Agentúrne spravodajstvo sme o 20:48 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Suma za odstupné a odmeny, na ktoré majú nárok pri odchode zo štátnych firiem pod ministerstvom dopravy nominanti KDH, každý deň narastá.
„Zatiaľ sme narátali zlaté padáky v sume takmer 1,5 milióna eur, čo je ekvivalent zhruba 160 rokov práce priemerného Slováka,“ povedal minister dopravy Ján Počiatek zo Smeru.
V pondelok sa hovorilo o necelom milióne.
Ďalšie tisíce
Odmeny
Odchádzajúci
Cargo:
Cargo: Pavol Ďuriník: 96 459 eur Martin Štochmaľ: 80 000 5 riaditeľov odboru, sekcie, úseku: 244 256
ZSSK:
ZSSK: Pavel Kravec: 205 414 Jaroslav Paulický: 167 232 Pavol Tarcala: 114 049 Riaditeľ úseku ekonomiky: 41 554 Úsek obchodu: 38 740 Kancelárie generálneho riaditeľa: 31 394 Riaditeľ OIK: 27 436 Riaditeľ marketingu: 22 975 Finančné riadenie: 24 722 Riaditeľ právnych služieb: 23 194 Manažment nehnuteľností: 22 379 Šéf logistiky: 32 634 Sekcie IT: 28 781 Odbor stratégie: 44 648 Odbor komunikácie: 31 315
Bývalá riaditeľka pošty:
Marcela Hrdá: 178–tisíc *Maximálna možná odmena podľa hospodárskeho výsledku za rok 2011, ktorý ešte len vyčísľujú.*Maximálna možná odmena
podľa hospodárskeho výsledku za rok 2011, ktorý ešte len vyčísľujú.
Do zoznamu odmeňovaných v utorok pribudli dvanásti sekční šéfovia v Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) s nárokmi asi na 370-tisíc eur.
Ďalších 80-tisíc by si mohol pýtať Martin Štochmaľ za prácu pre nákladného železničného prepravcu Cargo.
Vo firme stále pôsobí na finančnom úseku a v utorok nevedel, že by bolo definitívne rozhodnuté o jeho odchode.
Či by prípadné odchodné prijal, ešte zváži. Pri rozhodovaní bude brať do úvahy aj porovnanie svojich odmien s tými v súkromných firmách.
Čo zamýšľajú s odmenami ďalší manažéri, sme nezistili.
Účet ešte porastiePočiatek hovorí, že suma 1,5 milióna nebude konečná, výrazne už však nenarastie.
Aktuálne sa ešte počítajú odmeny pre bývalého šéfa správcu koľajníc, Železníc Slovenskej republiky – Vladimíra Ľuptáka.
Ten pritom po zmene vlády len prešiel šéfovať do nákladného Carga, za čo už dostal odstupné vyše 12tisíc eur. „Je to naozaj veľký otáznik,“ hovorí o tomto postupe Počiatek.
Ďalšie peniaze mohli ísť trom ľuďom, ktorí robili Ľuptákovi námestníkov, či riaditeľovi jeho úseku, ktorý mal na tejto pozícii podľa informácií SME zarábať takmer 7-tisíc eur mesačne.
ŽSR na otázky o ich odchodnom či odmenách neodpovedali pre ochranu osobných údajov.
Exminister dopravy Ján Figeľ sa opakovane vyjadril, že okrem odmeny pre odvolanú šéfku Slovenskej pošty 180tisíc eur, si vysoké odmeny dohodli nominanti KDH v predstavenstvách bez jeho podpisu.
Fico dostane zoznamyTo, či po sebe takéto problémy zanechal len Figeľ, by malo byť známe dnes. V stredu totiž majú ministri odovzdať zoznam odmien a odstupného premiérovi Robertovi Ficovi (Smer).
Veľké štátne firmy sú v rezorte hospodárstva. Exminister Juraj Miškov (SaS) si nemyslí, že manažéri z jeho rezortu odchádzali s takým veľkorysým odstupným.
„Veľmi rád by som vám povedal, že to vylučujem, ale pri tom všetko, čo som bol nútený každý deň podpísať, si naozaj nespomínam. V každom prípade, ak by som si to všimol, tak by som nikdy nikomu takýto zlatý padák nepodpísal,“ povedal Miškov.
Kravec píše: Asi mi neuveriaPavol Kravec sa vysokú odmenu pokúsil vysvetliť priateľom v liste. Prinášame celé znenie:
Priatelia,
prijmite môj list ako snahu o hlbšie vysvetlenie vzniknutej situácie v súvislosti s bulvarizovaním a politickým zneužívaním vyplatenej náhrady mzdy pri ukončení pracovného pomeru GR ZSSK.
Na uvod treba popravde povedať, že táto situácia trvá na Slovensku od roku 1989 a výška náhrady mzdy pri skončení pracovného pomeru GR sa stala politikou nastupujúcej politickej moci. Výnimkou nebolo ani KDH, SDKÚ a ostatné bývalé koaličné strany.
Až minulá vláda urobila čiastočný poriadok v odmeňovaní predstavenstiev akciových spoločností a štátnych podnikov, ktoré minister Figeľ realizoval ako prvý a v plnej miere. Znížil odmeny členov predstavenstiev, zrušil ich odchodné, znížil počet členov z 5 na 3 a v ŽSR z 9 na 5 členov Správnej rady. Tento proces však nepokračoval v akciových spoločnostiach, kde toto bolo len v kompetencii samotných akcioviek bez možnosti vplyvu ministra.
Od ukončenia mojej „misie“ v ZSSK prežívam zložité chvíle, ale aj príležitosti pre pokoru.
Od hlásenia sa na úrade práce, cez škodoradostné emaily, informácie o vyjadrení bývalých kolegov zo ŽSR, ZSSK a pod. Noci vyzerajú takto ako dnes, niekoľkokrát striedanie bdenia, písania, rozmýšľania, hodnotenia a hľadania východiska, čo ďalej.
Nesťažujem si – len konštatujem. Sú to mimoriadne chvíle mojej životnej cesty, čas pre sebarelexiu a konkretizáciu prejavov svojich postojov ku kríze v ktorej som sa ocitol len a len svojím pričinením a podcenením situácie.
Asi mi ťažko niekto uverí, že mňa moja mzda nikdy nezaujímala, ale zaujímalo ma ako robím prácu, ktorá mi je zverená.
Ťažko ma ospravedlňuje konštatovanie, že ako bývalý riaditeľ osobného úradu ministerstva hospodárstva som pripravoval manažérske zmluvy všetkých top generálnych riaditeľov na Slovensku (SPP, Transpetrol, všetky energetické podniky, SE – Enel apod.) kde výška odmeňovania v porovnaní zo ZSSK bola podobná a tak mi výšky mojej mzdy a náhrady mzdy pri ukončení pracovného pomeru nepripadala neobvyklá.
Asi mi nik neuverí, že časť svojej mzdy som vždy rozdal núdznym vo svojom okolí alebo podporovaním dobročinných cieľov vo svojom okolí.
Ťažko mi niekto uverí, že aj bez vzniku tejto situácie by som bol časť odchodného venoval na dobročinné ciele.
Nenárokujem si na pochopenie a ospravedlnenie, lebo situáciu som podcenil tým, že som si vopred skutočne vyplatenú náhradu mzdy nepreveril.
Nikto mi neuverí, že skutočnú výšku náhrady mzdy som sa dozvedel až z môjho osobného účtu a tiež ma jej výška prekvapila, lebo som ani netušil, že „odchodné“ sa vypláca okrem 12 násobku mzdy aj zo 100% hmotnej stimulácie, ktoré sa vypočítavajú podľa zákonníka práce z priemernej mzdy vyplatenej za rok 2012, keď som dostal doplatok hmotnej stimulácie za rok 2011 po jeho vyhodnotení a splnení predpísaných ukazovateľov, takže odstupné bolo zvýšené aj o tento priemer.
Aspoň pre trochu objektivizácie situácie Vám zasielam krátke info s hlbšou analýzou o vyplatenej náhrade mzdy pri skončení pracovného pomeru GR ZSSK.
A čo dodať na záver nič som neukradol, nič som neprijal neoprávnene, ale aj tak som menovaný ako jediný hoci nie som sám takto „odmenený“.
Pavel Kravec