BRATISLAVA. Ficova vláda otvorí od októbra na pol roka druhý pilier. Ministerstvo práce ešte pred pár dňami tvrdilo, že tak neurobia.
Štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian (Smer) sa pri vysvetlení, prečo názor zmenili, odvolal na právnu analýzu, ktorú si ministerstvo nechalo urobiť.
Z nej podľa Buriana vyplynulo, že ak by systém neotvorili, štát by „s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou“ čelil pre chystané zmeny sťažnostiam na Ústavný súd.
Tretie otvorenie
Čo sa mení
Druhý pilier
Od októbra 2012: Príspevok sa zníži z 9 na 4 % a otvorí sa. Je možné pripoistenie.Od januára 2013: Ročný poplatok za správu vo fondoch bez garancií stúpne z 0,3 na 0,6 % z majetku fondu. Počet fondov sa môže znížiť. Stačí, ak DSS bude mať jeden so zárukami a jeden bez nich .
Ficova vláda chystá v druhom pilieri viacero zmien. Od októbra sa príspevok do druhého piliera zníži z deväť percent na štyri percentá z hrubej mzdy alebo hrubého zisku. Sporitelia si budú môcť do systému platiť aj dobrovoľne, štát im dá od januára na príspevok zodpovedajúci dvom percentám daňové zvýhodnenie.
Otvorenie systému pre sporiteľov znamená, že od začiatku októbra do konca marca 2013 dostanú možnosť prehodnotiť, či chcú mať v budúcnosti penziu aj z druhého piliera, alebo len zo štátnej Sociálnej poisťovne.
Občania, ktorí v druhom pilieri nie sú, budú môcť do druhého piliera vstúpiť.
Kampaň nechcú
Premiér Robert Fico ešte v apríli povedal, že ak druhý pilier otvoria, bude to spojené aj s príslušnou kampaňou.
Ak by sa tak stalo, podľa exministra práce Jozefa Mihála (SaS) by to mohlo viesť k masívnemu odchodu sporiteľov z druhého piliera.
Šéf Allianz DSS Jozef Paška to vníma ako krok, ktorý ide proti stabilite systému.
Burian tvrdí, že neplánujú žiadnu kampaň, v ktorej by ľuďom hovorili, či majú odísť, zostať, alebo vstúpiť do druhého piliera.
Bývalý minister práce Ľudovít Kaník (SDKÚ) vníma otvorenie druhého piliera ako priznanie, že to nie je dobrý a čistý krok voči občanom. Nepredpokladá, že by z druhého piliera odišlo veľa sporiteľov. Nestalo sa tak ani pri dvoch otvoreniach systému ešte za prvej Ficovej vlády.
Otvorenie druhého piliera podľa advokáta Radovana Palu potenciálne zlepšuje pozíciu štátu, ale nie nevyhnutne.
„Je otázne, či to sporiteľ bude vnímať ako krok, ktorý z jeho pohľadu rieši situáciu, že sa v druhom pilieri zhoršili podmienky oproti stavu, keď doň vstúpil. Má to však svoje ratio. Štát hovorí, že dáva sporiteľom na výber, či chcú v druhom pilieri zostať, alebo nie,“ dodal Pala.
Čo hovorí analýza?
Záver právnej analýzy pre ministerstvo práce: "Po zhodnotení nižšie uvádzaných ústavnoprávnych argumentov týkajúcich sa navrhovanej zmeny Zákon o DSS konštatujeme s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou, že predmetná novela Zákona o DSS z hľadiska politického, ale aj právne doktrinálneho bude riešená Ústavným súdom SR z hľadiska jej potenciálneho nesúladu s Ústavou SR."
Ministerstvo práce uviedlo, že suma za právne služby by nemala prevýšiť dve tisíc eur.