BRATISLAVA. Podstatnú úlohu v záchranných plánoch eurozóny má plniť euroval. Doteraz bolo jeho úlohou len požičiavať vládam, ktoré požiadali o pomoc, lebo by inak nemali na splátky svojich dlhov či výplatu dôchodkov a miezd v štátnej správe. Pomoc z dočasného eurovalu už čerpajú Íri, Portugalci a Gréci.
Po novom bude nakupovať aj dlhopisy vlád, ktoré to budú potrebovať, na primárnom aj sekundárnom trhu. Môže ich teda nakupovať už aj v momente, keď ich vlády vydávajú. Doteraz takúto pomocnú úlohu plnila Európska centrálna banka.
Trvalý euroval
Trvalý euroval bude disponovať kapitálom 700 miliárd eur, z toho 80 miliárd eur budú tvoriť hotovostné vklady členov eurozóny.Hotovostný príspevok Slovenska je 659 miliónov eur, v prípade potreby musíme doložiť 5,1 miliardy eur.
Taliansko a Španielsko podmienili širším zameraním eurovalu svoj súhlas so 120 miliardami eur, ktoré majú ísť na podporu hospodárskeho rastu.
Trvalý euroval, ktorý má vzniknúť 9. júla, by mal nákupmi dlhopisov problémových krajín tlačiť na znižovanie ich úročenia. Vládam bude pomáhať bez toho, aby na nich dozerali medzinárodní inšpektori.
Štátny tajomník ministerstva financií Vazil Hudák hovorí, že euroval bude nakupovať bondy len tých krajín, ktoré plnia svoje záväzky.
„Otvárame možnosť pre krajiny, ktoré sa dobre správajú, aby využívali nástroje finančnej stability, aby uistili trhy,“ povedal úniový prezident Herman Van Rompuy. To by malo prispieť k návratu stability na trhy s dlhopismi.
Slovenské dlhopisy
Aby si euroval zachoval najvyšší trojáčkový rating, musí mať vo svojom portfóliu aj dlhopisy a cenné papiere, ktoré tomu z pohľadu ratingu zodpovedajú.
Väčšina investícií eurovalu by tak mala smerovať do dlhopisov krajín s vyšším ratingom. Hudák potvrdil, že nakupovať tak bude aj slovenské dlhopisy.
„Snažíme sa presadiť, aby euroval nakupoval aj naše dlhopisy minimálne na úrovni, ktorá proporcionálne zodpovedá kľúču na výpočet našej angažovanosti v eurovale,“ povedal štátny tajomník Hudák.
Inak povedané, ak výška upísaného kapitálu v eurovale dosiahne dokopy 80 miliárd a náš podiel je necelé percento, euroval by mohol nakúpiť naše dlhopisy aspoň v objeme 80 miliónov eur.
Teoreticky by mohol začať nakupovať dlhopisy v prvom kvartáli 2013, detaily sa ešte len budú dohadovať.
Pôžičky bankám
Euroval bude požičiavať peniaze aj bankám. Pomoc budú odobrovať vlády eurozóny. Prvou krajinou, ktorá získa pomoc pre banky z eurovalu, je Španielsko.
V prípade, ak euroval požičia peniaze bankám a nie vládam, bude mať také isté postavenie veriteľa ako súkromní investori. Pri pôžičkách vládam bude mať trvalý euroval prednostné postavenie.
Nie je zatiaľ jasné, kto bude ručiť za úvery bankám z trvalého záchranného fondu, či štáty alebo samotné banky.
Muži v čiernom už nebudú podmienkou
Dohľad inšpektorov nad podmienkami pomoci je pre krajiny v problémoch hanbou.
BRUSEL, BRATISLAVA. V Španielsku ich minister financií nazval „mužmi v čiernom“ a sľúbil, že k nim nikdy neprídu. O týždeň už Nemecko ohlásilo, že prísnej kontrole reforiem a úspor sa nevyhne ani Španielsko, hoci požiadalo „len“ o pomoc pre svoje banky.
Inšpektori z trojice inštitúcií, ktoré rozhodujú o finančnej pomoci krajinám v problémoch, sú postrachom nielen v krajinách eurozóny, ktoré už požiadali o pomoc. Boja sa ich najmä tam, kde sa osudu krajín, ktoré sú vydané na milosť a nemilosť inšpektorov, snažia vyhnúť.
Inšpektori takzvanej trojky - Európskej únie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu - rozhodujú o tom, kto dobre plní požiadavky na úspory a reformy a či si zaslúži, aby mu uvoľnili ďalšiu časť finančnej pomoci.
Súhlasiť s odovzdaním časti suverenity týmto inštitúciám je pre krajiny hanbou a protestujúci v uliciach v Grécku to vláde neustále pripomínajú. Nepáči sa im, že rozhodnutia za nich robí niekto iný. Šéf socialistov v europarlamente Hannes Swoboda inšpektorov raz nazval „kobylkami“, ktoré v Grécku robia „diktatúru“.
Spomedzi inštitúcií trojky má najväčšie slovo Európska únia, ktorá najviac prispieva na finančnú pomoc krajinám. Ku Grécku, Írsku a Portugalsku sa nedávno pridali aj Španielsko a Cyprus. Úniu zastupuje Európska komisia a najväčšie slovo má najväčšia ekonomika eurozóny Nemecko, ktoré trvá na prísnej rozpočtovej disciplíne.
Po zmenách schválených na summite, keď krajina bude plniť rozpočtové ciele dané Bruselom a bude bojovať s vysokými úrokovými sadzbami na štátne dlhopisy, bude môcť požiadať o záruky z eurovalu bez toho, aby jej hrozili inšpekcie. A o to Španielsku a Taliansku šlo.
Ela Rybárová