BRATISLAVA. Za posledný rok hádam ani nie je mesiac, v ktorom by niektorá z bánk nemenila svoj sadzobník.
Hoci ich zverejňujú vždy v predstihu, možno si ich pozrieť na internetovej stránke, v pobočke či na bankovom výpise, ak je zmien priveľa, strácate prehľad a prestávate ich sledovať.
V článku sa dočítate: Aké poplatky sa zvyšovali Každý úver má svoj účet a poplatok Za všetko platíte len raz Účty zadarmo
Nie iba raz
Od začiatku roka menili ceny Slovenská sporiteľňa, VÚB, Tatra banka, ČSOB, UniCredit Bank, OTP Banka, Prima banka, J&T Banka a Privatbanka.
„Viac z nich dokonca už aj dva a viackrát,“ hovorí Maroš Ovčarik, šéf portálu na porovnávanie poplatkov www.FinancnaHitparada.sk. Ostatné banky ceny zatiaľ nemenili.
V každom prípade platí, že na poplatkoch za bankový účet zaplatíme v priemere viac. Vyššie sú poplatky za vedenie balíkov, za hotovostné vklady a výbery v pobočke či mesačné poplatky za úverový účet. Viac sa platí aj za upomienky, ak úver „zabudnete“ splácať a za zmeny v úverových zmluvách.
To, že vaša banka mení cenník, neznamená, že sa všetky zmeny musia týkať aj vás. Napríklad Tatra banka od júla mení viaceré poplatky – za hotovostné operácie v pobočkách banky či výbery hotovosti z bankomatu a ďalšie.
„Zmeny sa týkajú klientov, ktorí nepoužívajú balík služieb – a ten využíva zhruba 90 percent klientov,“ hovorí Marína Smolková z Tatra banky.
Ľudí s balíkom sa týkajú len vyššie poplatky za výber z bankomatu inej banky a banky v zahraničí. „Tie neboli nikdy zahrnuté v balíku služieb,“ dodáva Smolková.
Spolu s Tatra bankou budú v júli meniť ceny aj ČSOB, Prima banka a UniCredit Bank.
Za čo možno dostať zľavu
„Na trhu sú takmer vždy produkty, ktoré sú výrazne lacnejšie ako konkurencia,“ hovorí Ovčarik. Ide napríklad o účty v internetových bankách, ktoré sú zadarmo, doplácate zvyčajne najmä za výbery z bankomatov. Viaceré banky tiež umožňujú mať účet zadarmo alebo so zľavou, ak splníte podmienky.
Napríklad treba účet aktívne využívať. To znamená, že vám naň musí chodiť mzda a tiež musíte mesačne vykonať určitý počet operácií – napríklad niekoľko prevodov, inkás či platieb kartou.
V niektorých bankách možno zľavu z poplatku za účet získať aj vtedy, ak si požičiate – napríklad cez spotrebný úver či hypotéku, niekde sa počíta aj kreditná karta či prečerpanie účtu.
Pomerne častou podmienkou na získanie účtu zadarmo býva to, že si v banke uložíte svoje úspory. Nebýva to malá suma, často aj 10 000 eur. Niekde žiadajú, aby boli peniaze na bežnom účte, inde stačí, ak sú napríklad na termínovanom vklade či v podielových fondoch.
Zľava však nemusí byť vždy výhodná. Napríklad ak je podmienkou banky na získanie zľavy mať na bežnom účte zostatok aspoň 5000 eur, tak to, čo by klient získal na zľave, stratí na tom, že bežný účet je úročený len minimálnymi úrokmi.
Aké poplatky sa zvyšovali
mesačné poplatky za vedenie balíkov (o 0,30 až dve eurá mesačne),
poplatky za hotovostné vklady a výbery v pobočke (o 0,5 až 1,7 eura),
mesačné poplatky za vedenie úverového účtu (o 0,1 až 0,49 eura),
poplatky za platby kartou a výbery z bankomatov (najčastejšie o 0,05 eura)
upomienky, zmeny v úverových zmluvách a pod. – (o 5 až 15 eur).
Poznámka: Tieto zmeny sa netýkajú všetkých bánk
Každý úver má svoj účet a poplatok
Pri hypotekárnych úveroch zaplatíte za úverový účet viac ako pri spotrebných.
Ľudí často hnevá, že za účet, na ktorý peniaze len prídu, pretože si ich tam z bežného účtu pošlete a hneď z neho odídu, lebo banka si ich sama automaticky strhne, platia aj tri či takmer štyri eurá.
Ide o úverové účty, ktoré musíte mať vždy, ak si od banky požičiavate – či už prostredníctvom spotrebného úveru, alebo hypotéky.
Len na evidenciu
Na úverovom účte je evidovaný a pravidelne aktualizovaný zostatok úveru, ako aj úroky a poplatky spojené s úverom. S týmto účtom klient žiadnym spôsobom nemanipuluje, je to len technický (evidenčný) účet.
Úverový účet je spojený s každým úverom samostatne. To znamená, že keď má človek v banke aj hypotéku, aj pôžičku, má v banke dva úverové účty a dva poplatky.
Pri hypotekárnych úveroch sú poplatky za vedenie úverového účtu vyššie, pri spotrebných úveroch nižšie.
Poplatok sa platí mesačne a zvyčajne je súčasťou mesačnej splátky. Pri porovnávaní si ponúk jednotlivých bánk je potrebné si vždy zistiť, či je tento poplatok už zahrnutý v mesačnej splátke.
Bežný účet môže byť inde
Banky už nesmú vyžadovať, aby si klient pri čerpaní nového úveru v banke otvoril aj bežný účet. Môže ho mať v inej banke. V praxi však niektoré banky zvýhodňujú úrokovú sadzbu alebo vstupný poplatok, ak si ho otvorí tam, kde čerpá aj úver.
„Klient získa úverový účet zadarmo, ak si vyberie niektorý z balíkov služieb,“ hovorí Zuzana Eliášová z ČSOB. Okrem účtu bez poplatku má aj nižšiu úrokovú sadzbu. Napríklad v Poštovej banke či Prima banke sú výhody iné, za osobný účet dajú zľavu z poplatku za poskytnutie úveru.
Väčšina bánk však žiadne zvýhodnenia pri úverových účtoch neposkytuje. „Poplatok za vedenie úverového účtu platia všetci klienti, bez ohľadu na to, či majú bežný účet s balíkom služieb, alebo nie,“ povedala Tatiana Jonáková z OTP banky.
Za všetko platíte len raz
Účtovné položky si banky podľa zákona strhávať nemôžu.
Účtovné položky, ktoré spôsobovali, že banky spoplatňovali niektoré operácie dvakrát, sa z cenníkov bánk vytratili. Bankám v tom už dávnejšie zabránila schválená legislatíva.
V súčasnosti sú jednotlivé služby spoplatňované jedným poplatkom. Napríklad pokiaľ si vyberáme hotovosť z bankomatu, tento výber je spoplatnený poplatkom za výber z bankomatu.
Účtovnú položku si k tomu banka uplatniť nemôže. Poplatok však banka neúčtuje vždy. Záleží na tom, či máte balík služieb (poplatok v ňom môže byť zahrnutý), alebo nie.
Vyznať sa v cenníkoch bánk nie je jednoduché. Môže sa stať, že vás platba kartou bude stáť 15 centov, hoci banka tvrdí, že poplatok neúčtuje.
Zmätky vznikajú v tom, že banka síce poplatok za platbu kartou nemá, zaúčtuje si však 15 centov za spracovanie platby. Znova však záleží na tom, aký balík využívate a čo obsahuje.
Poznámka: Poplatky sú vypočítané pre klienta, ktorý za mesiac vykoná:
1 jednorazový prevod, 3 trvalé príkazy, 1 inkaso/SIPO, 4 platby kartou, 3 výbery z bankomatov vlastnej banky.
Bankové operácie uskutoční prostredníctvom internetbankingu, pripísaná výplata vo výške priemernej mzdy, najčastejšie je klient na účte v pluse 1 000 €, neplatí kartou cez internet.
Do ročných nákladov sú zahrnuté aj náklady na služby, ktoré nie sú súčasťou balíkov.
V porovnaní nie sú zohľadnené odmeny za platbu kartou pri Osobných účtoch Slovenskej sporiteľne a Prima banky.
* V tom čase portál produkt nesledoval.
** Banka zaviedla zľavový štrvorlístok pre balík Champion, čím sa tento balík posunul v rebríčku.
*** Balík e-Konto banka už neponúka.
Aktualizácia dňa 29. 5. 2012, údaje spred vyše roka sú k 14. 2. 2011.