SME

Nezamestnanosť stláča ponuku brigád

Dlhodobé brigády si treba hľadať už teraz. Ak chcete iba krátkodobú, stačí prísť do agentúry, keď budete poznať svoj letný program.

(Zdroj: Ilustračné - Fotolia)

BRATISLAVA. Študent, ktorý si chce nájsť dlhodobejšiu brigádu, by sa o ňu mal zaujímať čo najskôr. „Počet záujemcov o brigádu je na začiatku leta vyšší ako počet voľných miest,“ vraví Marián Sliacky z agentúry Študent Servis. V auguste, prípadne v septembri už vedia agentúry zvyčajne uspokojiť takmer všetkých záujemcov.

Lenže čím je vyššia nezamestnanosť, tým je počet ponúk menší a počet záujemcov vyšší. „O brigády majú záujem aj nezamestnaní uchádzači, nielen študenti,“ dodáva Sliacky.

V článku sa dočítate:

SkryťVypnúť reklamu

Akú zmluvu uzatvoriť

Pozor na agentúry

Ponuku znížilo aj zahraničie

Ísť do cudziny môžete aj inak

Na brigádu si môžete požičať

Ak chcete robiť celé leto

Poponáhľať sa s hľadaním brigády by sa mali hlavne tí, ktorí chcú jednu brigádu na celé prázdniny. Ponúk na celoletnú brigádu je podľa Dariny Mokráňovej z agentúry Index Nosluš menej ako jednorazových.

Na internete sa už teraz hemžia ponuky no aj dopyt po letnej brigáde, či už krátkodobej, alebo dlhodobej. Napríklad brigádnikov hľadajú organizátori rôznych letných festivalov, v ponuke je práca v sklade na zastupovanie letných dovoleniek.

Začnite pracovať čím skôr

Aby ste si zaistili brigádu na celé leto, odborníci radia: Ak chcú ísť študenti robiť čašníka, môžu už teraz začať vypomáhať cez víkendy alebo piatky večer, čím si zvýšia šance na udržanie sa v lete.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď chcú ísť robiť namiesto niekoho, kto ide na dovolenku do administratívy, treba sa ohlásiť na personálnom oddelení aj teraz, aj tesne predtým, ako môžu začať pracovať,“ vysvetľuje Mokráňová.

Sliacky dodáva, že ak niekto brigáduje už počas roka, je preňho jednoduchšie si takúto brigádu dohodnúť aj na leto.

Neotáľajte ani so zháňaním zahraničnej brigády. Aj tam ponuka rapídne klesla najmä pokiaľ ide o brigádu v európskych prímorských strediskách.

Akú zmluvu uzatvoriť

Brigádnik môže mať u jedného zamestnávateľa aj viac druhov dohôd. Nemôžu byť však na rovnakú činnosť.

1. Dohoda o brigádnickej práci študenta

Môže ju podpísať študent od 15 rokov. Potrebné je potvrdenie o návšteve školy. Odpracovať na takúto dohodu môžete 20 hodín týždenne. Tie si môže rozvrstviť nepravidelne, napríklad v jeden mesiac pracovať 160 hodín, v iný len 40 hodín. Ak podpísal dohodu s viacerými zamestnávateľmi, môže u každého odpracovať 20 hodín za týždeň. Dohoda musí byť písomná.

SkryťVypnúť reklamu

2. Dohoda o vykonaní práce

Odpracovať môžete len 350 hodín za rok u jedného zamestnávateľa.

3. Dohoda o pracovnej činnosti

Rozsah práce pri nej nemôže byť vyšší ako 10 hodín týždenne. Tiež sa môže rozdeliť nerovnomerne medzi týždňami.

4. Pracovná zmluva

Ak podpíše študent zmluvu počas leta na určitý čas, má práva ako bežný zamestnanec. Nevýhodou pre zamestnávateľa je, že zaň musí platiť všetky odvody.

Pozor na agentúry

Zahraničnú brigádu zoberte iba v prípade, ak ste si istý, že je to seriózna ponuka.

Nájsť si zahraničnú brigádu je ťažšie ako tuzemskú. Mnohé agentúry, ktoré ich sprostredkúvajú, nie sú overené.

Odborníci preto skôr odporúčajú hľadať si brigádu cez známych alebo prostredníctvom školy, ktorú študenti navštevujú.

„Školy dlhodobo spolupracujú so subjektmi ponúkajúcimi alebo sprostredkujúcimi letné zahraničné brigády,“ vraví Zuzana Haceková z Ústredia práce. Vhodné je hľadať brigádu cez Eures.

SkryťVypnúť reklamu

Ak predsa len chcete ísť na zahraničnú brigádu cez agentúru, skúste si preveriť, či je v zozname ústredia práce na www.upsvar.sk.

V prípade, že od vás chce agentúra poplatok za sprostredkovanie práce dopredu, porušuje zákon. Má naň nárok, až v prípade, že vám brigádu zoženie.

Ponuku znížilo aj zahraničie

Hoci sa ponuka brigád za hranicami oproti minulosti výrazne znížila, dá sa ešte zohnať. Treba sa však už začať obzerať.

Ponuka brigád v zahraničí v porovnaní s predkrízovým obdobím sa znížila takmer o osemdesiat percent. Vyplýva to z údajov Ústredia práce.

Dôvodom je, že „sezónne práce, ktoré vykonávali zväčša študenti, sú teraz obsadzované hlavne miestnym obyvateľstvom,“ vraví Zuzana Haceková z Ústredia práce. To sa týka najmä krajín, ktoré sú najviac postihnuté krízou, ako je Grécko.

SkryťVypnúť reklamu

Zber ovocia je aktuálny

Napriek tomu sa brigáda za hranicami zohnať dá. Napríklad slovenský Eures, patriaci pod úrady práce, ponúka sezónne práce v Dánsku a vo Veľkej Británii. Ide hlavne o zber rôznych poľnohospodárskych plodín, ako sú jahody, kukurica, hrach, šalát, uhorky, jablká či hrušky.

Eures ponúka aj stážové pobyty pre študentov stredných hotelových a poľnohospodárskych škôl ako obslužný personál do hotelov, záhradníci a pri chove koní do Španielska.

Na stránke Eures v sekcii Uchádzači o zamestnanie je tiež zoznam európskych webových stránok orientovaných na letné brigády.

Eures poradca urobí predvýber vhodných kandidátov na základe informácií uvedených v životopisoch uchádzačov a požiadaviek na dané pracovné miesto.

„Zamestnávateľ sa môže rozhodnúť, či si vyberie pracovníkov na základe zaslaných životopisov, alebo sa osobne zúčastní na výberovom konaní, ktoré zorganizuje sieť Eures v krajine výberu,“ opisuje Haceková.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí zahraniční zamestnávatelia si vyberajú brigádnikov aj cez skype. Tieto rozhovory sa tiež uskutočňujú na pracoviskách Eures.

Jazyk všetko uľahčí

Ak ovládate jazyk aspoň na komunikačnej úrovni, je vhodnejšie si brigádu hľadať priamo. Napríklad zábavné parky ponúkajú brigádu priamo cez svoj web. Ak máte počiatočný kapitál, priamo na mieste máte najväčšiu šancu nájsť si brigádu.

Mávnuť rukou nemusíte ani nad cestou do USA. Ešte tri dni sa dá prihlásiť aj do programu Work and Travel.

Ísť do cudziny môžete aj inak

V prípade, že vám nejde len o výšku letného zárobku, no skôr o spoznávanie krajiny, nových ľudí či naberanie skúseností, môžete ísť pracovať do workcampu.

Alternatívou k tradičným brigádam môžu byť medzinárodné tábory dobrovoľníckej práce, takzvané workcampy.

SkryťVypnúť reklamu

Nejde tu hlavne o zarobenie si peňazí, skôr o získavanie skúseností aj vo svojom odbore, zlepšenie jazykových schopností a naberanie nových známostí.

Workcampy sa organizujú u nás aj v zahraničí. Ide často o prácu pri archeologických prácach či obnovovaní kultúrnych pamiatok ako kostolíky a hrady. No aj o sociálnu prácu v domovoch pre postihnutých ľudí či organizovanie festivalov.

Workcampy fungujú systémom, že si účastníci zaplatia vstupné náklady, ako je preprava na miesto konania dobrovoľníckeho tábora. Ubytovanie a stravu majú zadarmo.

Prostredníctvom takéhoto dobrovoľníctva sa však môžete dostať do rôznych aj veľmi vzdialených krajín, podieľať sa na zaujímavých projektoch a stretnúť množstvo ľudí, ktorí môžu byť prospešní vo vašej budúcej kariére.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina workcampov sa uskutočňuje práve v letnom období jún až september, keď je najpriaznivejšie počasie na rôzne druhy verejno〜prospešných prác. Priemerná dĺžka workcampu sú dva až tri týždne.

„Voľných workcampov je stále dosť a stále je možnosť prihlásiť sa na kemp do zahraničia,“ hovorí Zuzana Dorčíková zo spoločnosti Inex Slovakia, ktorá takéto kempy organizuje. Informácie môžete získať na stránke www.inex.sk.

Na brigádu si môžete požičať

Študentské pôžičky môžu byť až o tisícku lacnejšie ako bežné bezúčelové pôžičky.

Brigáda v zahraničí môže byť na začiatku náročnejšia na vstupný kapitál. Na zaplatenie počiatočných nákladov sa dá využiť aj úver z banky.

Banky ponúkajú študentom pre nich špeciálne určené pôžičky. Tie sú z pohľadu úrokových sadzieb výhodnejšie ako štandardné pôžičky pre bežných klientov.

SkryťVypnúť reklamu

„Úrokové sadzby sa pohybujú okolo sedem až deväť percent v závislosti od banky,“ vraví Maroš Ovčarik z FinancnaHitparada.sk.

Banky pri študentských pôžičkách nastavili úrokové sadzby v priemere nižšie až o štyri percentá a výnimočne dokonca odpúšťajú aj poplatok za vybavenie. Pri bežnej výške pôžičky tritisíc eur na desať rokov môžu študenti ušetriť oproti bežným klientom na úrokoch aj tisíc eur.

Maximálna výška študentských pôžičiek je rôzna, závisí od finančných možností žiadateľa alebo jeho ručiteľa.

Najdlhšia lehota splatnosti sa pohybuje od piatich do desiatich rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (24. 5. 2025)
USD 1.130
AUD 1.757
CZK 24.915
JPY 161.130
CAD 1.563
GBP 0.838
HUF 403.550
PLN 4.260
CHF 0.930
SEK 10.835

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 088
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 701
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 027
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 789
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 294
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 636
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 284
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 204
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 246
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 326
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 957
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 921
  5. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 501
  6. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 440
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 053
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 638
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Wall Street - ilustračná fotografia.

Na podvody telekomunikačného giganta WorldCom upozornila whistleblowerka.


6
Ilustračné foto

Piatkové oslabenie prispelo k týždenným stratám trhu.


TASR

Akcie U.S. Steel v reakcii vyskočili.


TASR
Ilustračné foto

Za väčšie riziká považujú podniky hospodársko-politické rámcové podmienky a slabý dopyt.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 246
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 326
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 957
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 921
  5. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 501
  6. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 440
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 053
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 638
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu