KVAČNY. Oživenie v poslednej dobe čoraz vzácnejšieho šľachtiteľského chovu plemenných baranov si vyžaduje väčšiu priamu štátnu podporu. Zhodli sa na tom účastníci tradičného celoslovenského nákupného trhu na poľnohospodárskom dvore v liptovskej obci Kvačany.
"Kedysi to býval trojdňový sviatok ovčiarov. Plemenné barany sa dva dni hodnotili a na tretí deň sme ich predávali, no z roka na rok sa stretávame s čoraz menším záujmom o ich nákup. Šľachtiteľský chov je veľmi náročný, nákladný a v súčasnosti ho robíme prakticky len z tradície," posťažoval sa predseda Poľnohospodárskeho družstva Trsteník z Trstenej Štefan Pánik.
Jednu z hlavných príčin objasnil riaditeľ Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku Slavomír Reľovský. "Problémom je najmä takmer žiadna podpora chovu špičkového plemenného materiálu. Chovatelia nemajú prostriedky na jeho nákup, preto si hľadajú rôzne schodnejšie cestičky. Privítali by sme štátnu podporu chovu plemenných zvierat," zdôraznil.
Neradostným zistením je podľa Ľubomíra Porubiaka z Roľníckeho družstva Klenovec fakt, že aj dlhoroční producenti plemenných baranov prichádzajú v poslednom čase na nákupné trhy iba s pár kusmi a aj tie si viac, menej len vymieňajú medzi sebou.
"Okrem štátnej podpory by nám veľmi pomohli prísnejšie kontroly, ktoré by jednotlivých chovateľov nútili nakupovať kvalitný plemenný materiál. Ak sa čosi radikálne nezmení, bude situácia ešte nepriaznivejšia," skonštatoval.
Súkromný chovateľ Anton Polák dodal, že na každých 40 oviec musia mať ovčiari jedného plemenného barana. "Po dvoch rokoch musíme kupovať nové alebo si ich aspoň vymeniť s iným chovateľom. Kus stojí viac ako 600 eur," povedal Polák.