Straty, ktoré budú mať DSS v dôsledku Ficovho balíčka, im chce štát kompenzovať na úkor sporiteľov.
BRATISLAVA. Poplatky za správu druhého dôchodkového piliera sa sporiteľom zrejme od januára zvýšia.
Vláda Roberta Fica tým dôchodkovým správcovským spoločnostiam vynahradí časť strát z toho, že veľkosť odvodov do druhého piliera sa zmenší z deväť percent príjmu na štyri percentá.
Štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian vysvetľuje, že vyššími poplatkami chcú motivovať správcov, aby dosahovali pre sporiteľov vyššie výnosy.
Menší pilier
Vláda zníži príspevok do druhého piliera z terajších deväť percent zo mzdy na štyri percentá a dvihne poplatky, ktoré sporitelia platia povinne DSS-kám za správu.
Kto zarába napríklad tisíc eur mesačne, na jeho dôchodkový účet sa mu už v januári nepripíše zhruba 90 eur,
Druhý pilier
Aktuálne poplatky
Ročný poplatok za správu (v %)* / výnosový poplatok (v %)
Dlhopisový fond: 0,3 / 5,6
Zmiešaný fond: 0,3 / 5,6
Akciový fond: 0,3 / 5,6
Indexový fond: 0,2 / 0
Z každého príspevku zasielaného do II. piliera si Sociálna poisťovňa zoberie 0,5 % a dôchodková spoločnosť 1 %.
*počítaný z čistej hodnoty majetku vo fonde
ale iba 40 eur. Sporiteľ si bude môcť doplatiť ešte dve percentá, o ktoré si bude môcť znížiť daňový základ. Dôchodok z druhého piliera bude mať však nižší, ako by mal podľa dnešných pravidiel.
Menej získajú aj DSS, lebo pri štvorpercentných príspevkoch sporiteľov si budú účtovať poplatok za správu z menšieho objemu peňazí.
Vyššia odplata
Ministerstvo práce chce viaceré poplatky v druhom pilieri zvýšiť, čím pomôže DSS na úkor sporiteľov.
Po novom budú zrejme iba dva typy dôchodkových fondov, a nie štyri, čo platí dnes. Zostala by možnosť sporiť si v dvoch fondoch naraz. Vo fonde s garanciami by zostal terajší poplatok za správu, čo je ročne 0,3 percenta z čistej hodnoty majetku spravovaného vo fonde. Vo fonde bez garancií by sa poplatok podľa našich informácií mohol zvýšiť na 0,6 percenta.
DSS si dnes v troch fondoch účtujú aj poplatok 5,6 percenta z dosiahnutého výnosu. Ten by sa mohol zvýšiť aj na desať percent. Zatiaľ nie je jasné, v ktorom z fondov by si DSS mohli účtovať vyšší výnosový poplatok.
Štátny tajomník rezortu práce Jozef Burian (Smer) povedal, že vyššími poplatkami chcú DSS motivovať k lepšiemu zhodnoteniu.
Exminister práce Ľudovít Kaník (SDKÚ) si myslí, že vláde došlo, že zníženie príspevku na štyri percentá je likvidačné pre celý systém. Preto chce DSS kompenzovať vyššími poplatkami.
Čo sporitelia
Vyššie poplatky viac zaťažia dôchodkové účty sporiteľov, na ktoré im budú chodiť aj viac než o polovicu nižšie príspevky.
Kaník si myslí, že druhý pilier sa ľuďom oplatí aj po chystaných zmenách. Napríklad preto, že na rozdiel od dôchodkových odvodov, ktoré platia do Sociálnej poisťovne, o odvodoch, ktoré idú na ich penzijné účty, majú prehľad.
Podľa ekonóma SAV Vladimíra Baláža má zmysel v druhom pilieri sa aj pripoistiť, teda doplácať si dve percentá. Aj po zvýšení budú poplatky v druhom pilieri nižšie, ako si pýtajú správcovia v treťom pilieri.
Anketa
Slovenských odborníkov sme sa pýtali, ako hodnotia ozdravný balíček Smeru.
Adrián Ďurček, šéf Spotrebného družstva Terno Slovensko
Nehodnotím to veľmi pozitívne, pretože vláda chce konsolidovať verejné financie, ale pozerá sa iba na jednu stránku mince, iba na príjmy. V podnikaní by sme si nemohli dovoliť robiť konsolidáciu takýmto spôsobom. Keď sme sa dostali do problémov, museli sme si ich aj doma vyriešiť a všetci sme išli na konsolidáciu výdavkov.
Martin Kohút, riaditeľ technologickej firmy NESS Slovensko
Myslím si, že ako človek môžem len ťažko tieto opatrenia vítať. Určite sa dotknú aj mňa osobne. Ale určite treba niečo urobiť, pretože vývoj verejných financií nie je dobrý. Myslím si, že až budúcnosť ukáže, či tie opatrenie priniesli to, čo mali. Myslím si, že dnes na to nevie dať nikto odpoveď.
Patrik Bočkay, šéf Zväzu hotelov a reštaurácií
Asi je potrebný, tak to hodnotím. Povedzme, že niekedy treba možno aj takýmto spôsobom zakročiť.
Stanislav Nemec, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora
S opatreniami vlády nesúhlasíme v troch bodoch. Prvým sú dohody a ich prípadné zrušenie. Poľnohospodári a potravinári potrebujú vykryť potrebu pracovných síl počas sezónnych prác, čo sa návrhom výrazne obmedzí. Sme za to, aby sa dohody nerušili, ale radšej na ne vláda zaviedla odvody. Nesúhlasíme ani s návrhom, podľa ktorého by poľnohospodári museli platiť za prenajatú pôdu od Slovenského pozemkového fondu trhovú cenu. Nesúhlasíme ani s vyšším zdanením firiem.
Jozef Špirko, viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov
Sú tam opatrenia, ktoré majú charakter systémového riešenia. Niektoré však poškodia ekonomiku a smerujú proti zamestnanosti. Máme tri výhrady: rušenie rovnej dane, nutnosť podávať daňové priznanie aj na sociálne odvody a rušenie dohôd, ktoré poškodí zamestnávanie ľudí.