Exriaditeľ Markízy cíti v okolí veľkú podporu
Trúfate si? Zvolia vás poslanci Smeru za riaditeľa?
„Čo ma teší, aj keď je výsledok voľby neistý, že ma podporuje veľa ľudí z televízneho aj rozhlasového prostredia. Ozývajú sa mi, čo ma povzbudzuje, a je to dôkaz, že ľudia na verejnoprávne médiá nezanevreli.“
Neozývajú sa preto, že pri vás cítia príležitosť?
„Sú to aj ľudia, ktorí to nepotrebujú. Dôležité je, že aj keď televízia nie je v najlepšom stave a jej verejnoprávnosť je na hranici plnenia si funkcie, tak táto téma vzbudila verejný záujem a to ma motivuje.“
Aký je váš projekt?
„Je to koncept o budúcnosti, ciele sú dlhodobé aj dosiahnuteľné a merateľné. Neverím, že existujú krátkodobé a zázračné riešenia, ktoré by zaručovali v krátkom čase najmä televízii vrátiť diváka, vytvoriť podmienky, aby bola sledovaná aj hodnotová. Kľúčový je program, o ktorý sa v projekte opieram.“
Aký model financovania RTVS potrebuje?
„Vo väčšine krajín funguje model koncesionárov. Je to štandardný príjem pre televíziu aj rozhlas, väčšina verejnoprávnych televízií v Európe to uplatňuje. Hovorím tomu áno s vedomím, že legislatívu treba zmeniť, čo riaditeľ priamo neovplyvní.“
STV a rozhlas pred rokom a pol zlúčili do verejnoprávneho RTVS. Budete v prepájaní pokračovať?
„Z pohľadu ekonomického a inštitucionálneho je RTVS spojené. Z hľadiska charakteru médií a ich obsahového smerovania synergiu medzi televíziou a rozhlasom nevidím. Hoci sú obe médiá audiovizuálne, sú to dve kapitoly, ktoré nejde spojiť.“
Aktuálna je otázka sťahovania do jednej budovy, vybudovanie mediálneho komplexu za 150 miliónov eur, čo bol aj konflikt medzi odvolanou riaditeľkou a ministrom kultúry. Čo plánujete s priestormi RTVS?
„Je to populárne, ale sú tu teraz oveľa dôležitejšie témy. Existujú projekty, ktoré sú v štádiu porovnávania. Treba ich vyhodnotiť a netrieskať len tak do vetra.“
Aký je váš názor na sťahovanie STV z Mlynskej doliny a rozhlasu z pyramídy do mediálneho komplexu?
„Obe inštitúcie majú administratívne priestory ekonomicky aj infraštrukturálne nevhodné.“
Takže nová budova?
„Projektov je viac, jedným je aj presťahovanie médií v rámci súčasných budov.“
Spravodajstvo STV fackuje roky politický vplyv. Ako to chcete zmeniť?
„Budeme počuť veľa definícií objektívnosti, nezávislosti. Aby to fungovalo, treba v inštitúcii vybudovať podmienky. Za každého by mala hovoriť vlastná história a mediálna minulosť.“
Zvolia vás poslanci jednej strany?
„Skromne si myslím, že mám za sebou päť rokov v najpočúvanejšom rádiu a päť rokov v najsledovanejšej televízii. Nie som si vedomý, že by sa so mnou spájali zásadné problémy nadŕžania alebo neobjektívnosti. Nie je to moje subjektívne hodnotenie, ale závery z nezávislých hodnotení médií, ako sú na tom.“
Ako hodnotíte súčasné spravodajstvo STV?
„Mám ho napozerané. Okrem názoru, že nestojí za nič, treba povedať, že má pozitíva a to v informačnej rovine.“
Bude vašou prioritou?
„Program ako taký bude mojou prioritou a v rámci toho aj spravodajstvo.“
Čo spraviť s nefungujúcimi webmi oboch médií?
„Nikdy nefungovali. Rozhlas funguje aspoň ako archív, televízia ani to. Nové médiá nie sú podchytené zákonom, takže je to niečo navyše, ale z pohľadu trendov a nevyhnutnosti podpory vlastných formátov sa to musí naštartovať.
Rezník chce, aby mladí používali v tabletoch a mobiloch aplikácie RTVS
Ako má vyzerať verejnoprávna RTVS?
„Môj projekt je postavený na vyrovnanom rozpočte, na prebudovaní programových služieb tak, že Jednotka má fungovať na princípe vzdelávať, zabávať, informovať. Dvojka sa má pretransformovať na spravodajskú televíziu. Od septembra 2014 by som rád spustil kanál zameraný na vysielanie pre deti a mládež.“
Sú rozdiely medzi súčasným projektom a tým, ktorý ste prezentovali pri prvej voľbe riaditeľa?
„V prvom projekte som ponúkal obmedzenie reklamy a to sa už napĺňa. O takto koncipovaných formátoch jednotky a Dvojky som hovoril už v roku 2011. Oveľa väčší dôraz kladiem na nové médiá, teda tablety a smartfóny.“
Čo s tým chcete spraviť?
„RTVS o mladú generáciu prišla, no musí o ňu bojovať. Mladí nepotrebujú statickú televíziu na získanie obsahu, ale mať prístup k jeho využívaniu na akýchkoľvek platformách. Česká televízia mala šesť aplikácií k majstrovstvám Európy vo futbale. “
Viac ako forma vysielania bol slabinou STV jej obsah, najmä spravodajstvo s politickými zásahmi. V akom stave je podľa vás teraz?
„Keď si pozriete sledovanosť za posledné mesiace, tak to je škoda slov. Treba to od základu prebudovať.“
Témou je aj mediálny komplex a riešenie priestorov pre STV a rozhlas. Vy ich kde vidíte presťahované?
„To nepovažujem za prioritu. To je horizont troch, štyroch rokov. Obe médiá však sídlia možno v architektonicky zaujímavých budovách, ale ich prevádzka je náročná. Výzva šetriť na nákladoch za priestory sa nedá odkladať, ale vážnejšie výzvy sú tie, ktoré som už spomínal.“
Čo považujete za najlepšie riešenie?
„Buď sa rozhlas presťahuje do Mlynskej doliny, alebo sa administratíva presunie do pyramídy a tam zostane len výroba a vysielanie. Alebo sa postaví niečo nové. Máme tu dve kolabujúce stanice, takže to nie je priorita.“
S RTVS zmizli značky STV aj rozhlasu. Chcete sa k nim vrátiť alebo ich zachovať?
„Existujú štúdie, ktorých obsahom sú aj prieskumy verejnej mienky. Zvykol som si, že pracujem s dátami.“
Ako chcete financovať verejnoprávne médiá?
„Koncesie.“
Neobávate sa, že parlament vás môže po čase odvolať ako Miloslavu Zemkovú?
„K tomu sa nebudem a ani nemôžem vyjadrovať.“
Opozícia zvažuje bojkot
Smer je s kandidátmi spokojný, opozícia sa poradí, či sa na voľbe šéfa RTVS vôbec zúčastní.
BRATISLAVA. Kto bude novým generálnym riaditeľom RTVS, rozhodnú poslanci už začiatkom augusta. Vo vládnom Smere aj v opozícii očakávajú súťaž Václava Miku a Jaroslava Rezníka.
Predseda výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek zo Smeru je s procesom výberu riaditeľa spokojný. „Určite sa z týchto uchádzačov bude dať vybrať kandidát do voľby na riaditeľa RTVS.“
Reči, že Smer si už vybral Miku, označil za dôsledok zlého zákona, keď opozícia vždy obviňuje koalíciu. „Každý riaditeľ je politickým kandidátom, lebo je zvolený politickou väčšinou,“ povedal. O tom, že Mika je už dohodnutý, podľa neho v Smere nič nevedia.
Odvolaná riaditeľka RTVS Miloslava Zemková pre SME povedala, že na stretnutí s ministrom kultúry Marekom Maďaričom jej mal v rozhovore poprieť, že by sa mal stať riaditeľom Rezník či Michal Gučík, o ktorom sa na jar tiež hovorilo. Tretí z vážnych kandidátov tak zostáva Mika.
Opozíciu pred voľbou čaká debata, či sa na nej vôbec zúčastniť. Bývalý minister kultúry Daniel Krajcer z SaS hlasovať nebude, pretože odvolanie Zemkovej považuje za nezákonné.
Poslanci SDKÚ Miroslav Beblavý a Lucia Žitňanská hovoria, že sa dohodnú na klube na bojkote alebo na negatívnom hlasovaní. „Je to téma, kde by sa opozícia mala dohodnúť na spoločnom postupe,“ myslí si Žitňanská. Beblavý hovorí, že je otázne, či voľbu legitimizovať, ak došlo k nezákonnému odvolaniu Zemkovej.
Aj KDH sa podľa predsedu poslaneckého klubu Pavla Hrušovského dohodne v klube. To, že Zemková bola podľa neho odvolaná nezákonne, má zavážiť.
„Na vypočutí sa ako poslanec mediálneho výboru zúčastním, ďalšiu formu výberu riaditeľa považujem za deklaratórnu,“ hovorí Jozef Viskupič z OĽaNO.
(jgl)