien. SOZA raz ročne zasiela umelcom doklad, ako televízie a rádiá jeho skladby hrali a ako dlho. Koľko zväz od médií vybral a koľko sekúnd hudby odvysielali, nenapíše.
„Takto sa suma nedá skontrolovať. Do zmlúv s médiami smú iba ľudia z výboru SOZA. Ako sa hovorí, keď ide o peniaze, ani kamarátovi neverím, rád by som to videl na vlastné oči.“
Marketingová manažérka SOZA Katarína Tomandlová tvrdí, že autori na výpise dostávajú všetky potrebné údaje o použití svojich diel.
„Keď má autor otázky o vyúčtovaní svojich diel, môže sa kedykoľvek obrátiť na zamestnancov SOZA. Výška paušálu, ktorý nám médiá na základe zmluvy platia, je obchodné tajomstvo.“
Pomery v SOZA roky kritizuje hudobník Peter Peci Uherčík, ktorého za to v októbri 2006 zo zväzu vyhodili.
„Súdim sa s nimi, bolo to protizákonné i protiústavné zbavenie členstva, dokonca v rozpore so stanovami.“ Zväzu vyčíta, že vyberá peniaze za používanie jeho skladieb, ale doposiaľ nedostal odmeny za rok 2010.
„Zväz v rozpore s autorským zákonom zvýhodňuje svojich členov na úkor ostatných nositeľov práv. Ministerstvo kultúry už dávno malo konať.“
SOZA tvrdí, že vždy postupuje podľa zákona. Minister kultúry Marek Maďarič minulý týždeň oznámil, že preverí iba prípady Pohorelá a Heľpa.
SOZA vie, ako skryť kľúč do svojej trinástej komnaty plnej peňazí, píše Juraj Javorský
Čítajte komentár (piano) >>
Nespokojní kinári
Tisíce eur SOZA vyberá aj za hudbu vo filmoch v kinách, no na delenie peňazí medzi jej skladateľov si nepýta zoznam odvysielaných filmov. Stačia im údaje o návštevnosti kín a vstupnom.
„Nechápem, ako môžu peniaze spravodlivo podeliť, keď nemajú údaj, aké filmy sa ako často hrali. Delia ich len podľa sympatií?“ pýta sa Anna Koťuhová z kina Mier v Spišskej Novej Vsi, ktoré vlani platilo SOZA takmer 540 eur.
Na Slovensku je okolo 160 kín. Koľko SOZA od nich ročne vyberie, vo výročnej správe za rok 2010 nie je. Uvádza, že za použitie hudby na verejných produkciách zinkasovala 2,5 milióna eur.
Zárobky umelcov sú stráženým tajomstvom
Otázky a odpovede o fungovaní autorského zväzu.
Čo robí SOZA?
Občianske združenie autorov a vydavateľov hudobných diel funguje na základe oprávnenia od ministerstva kultúry. To ju môže za porušenie zákona pokutovať, prípadne jej oprávnenie odobrať.
Za čo vyberá peniaze?
Za púšťanie hudby platia majitelia barov, reštaurácií, ale aj televízie, rádiá či niektoré weby. Poplatky napríklad účtuje aj usporiadateľom koncertov. Zväzu putuje i šesť percent z predajnej, prípadne dovoznej ceny prádznych CD nosičov.
Komu peniaze idú?
Domácim aj zahraničným autorom. SOZA má 60 zmlúv s organizáciami vo svete. Elton John tak napríklad dostáva tantiémy za odohratie jeho skladieb u nás. Autorskú odmenu dostane aj za júlový koncert v Bratislave.
Majú umelci povinnosť byť členmi?
Nie. Vo zväze je 2096 autorov a vydavateľov.
Ako je to s právami hudobníkov, čo nie sú v SOZA?
SOZA zo zákona zastupuje aj umelcov, s ktorými neuzavrela zmluvu. Ak televízia použije ich skladby, zväz im posiela tantiémy, z nich ale strháva vyšší poplatok ako členom. Autorský zákon pritom určuje, že nositeľov práv má zastupovať za rovnakých podmienok. Nečlenovia hovoria o diskriminácii.
Koľko peňazí zväz vyzbiera?
Minuloročné príjmy nezverejnil. V roku 2010 utŕžil 8,7 milióna eur.
Na základe akého kľúča ich prerozdeľuje?
Tvorcom hudobných diel za rok 2010 vyplatila SOZA 7,3 milióna eur. Peniaze delí autorom na základe zoznamu hranosti skladieb. Z tejto štatistiky sa vychádza aj pri delení príjmov z akcií, ktoré jej nahlásia, ale SOZA nevie, aké skladby tam odzneli.
Kto dostáva najviac?
Z oboch balíkov ide najviac autorom populárnych hitov, keďže sa najčastejšie objavujú v playlistoch rádií a televízií, ktoré zoznamy použitých pesničiek poskytujú.
Aké sú odmeny pre interpretov?
SOZA nezverejňuje, komu koľko vyplatí. Neprezradí ani piatich najúspešnejších umelcov. „Bol by to krásny zoznam pre bytových zlodejov,“ povedal Róbert Osvald zo zväzu. Vďaka cenám, ktoré SOZA udeľuje, je známe, že v roku 2010 bol autorom najhranejších diel Kamil Peteraj.
Koľko peňazí ide na chod?
Predvlani minula SOZA 1,5 milióna eur, podľa výročnej správy najviac dala na mzdy zamestnancov – vyše milióna. Pre zväz pracovalo šesťdesiat ľudí.
Smie vyberať pokuty?
Nie. Od dlžníkov môže peniaze vymáhať súdnou cestou.
Kto vyberá vedenie?
O riaditeľovi, ktorým je od roku 2008 bývalý šéf Markízy Vladimír Repčík, rozhoduje 18–členný výbor SOZA. Ide o najvyšší orgán medzi zasadnutiami valného zhromaždenia. O zložení výboru rozhoduje úzky okruh ľudí. Na májové zhromaždenie ho prišlo voliť iba 47 členov zväzu.
(mm)
Anketa
Aké sú vaše skúsenosti so SOZA? Čo si myslíte o spore, ktorý vznikol pre ľudové piesne?
Shina, speváčka skupiny Longital
SOZA je nepostrádateľná organizácia pre umelcov, pretože rádiá či televízie by im peniaze osobitne nevyplatili. Skúsenosti máme rôzne.
SOZA hovorí, že nemôže pravidlá prispôsobovať individuálnym potrebám hudobníkov, pretože by to organizačne nezvládla. A tak sa stáva, že keď si sami organizujete koncert, SOZA musíte zaplatiť a tá vám pošle vaše peniaze.
Milan Lasica, textár
SOZA chráni moje autorské práva v oblasti populárnej hudby. Problém s ľudovkami sa zbytočne nafúkol na škandál. Každý si chce z kauzy utrhnúť to svoje, aby mohol napísať vtipný fejtón. Ale SOZA nebola tá, čo porušila zákon.
Peter Lipa, jazzový spevák
Súhlasím s tým, že niektoré opatrenia, ktoré SOZA robí na základe zákona, sú diskutabilné. Osobne som so zväzom nikdy nemal problém.
Peter Breiner, skladateľ
Moja posledná skúsenosť so SOZA je spred vyše 20 rokov, asi nebudem relevantný partner na diskusiu. V prípade dedinských akcií ide o administratívny nezmysel, úplne zjavne sa na nich nehrali žiadne registrované skladby či úpravy, takže by sa nemalo ani nič platiť.
Ide o búrku v pohári vody a o to, že na SOZA nesedí súdny človek, ktorý by povedal, že je to hlúposť a celé to zrušil namiesto posielania smiešnych faktúr.
Ľuboslav Petruška zo skupiny Chiki Liki Tu-a
Pracujúci hudobníci nemajú čas zaoberať sa fungovaním SOZA. Možno aj preto je v takom stave. Prekáža mi, že sa pomerne veľa peňazí vyberá ako neidentifikovateľný príjem.
Privítal by som, keby sa viac starali o to, aby dokázali určiť, za aké skladby peniaze dostávajú. Ich rozdeľovanie by potom bolo spravodlivejšie.