BRATISLAVA. Španielsko cez víkend požiadalo eurozónu o pomoc pre svoje banky. Sedemnástim európskym ministrom financií potom trvalo tri hodiny, kým cez telemost odsúhlasili pôžičku z eurovalu až do výšky sto miliárd eur.
Španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos zhodnotil pôžičku pre Španielsko ako priaznivú. Okrem výhodného úroku Madrid nemusí plniť žiadne ďalšie podmienky.
Práve to prekáža Írsku, Grécku a Portugalsku, ktoré mohli čerpať európsku pomoc, len ak budú realizovať dohodnutý úsporný plán.
Rozhodnutie o pôžičke privítali nemecký minister financií i diplomacia Spojených štátov. Slovensko bude za španielsku pôžičku ručiť možno až miliardou eur. Analytička Next Finance Markéta Šichtařová tvrdí, že pravdepodobnosť jej nesplatenia je oproti Grécku polovičná.
Španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos povedal, že nežiadajú o pomoc, ale o podporu. Formálnu žiadosť o úver, ktorým sa má posilniť kapitál niektorých bánk, podajú v najbližších dňoch. O tom, ktoré banky pomoc dostanú, má rozhodnúť audit bankového sektora.
Za pôžičku budeme ručiť
Španielsko žiada o pomoc týždeň pred opakovanými voľbami v Grécku. Podľa ekonómov to nie je prekvapením, Madrid si vytvorí ochranu pre prípad, že by Grécko ešte viac znervóznilo trhy. Španielsku sa už predražili pôžičky.
Úver pre banky z eurovalu dostane Španielsko za „priaznivých“ podmienok. Keďže ho nezíska vláda, ale španielsky rekapitalizačný fond, pomoc nie je podmienená reformami či špeciálnym šetrením.
Medzinárodný menový fond má len poradnú úlohu. Jeho šéfka Christine Lagardeová žiadosť o pôžičku víta. Americký minister financií Timothy Geithner ju označil za významný krok smerom k vytvoreniu fiškálnej únie.
Keďže bude Španielsko čerpať pomoc z eurovalu, Slovensko mu bude za úver ručiť. Naše záruky môžu dosiahnuť zhruba miliardu eur. Za pomoc z eurovalu už ručíme Írom, Portugalcom a Grékom.
Premiér Robert Fico včera povedal, že euro je dobrý projekt a Slovensko sa musí spolupodieľať na ochranných mechanizmoch. Tak máme podľa neho šancu udržať sa v zóne perspektívnych štátov.
Šéf SaS Richard Sulík považuje pomoc Španielom za zlý signál, keďže „sa opäť socializujú straty“. Pripomenul, že na jeseň boli proti rozšíreniu eurovalu práve preto, že sa z neho budú zachraňovať aj banky v krajinách, ktoré si s tým vedia aj samy poradiť.
Miliardy už do bánk naliali
Španielska vláda už naliala do bánk 18 miliárd eur. Zoštátnila päť bánk a chystá sa prevziať Bankiu, štvrtú najväčšiu banku. Bude ju to stáť 23,5 miliardy eur.
Problémy španielskych bánk posilňujú úvahy o vytvorení európskeho systému garancie bankových vkladov a spoločnej regulácie bánk. Ako prvý s tým prišiel taliansky premiér Mario Monti. Problémy majú totiž aj talianske banky.
Prečo sa to stalo a čo pre vás pomoc Španielsku znamená (otázky a odpovede)
Naša možnosť ovplyvniť krízu eura je tak jedno percento, takže sme odsúdení na pritakávanie v Bruseli a sledovanie futbalu, píše Juraj Javorský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Argument, že Španielsko už má úsporný program, pričom bailout – pardon, finančná podpora – smeruje iba do bankového sektora, získa popularitu najmä v Írsku, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz