Bratislava 12.júna (TASR) - Tepelnú elektráreň s dvoma blokmi s celkovým výkonom 270 MW chce v areáli hnedouhoľnej bane v Novákoch vybudovať s investičnými nákladmi 300 miliónov eúr švajčiarska spoločnosť Advanced Power, AG Zug. Nová elektráreň, so spustením ktorej sa uvažuje v roku 2005, by mala svojím výkonom nahradiť dva neekologické bloky Elektrárne Nováky (ENO) v Zemianskych Kostoľanoch. Na dnešnej tlačovej besede o tom informovali predstavitelia Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) a s. r. o. Advanced Power Slovakia (APS), ktorá je 100-% dcérskou spoločnosťou Advanced Power AG.
Výstavba elektrárne, ktorá bude pravdepodobne využívať systém fluidného spaľovania, sa má začať koncom roka 2002. V súčasnosti investor disponuje predbežnou štúdiou realizovateľnosti (feasibility study), ktorú vypracovala spoločnosť Electrowatt Engineering Zürich. Na výstavbu nového energetického zdroja poskytlo súhlas Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. APS uzavrela aj zmluvu o budúcej zmluve na odber elektrickej energie so Stredoslovenskými energetickými závodmi (SSE), š. p., Žilina podobne ako aj ďalšie zmluvy s inými partnermi.
Konateľ APS Pavol Puťora sa však kriticky vyslovil o kvalite investičného a právneho prostredia v SR, čo podľa neho znejasňuje otázku ziskovosti investície a môže jej realizáciu skomplikovať.
Ak sa zámer švajčiarskeho investora uskutoční, pôjde o prvú veľkú elektráreň v SR, vybudovanú s pomocou súkromného kapitálu. Na financovaní sa majú podieľať aj slovenskí partneri, a to do zákonom povolenej výšky 40 % nákladov - vzhľadom na pravidlá o investičných stimuloch. Prevádzky schopná životnosť zariadenia má byť 25 až 30 rokov, čo vytvorí priestor na preorientovanie a reštrukturalizáciu ekonomických aktivít regiónu hornej Nitry smerom k nebaníckym činnostiam.
Výstavba novej energetickej jednotky má pre HBP mimoriadny význam, pretože po povinnom vyradení starých blokov ENO v roku 2006 (pre poplatky za prekračovanie ekologických limitov sa stanú nehospodárnymi) pomôže podniku zachovať podstatný počet z doterajších 6 700 pracovných miest. Banícka činnosť na hornej Nitre v súčasnosti predstavuje dve tretiny celkovej ťažby uhlia na Slovensku.
* jf gl