Európski lídri budú na summite riešiť bankovú úniu, dohľad nad rozpočtami členských štátov. Uvažujú aj o jednotných daniach.
BRUSEL, BRATISLAVA. Dva dni pred kľúčovým summitom Európskej únie v Bruseli unikol ďalší dokument s detailmi návrhov, ktoré majú úniu zachrániť pred kolapsom.
Pôjde o 19. summit od začiatku roku 2010, keď vypukol dlhový škandál v Grécku. Európski lídri si sľubujú od „cestovnej mapy“ na najbližších desať rokov, že odvráti recesiu a obavy o osud eura.
Fiškálna únia Pripravovaná fiškálna únia má spočívať v tom, že ak členská krajina nesplní rozpočtové a dlhové záväzky, Európska komisia bude môcť navrhnúť opatrenia, o ktorých budú hlasovať ostatné členské krajiny. Horná hranica pre dlh ostane na 60 percent a pre deficit na tri percentá HDP.
„Prekročiť strop pre dlh bude možné vtedy, ak bude zdôvodnený a štátmi schválený,“ píše sa v dokumente.
Navrhnuté zmeny na úpravu rozpočtu sa tvária „len“ ako odporúčania Bruselu. Ak by ich daná krajina ignorovala, EÚ má v zálohe sankcie. Tieto tresty umožní fiškálny pakt, na ktorom sa únia dohodla v decembri minulého roka. Dohodu nepodporili len Česi a Briti.
Pakt už umožnil nahliadnuť do rozpočtov krajín pred ich prijatím. Dlhovým hriešnikom môže Súdny dvor EÚ v Luxemburgu uložiť pokutu vo výške 0,1 percenta ich HDP. Zároveň štát s dlhom nad 60 percent sa paktom zaväzuje, že dlh zníži každý rok o dvadsatinu objemu.
Spoločné ministerstvo financií Fiškálnou úniou sa má rozšíriť pôsobnosť fiškálneho paktu o právomoc Bruselu priamo diktovať zmeny v rozpočtoch. V dokumente sa spomína spoločné ministerstvo financií, ktoré bude dohliadať na rozpočty členských krajín.
Pôjde o ústupok nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, ktorá nalieha na potrebu hlbšej integrácie. Tá návrhy na bankovú úniu nezavrhla, no najskôr chce fiškálnu.
Banková únia Nad všetkými bankami už nemá podľa zverejneného plánu dohliadať národný, ale európsky regulátor. Národnú banku Slovenska tak sčasti nahradí Európska centrálna banka alebo úplne nová inštitúcia. „Jej angažovanosť bude závisieť od veľkosti banky,“ píše sa v dokumente.
Nemci chcú, aby zasahovala len do strategických bánk, ojedinele aj do malých, ak ich považuje za rizikové.
Návrhy počítajú aj so spoločným poistením bankových vkladov. Dnes sú vklady ľudí chránené stopercentne do výšky 100-tisíc eur. Zabránilo by sa masívnemu výberu vkladov klientov a ich presun do bezpečia: Nemecka a Švajčiarska.
Priama pomoc z eurovalu Zmena by sa mohla týkať aj nového eurovalu ESM s kapacitou 500 miliárd eur. Pridelili by sa mu právomoci posielať peniaze priamo bankám.
Dnes systém funguje tak, že euroval zašle peniaze vláde, ktorá ich presúva do bánk. V prípade Španielska, ktoré zachraňuje banky, injekcia 62 miliárd eur zvýši dlh o sedem percent. Na splácanie dlhu sa skladajú banky opäť nákupom štátnych dlhopisov.
Spoločné dane Na summite budú lídri riešiť aj úbohý rast ekonomiky únie. Riešením má byť snaha o vyššiu mobilitu ľudí za prácou a dohodami v oblasti daní. Zatiaľ nie je jasné, či sa budú harmonizovať nepriame dane, alebo daňový základ pre firmy.