BRATISLAVA. Angína, bolesti uší, spálenie od slnka, žalúdočné ťažkosti, drobné rezné rany a podvrtnutia trápia Slovákov na dovolenkách v zahraničí najčastejšie.
Hoci nejde o vážne ochorenia či úrazy, ak nemáte na dovolenke poistku alebo aspoň Európsky preukaz poistenca, rátajte s výdavkami.
Koľko zaplatíte
Napríklad za ošetrenie po alergickej reakcii na poštípanie hmyzom v Chorvátsku zaplatíte 100 eur, podobne ako za ošetrenie a lieky na zápal stredného ucha v Bulharsku. Suma za ošetrenie takýchto bežných ochorení sa pohybuje okolo 100 až 500 eur, pri úrazoch sa to môže vyšplhať aj na tisícky eur.
„Najvyššie sumy sú vyplácané pri úmrtí klienta v zahraničí a pri ťažkých úrazoch a ochoreniach, ktoré si vyžadujú komplikované operačné zákroky a dlhodobú hospitalizáciu, respektíve prevoz pacienta na Slovensko,“ povedala Lucia Makayová z Generali Slovensko poisťovne.
Ceny sa oproti minulému roku nemenili. Za poistenie liečebných nákladov pre celú rodinu – dvoch dospelých a dve deti, autom do Chorvátska na 10 dní zaplatíte 25 až 35 eur.
Ak si uzatvoríte komplexné poistenie, vyjde vás to na 35 až 50 eur, v závislosti od poisťovne a od toho, čo ich komplexné poistenie obsahuje.
Okrem ošetrenia u lekára či v nemocnici si totiž môžete poistiť aj batožinu, advokáta, zmeškaný let či nepojazdné auto počas dovolenky a takisto všetky škody, ktoré na dovolenke spôsobíte iným.
Napríklad v AXA poisťovni si len tretina klientov uzatvorí samostatné poistenie liečebných nákladov s asistenčnými službami. Viac ako dve tretiny siahnu po drahších, no kompletných produktoch.
„Poistenie batožiny si u nás uzatvára len 32 percent ľudí, pritom je to druhá najčastejšia poistná udalosť,“ povedala Judita Smatanová z Union poisťovne.
V poslednom čase pribudlo aj poistných plnení z poistenia stornovacích poplatkov.
Limity sa líšia
Produkty na trhu sú si dosť podobné, čo sa týka poisťovaných rizík. „Spravidla sú to liečebné náklady, úraz, batožina a zodpovednosť klienta za škodu,“ hovorí Gabriel Tóth z Allianz – Slovenskej poisťovne. Líšia sa napríklad vo výške limitov za jednotlivé druhy poistenia.
Ak cestujete napríklad do vzdialenej exotickej krajiny, prípadne do USA, kde je zdravotníctvo drahé, vyberte si poistenie s čo najvyšším limitom krytia pri liečebných nákladoch.
Zbaľte si poistku aj zdravotný preukaz
Je dobré, ak máte v prípade problémov v zahraničí na výber. Čo sa oplatí vedieť?
1. Čo všetko dokáže medzinárodný preukaz
Všetky osoby, ktoré platia na Slovensku zdravotné poistenie, majú v štátoch Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru (aj Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko) nárok na zdravotnú starostlivosť. Tento nárok preukazujú práve kartičkou – Európskym preu〜kazom zdravotného poistenia. Napríklad v Egypte či v Chorvátsku vám však kartička nepomôže.
2. Aké podmienky treba splniť
Nárok na ošetrenie v zahraničí máte iba v prípade, že bude ohrozený váš život a zdravie a liečbu nie je možné odložiť do návratu na Slovensko.
3. Ošetrenie rovnaké ako pre domácich
S medzinárodným preukazom poistenca máte nárok na rovnakú zdravotnú starostlivosť ako domáci obyvatelia. „V praxi to však v mnohých krajinách znamená aj platenie vysokej spoluúčasti, úhra〜du časti nákladov na lieky a niektoré vyšetrenia alebo zákroky. V neposlednom rade aj prevoz späť na Slovensko na vlastné náklady,“ vysvetlil Gabriel Tóth z Allianz – Slovenskej poisťovne. Aj cestovné poistenie má spoluúčasť, je však nižšia.
4. Niekedy treba mať hotovosť
V niektorých štátoch musíte zaplatiť pri ambulantnom ošetrení celý účet a následne žiadať tamojšiu zdravotnú poisťovňu o preplatenie (napríklad vo Francúzsku), čo je veľmi zdĺhavý proces. S komerčným cestovným poistením vo väčšine prípadov tieto starosti odpadajú.
5. Nie je jedno, k akému lekárovi idete
Komerčné cestovné poistenie zahŕňa aj ošetrenie u súkromného lekára, kým medzinárodný preukaz kryje len ošetrenie u lekára vo verejnej, teda štátnej sieti. V mnohých letoviskách, najmä na ostrovoch či v prímorských destináciách štátne zdravotnícke strediská nie sú, prípadne v urgentných prípadoch nie sú najbližšie. Ak ste napríklad v bezvedomí, berú vás do prvej nemocnice. Ak je súkromná, kartička poistenca vám veľmi nepomôže.
6. Chorí a tehotné určite s kartou
Sú určité skupiny ľudí, ktorým, naopak, veľmi nepomôže komerčné poistenie. Napríklad tehotné ženy vo vysokom štádiu tehotenstva cestovné poistenie nechráni a takisto ľudí, ktorí trpia na nejakú chronickú chorobu.