BRATISLAVA. Kto čakal, že po bruselskom summite budú jasnejšie pravidlá, ako má fungovať takzvaná banková únia, musí byť sklamaný.
Európski lídri zatiaľ dohodli len toľko, že Európska centrálna banka (ECB) bude plniť centrálny dohľad nad bankami v rámci eurozóny.
Ani to nie hneď nad všetkými. Zo začiatku má viac dozerať najmä na španielske banky, ktoré získajú pôžičku na posilnenie svojho kapitálu z trvalého eurovalu.
Podľa auditu by potrebovali 62 miliárd eur. Pod dohľad môžu neskôr spadnúť aj strategické banky v eurozóne.
Na Slovensku pôsobí len ich jedna dcéra UniCredit Bank Slovakia.
Politici dohodli aj to, že ak trvalý euroval požičia peniaze bankám a nie vládam, bude v rovnakom postavení veriteľa ako súkromní investori.
Politici urobil maximum toho, čo vedia a minimum toho, čo mali, píše Juraj Javorský
Čítajte komentár (piano) >>
Väčšie problémy neriešili
Štátny tajomník ministerstva financií Vazil Hudák povedal, že dohľad ECB nad tým, ako prebieha posilnenie kapitálu španielskych bánk, je pre nás skôr dobrou správou. „Týmto sa nepriamo Slovensko stane spoluakcionárom možno v niektorých španielskych bankách,“ povedal.
Čo sa týka slovenského bankového sektora, jeho hlavným regulátorom zostáva naďalej Národná banka Slovenska.
Debata o tom, ako má fungovať rezolúčny fond, na ktorý by sa presunuli nesplácané úvery bánk, sa na poslednom summite zatiaľ neposunula.
Rovnako otvorená ostáva téma spoločného ručenia vkladov, čo by tiež malo pomôcť najmä bankám z juhu.
Viac projektov a dlhov
Súhlas Nemecka s úľavami pre zadlžené krajiny uvoľnil aj dohodu o vytvorení 120-miliardového „prorastového“ balíčka. Jeho jadrom sú opatrenia, ktoré už boli dohodnuté v minulosti a väčšia časť peňazí na nové programy príde z projektov, ktoré krajiny nevyužili.
Zvýšenie kapitálu Európskej investičnej banky (EIB) o 10 miliárd eur banke umožní si cez dlhopisy požičať prib〜ližne 60 miliárd eur.
Keďže Slovensko sa podieľa na kapitáli Európskej investičnej banky podielom 0,26 percenta, pri zvýšení zdrojov bude musieť prispieť sumou 26 miliónov eur.
Z nevyužitých eurofondov
Zvyšok peňazí balíčka Brusel zoženie z nevyužitých prostriedkov v programoch na podporou zamestnanosti mladých ľudí, z ktorých presunie 55 miliárd eur.
Zvyšných päť miliárd únia získa z projektových dlhopisov. Projektové dlhopisy únie nie sú totožné so spoločnými európskymi dlhopismi, ktoré summit znova odmietol.
Projektové dlhopisy budú vydávať súkromné spoločnosti, aby získali peniaze na rozvoj európskej infraštruktúry napríklad diaľnic, železníc, plynovodov či širokopásmových sietí.
Zatiaľ sa počíta s piatimi až desiatimi projektmi, ktoré nie sú komerčne zaujímavé a životaschopné, ale podľa Európskej komisie majú „obrovský strategický význam“.