BRATISLAVA. Emmanuelle či štetec lásky Zuzany Belohorcovej sa z obrazoviek televízií v posledných rokoch vytratili.
Erotické filmy či relácie nesledovalo dosť ľudí na to, aby si na seba zarobili. Teraz sa majú stať ťahákom nových televízií pre mužov.
Počas víkendu jednu spustila česká Nova, plánuje ju aj Markíza. Erotika bude vraj každý večer.
Láskanie na Markíze bolo na prelome storočí veľmi populárne, moderátorku Zuzanu Belohorcovú dokonca zlanárila do Prahy vtedy ešte konkurenčná Nova.
Markíza často kupovala a vysielala aj erotické filmy. V posledných rokoch by ste ich v jej či programe konkurenčnej Jojky hľadali ťažko.
Slávne filmy z bavorského prostredia zo svojej ponuky stiahli aj nemecké súkromné televízie. Pred pätnástimi rokmi mali zvýšiť na Západe pôrodnosť. Zrejme sa to nepodarilo a nahradili ich reprízy akčných filmov.
Tematické kanály
„Rozdiel oproti 90. rokom je, že sú pornokanály dostupné v káblovkách aj na satelite a predovšetkým internet, kde je ponuka obsahu pre dospelých rozmanitejšia, je dostupná nonstop a zadarmo,“ hovorí Tomáš Czwitkovics, šéfredaktor mediálne.sk a etrend.sk.
Potvrdzujú to aj káblovky. „Tematické stanice sa tešia veľkej obľube u divákov všetkých kategórií,“ potvrdzuje Jaroslav Kolár, hovorca UPC Slovakia. Presné čísla povedať nechce, v základnej ponuke má však UPC dve podobné stanice, ďalšie sa dajú prikúpiť. Trend priznáva aj samotná Jojka.
„Televízny trh sa vyvíja a to, čo bolo obľúbené napríklad v 90. rokoch, sa predsa len už posunulo inam. Týka sa to aj erotických programov, ktoré majú svoje špeciálne televízne kanály,“ povedal hovorca televízie JOJ Jozef Gogola.
Posledným erotickým programom v našich televíziách tak zostali jojkárske Črepiny s hviezdičkou, aj tie však presunuli na kanál Joj Plus.
„Stanica vysielala v jarnej sezóne aj premiérové časti, najlepšie vydania naďalej reprízuje,“ hovorí Gogola. Keď sa však napríklad Markíza v roku 2006 pokúšala reprízovať Láskanie, po pár dieloch ho pre nezáujem zrušila.
Klasické televízie podľa Czwitkovicsa už nedokázali špeciálnym kanálom konkurovať aj pre rôzne zákonné obmedzenia či neskorý čas, keď programy môžu reálne nasadiť.
„Navyše, zbytočne by platili za ďalšie nakupované relácie, keď môžu reprízovať iné vlastné programy s lepšími číslami sledovanosti, prípadne môžu nasadiť rôzne veštice a pochybné kvízy, ktoré majú nejaký komerčný prínos,“ hovorí Czwitkovics.
Česká Prima Cool vysiela mix, kvíz moderuje nahá moderátorka. Čoraz viac sexu pridávajú aj do reality show.
Nahé televízie pre mužov
Prekvapivá sa môže zdať snaha nových televízií pre mužov, ktoré v Česku a na Slovensku spúšťa americká firma CME, majiteľ Markízy a Novy.
O novej slovenskej televízii ešte Markíza oficiálne povedať nič nechce, zameranie má však bude podobné, ako nová televízia Fanda v Česku.
„V programe budú v nadpolovičnej väčšine filmy a seriály, zhruba pätinu vysielacieho času bude tvoriť šport, zvyšok dokumenty, reality show a obsah pre dospelých,“ hovorí za Novu Lubor Černohlávek. Vlastným programom bude krátka spravodajská relácia RedNews, teda nahé správy.
„Erotické programy na chystaných kanáloch majú podľa mňa skôr marketingový efekt, ako televízie vyprofilovať pre vytypovanú cieľovú skupinu,“ hovorí šéf medialne.sk. Vzhľadom na nižšie očakávania sledovanosti sa podľa neho program môže uchytiť.
Televízie aj podľa niekdajšej moderátorky Láskania Zuzany Belohorcovej dnes skúšajú rôzne veci. Často niečo pompézne odštartujú a neúspešné relácie postupne vyšumia do stratena.
„S erotikou to je na rozhodnutí diváka, ale myslím si, že teraz v lete sú viac ľudia vonku a neujme sa to. Ale na jeseň, keď všetci budú doma, môže to mať úspech a možno budeme prekvapení,“ dodáva Belohorcová.
Belohorcová: Erotika už nie je vzácna
ZUZANA BELOHORCOVÁ moderovala Láskanie na Markíze a Peříčko na Nove.
Prečo erotické programy skončili?
„Erotika už nie je taká vzácna a ojedinelá. Každý si na internete nájde, čo potrebuje. Po revolúcii bola nedostupná, dnes je toho veľa a erotické programy neboli až také atraktívne.“
Ako vám vysvetľovali, že bude program končiť?
„Na Slovensku som robila tri a pol roka Láskanie a oslovila ma Nova. Len po roku mi vedenie oznámilo, že relácia končí, i keď bola veľmi úspešná. Rušili ešte za éry Vladimíra Železného všetky formáty a aj môj program.“
Aká bola jej sledovanosť?
„Vtedy ešte neboli peoplemetre a meralo sa to inak. Peříčko sa však vyšplhalo počas sobotňajšieho večera na veľmi sledovaný program, ale ani to mu nepomohlo.“
Vrátili by ste sa k tomu?
„Nemyslím, že by taká ponuka ešte prišla. Ťažko by teraz aj nejaká televízia spustila takýto program, tá éra je už naozaj za nami.“
Bola práca na Slovensku iná ako v Česku?
„Na Slovensku sme chodili po erotických veľtrhoch, nevestincoch, podnikoch, bola to iná práca ako v štúdiu v Prahe. Všetko tam boli kupované reportáže, i tak to malo niečo do seba.“
Žiadali Slováci niečo iné?
„Slováci sú viac živočíšni, o Slovenkách to hovoria aj muži z Česka. Oni sú chladnejší. Nám je bližšia aj maďarská, temperamentná povaha. Vnímam to tak, že Slováci majú väčší sexepíl, vedia sa lepšie zladiť.“
Barkolová: Moderátorke filmy netreba
ERIKA BARKOLOVÁ pracuje v poisťovni a moderuje poslednú erotickú šou.
Ako sa Črepiny s hviezdičkou vyrábajú?
„Vysielam ich už piaty rok, po tom, ako som šesť rokov robila redaktorku spravodajstva. Nie som len čítačka textov či moderátorka. Spolupracujem s dramaturgom, reportáže sama vyrábam, strihám. Ide o reláciu pre dospelých, ale nevysielame v nej žiadny sex, je veľmi vkusná. Čo ma najviac zaujalo a na čo kladiem dôraz je, že je edukatívna.“
Aká je sledovanosť, keďže ju presunuli na Joj Plus.
„Mňa to v zásade vôbec nezaujíma, či nás vysielajú na Jojke, či na Joj Plus. Som rada, že máme svojich divákov, či už v telke, alebo na internete. Toto je asi skôr otázka vedeniu televízie, určite mali svoje dôvody.“
Prečo je týchto programov a filmov menej?
„Moja relácia nie je veľmi porovnateľná s erotickými filmami. Priznám sa, že tomu formátu vôbec neholdujem. Mám dve tínedžerky a viac ma šokuje, koľko vulgárnej a nevkusnej erotiky je v denníkoch. Šokuje ma, koľko prasacín sa dostáva mladým v podobe klasických internetových či printových médií, než v mojej relácii.“
Neprekáža vášmu novému zamestnávateľovi, že moderujete takúto reláciu?
„Nie, už na poste šéfky marketingu pracujem druhý rok. Generálny riaditeľ v čase, keď ma s ponukou oslovil, veľmi dobre vedel, čo moderujem. Som tam už dva roky, tak som sa zrejme ako manažérka v tejto oblasti osvedčila.“