Gréci v eurozóne zostanú, hoci sú najslabší, hovorí analytik bruselského Centra pre európsku politiku s gréckym aj nemeckým občianstvom JANIS EMMANOUILIDIS.
Ste napoly Grék a napoly Nemec. Ako sa s tým žije politológovi v Bruseli?
"Nie je to vždy ľahké, keďže v poslednej dobe sme svedkami zhoršenia vzťahov medzi týmito krajinami, ktoré by som nikdy neočakával. Na druhej strane je to veľmi zaujímavé, lebo sa dokážem pozrieť na veci z rôznej perspektívy a v prípade Grékov a Nemcov sú to často úplne opačné pohľady. Podľa mňa by sme ale nemali pokračovať v tejto hre na hľadanie vinníka. Kríza ukázala, že sme na sebe závislí a potrebujeme sa. Je nesprávne pýtať sa, čia chyba to je. Táto kríza je bezprecedentná, neexistuje návod, podľa ktorého sa malo postupovať, chyby robili všetky strany."
Čo rozhodlo o víťazstve proeurópsky naladených strán?
"Vonkajší tlak zohral svoju úlohu a nielen pozitívnu. Svojím spôsobom to presvedčilo aj voličov proeurópskych strán a vyprovokovalo aj tých, ktorí majú opačné zmýšľanie. Myslím, že výsledok treba pripisovať najmä strachu Grékov, že by bola krajina donútená opustiť eurozónu. Až 70-80% Grékov si myslí, že budúcnosť bude lepšia, ak zostanú v eurozóne a preto sa rozhodli voliť aj strany, ktoré majú podiel na vzniku krízy a krajinu riadili počas posledných desaťročí, tak ako víťazná Nová demokracia."
Víťazstvo je nakoniec veľmi tesné. Čo to bude znamenať v realite?
"Výsledok je síce tesný, ale na druhej strane aj jasnejší ako sa niektorí obávali. Nová vláda bude ale určite čeliť silnej opozícii. Syriza bude hrať kľúčovú úlohu v parlamente a bude to silná opozícia aj na uliciach, keďže si dokáže získať širokú podporu verejnosti. Nová vláda bude pod silným tlakom prísť s výsledkami veľmi rýchlo."
Máte na mysli, že musí dosiahnuť určité zmeny v podmienkach pomoci?
"Myslím, že nová dohoda bude, ale zmeny nebudú fundamentálne. Môžu sa týkať napríklad zdaňovania alebo zníženia DPH. Takisto je možné, že Gréci dostanú viac času na implementáciu programu a reforiem. Neznamená to ale, že eurozóna rezignuje na reformy v Grécku. Je to skôr o lepšej rovnováhe medzi úsporami a povzbudenim rastu. Po piatich rokoch hlbokej recesie by bolo úspechom už aj to, keby sa Gréci dotkli dna, od ktorého by sa mohli odraziť. Grécka vláda potrebuje ukázať ľuďom svetlo na konci tunela, to ale nedokáže sama. Nemám na mysli len ekonomickú, ale aj politickú pomoc. Napríklad takú, že sa kľúčoví politickí hráči eurozóny ukážu v Aténach a vládu podporia."
Je to dôkaz, že politika šetrenia zlyhala, že podmienky gréckeho úveru neboli dobre nastavené?
"Recept na krízu v Grécku nepriniesol ovocie. Napokon, argument, že ak zmeníme podmienky pre Grécko, bude to precedens pre ostatných, je prehnaný. Vidíme to aj v prípade Španielska, ktoré dostane úplne iné podmienky pomoci a tak je to správne. Pre krajiny treba hľadať individuálne recepty a robiť medzi nimi rozdiel na základe situácie, v ktorej sa nachádzajú."
Zostane Grécko aj po voľbách najväčším problémom eurozóny?
"Grécko bolo najslabším článkom eurozóny a pravdepodobne ním aj ostane. Grécko potrebuje také radikálne reformy, že sa to s inými krajinami nedá porovnávať, rovnako ako úroveň gréckeho dlhu. Áno, Gréci sú osobitý prípad, ale nie jediná krajina v problémoch."
Vidíte Grécko v eurozóne aj o rok?
"Áno, tento výsledok znamená, že krajina pravdepodobne zostane v eurozóne, nielen ďalší rok. Diskusie pred voľbami boli trochu predčasné. Vytvoril sa dojem, že po víťazstve SYRIZY by Grécko z eurozóny vypadlo. To bolo prehnané. Gréci chcú zostať v euroklube a potrebujú koaličnú vládu. Aká bude situácia o tri či štyri roky, to nikto nevie naisto, ale je pravdepodobné, že s novou vládou bude Grécko v eurozóne určite rok a aj dlhšie."
Nedávno ste mi totiž spomínal, že Gréci môžu v tejto hre prehrať, keď ich vypadnutie z eurozóny prestane byť hrozbou pre iných. Ocitli sme sa pred voľbami blízko tejto situácie?
"Nebezpečenstvo jednostranného odchodu Grécka je menšie ako kedysi, ale stále tu je. Videli sme ako trhy reagovali po prvých voľbách, neistota bola obrovská a neistota je hlavným jedom eurozóny."
V akej fáze krízy sme teda teraz po gréckych voľbách?
"Sme stále v kritickej fáze krízy. Nemôžeme si dovoliť zaváhať, lebo sme získali nejaký čas. Na konci mesiaca na summite treba prísť s dôležitými rozhodnutiami, cestovnou mapou pre najbližšie obdobie, ktorá nás privedie k bankovej únii a neskôr k ekonomickej a fiškálnej únii. Nemožno opäť povedať: „Počkajme a uvidíme,“ tento postup sa neosvedčil. Ak nič neurobíme, je tu riziko, že kríza sa vymkne kontrole a môže to viesť k rozpadu eurozóny, ktorého dôsledky by boli hrozivé."
Gréci si svoje vybojovali nielen v politike, ale aj vo futbale. Očakávate, že úspešná séria bude pokračovať aj počas ďalšieho zápasu s Nemeckom, takého symbolického pre Atény?
"Nemecko je favoritom, ale nebude to mať jednoduché. Grécki hráči ukázali, že vedia zo seba vydať všetko, lebo vedia aká ťažká situácie je v krajine a vedia, že ich výhra prinesie ľuďom určitú úľavu a šťastie. Človek by mal ale rozlišovať medzi športom a politikou. Každopádne, čokoľvek sa stane, budem rovnako šťastný za víťazov a rovnako nešťastný za porazených."
Autor: Soňa Miháliková, Brusel