PRAHA. rodní banka (ČNB).
Hlavným rizikovým scenárom pre českú ekonomiku v najbližších rokoch aj naďalej zostáva výraznejšie spomalenie hospodárskeho rastu v Nemecku a ďalších krajinách, z ktorých pochádzajú najvýznamnejší obchodní partneri.
K napätej situácii najmä v eurozóne sa pridáva vývoj cien komodít a energií odrážajúci geopolitickú neistotu a dynamický rast dopytu z rozvíjajúcich sa ekonomík. V sektore domácností je zasa rizikom nepriaznivý vývoj disponibilných príjmov, čo odráža napätú situáciu na trhu práce, tvrdí v aktuálnej správe ČNB.
Úverové riziko v českom bankovom sektore zaznamenalo v roku 2011 a v prvom štvrťroku 2012 mierne zlepšenie. Na agregátnej úrovni možno úverové riziko označiť za primerane pokryté opravnými položkami, medzi domácimi bankami však existujú v oblasti krytia zlyhaných úverov pomerne významné rozdiely. Koncentrácia úverových portfólií do jednotlivých odvetví ekonomiky postupne klesá, na druhej strane sa však znižuje miera zabezpečenia najväčších úverov.
V nadväznosti na vyššie spomenuté riziká ČNB hodnotila odolnosť finančného systému pomocou záťažového testu bánk, poisťovní a penzijných fondov s využitím trojročných scenárov nazvaných "Základný scenár" a "Európa v depresii".
Základný scenár reprezentuje vývoj, ktorý považuje ČNB za najpravdepodobnejší. Záťažový scenár "Európa v depresii" predpokladá niekoľkoročný prepad ekonomickej aktivity a s tým súvisiaci výrazný pokles cien nehnuteľností, nárast zlyhaných úverov a pokles prevádzkových ziskov finančných inštitúcií. V
arianty záťažového scenára následne pracujú s dodatočnými nepriaznivými šokmi, napr. s odpismi pohľadávok voči zadlženým štátom eurozóny, so stratami vyplývajúcimi z expozícií domácich bánk voči zahraničným matkám alebo pádom najväčších dlžníkov konkrétnych bánk.
Aj v prípade extrémne záťažových variant scenára "Európa v depresii" zostáva kapitálová primeranosť bankového sektora nad 8-percentnou regulatórnou hranicou, hoci niektoré banky by museli posilniť kapitál, tvrdí ČNB.