BRATISLAVA. Štát bude s akcionármi súkromných zdravotných poisťovní rokovať o kúpe akcií či špecifických aktív. Prioritne sa chce pokúsiť s akcionármi dohodnúť na odkúpení, aby vylúčil možné riziká. Píše sa to v dokumente, ktorý v piatok predložil rezort zdravotníctva a mala by o ňom v stredu rokovať vláda.
Majú tri možnosti
Poisťovňa
Spôsoby vzniku
Dohodou o správe zdravotnej poisťovne (poistného kmeňa): štát by si odpoisťovní „prenajal“ poistný kmeň. Vlastnili by ho stále poisťovne, ale rozhodovalby o ňom štát. Platil by im za poistencov.
Dohodou o odkúpení akcií súkromných zdravotných poisťovní alebo vymedzených aktív: Štát sa najskôr pokúsis poisťovňami dohodnúť.
Vyvlastnením: vyvlastniť môže akcie, špecifické aktíva alebo len poistný kmeň.
Materiál hovorí o troch spôsoboch, ako môže štát vytvoriť jednu poisťovňu. Prvou je prenájom poistného kmeňa. Akcionári by tak poisťovne stále vlastnili, ale rozhodoval by o nich štát.
Vlastníkom by platil určitú formu nájmu. Zisk, ktorý by v poisťovniach vznikol, by išiel na zdravotnú starostlivosť.
Rezort zdravotníctva však tvrdí, že ide o „dosiaľ neotestovaný, a z tohto dôvodu rizikový právny hybrid“.
Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelarie TaylorWessing e/n/w/c povedal, že by to neviedlo k žiadnej režijnej úspore, administratívne výdavky by skôr stúpli.
Štát uvažuje aj o kúpe akcií či vymedzených aktív. „Pri kúpe akcií hrozí riziko, že by štát nadobudol poisťovne zaťažené nevýhodnými zmluvami či starými záväzkami,“ vraví Leontiev. Štát by preto mal kúpiť aktíva.
„Nemáme záujem o predaj spoločnosti ani jej portfólia poistencov,“ tvrdí akcionár poisťovne Union Achmea. Odchod zo sektoru verejného zdravotného poistenia neplánuje ani Penta, ktorá je akcionárom Dôvery.
Vyvlastnenie je riskantné
Ak by rokovanie o kúpe zlyhalo, pripúšťa rezort zdravotníctva aj vyvlastnenie. Ide však o najriskantnejší spôsob z hľadiska sporov, upozorňuje Leontiev.
Vyvlastňovať sa môže len, pri verejnom záujme. Ministerstvo tvrdí, že by ním mohlo byť „vytvorenie funkčného a efektívneho mechanizmu verejného zdravotného poistenia“. Takto by sa to podľa rezortu dalo obhájiť pred Ústavným súdom a Bruselom.
Ak by sa štát najskôr snažil kúpiť poisťovne a vyvlastnil ich až keď by nedosiahol dohodu, mal by to podľa Leontieva zvládnuť bez porušenia práv súčasných vlastníkov. Sporné môže byť určenie primeranej náhrady.
Upozorňuje aj na vysoké náklady na poradenstvo či ocenenie.
Ministerstvo ani premiér nehovoria, ktorý spôsob preferujú. „Je to otázka na vládu a po vláde,“ tvrdí ministerka Zuzana Zvolenská.
„Musíme sa s materiálom oboznámiť,“ dodala hovorkyňa premiéra Beatrice Hudáková.
Z pohľadu fungovania zdravotníctva sú všetky tri možnosti zlé, vraví analytik INEKO Peter Goliaš. Ak vznikne jedna poisťovňa, bude zdravotníctvo v rukách štátneho monopolu. „Štát na Slovensku neriadi svoje firmy transparentne a efektívne,“ dodal Goliaš.
Zisk môžu mať u nás aj vo Švajčiarsku a v Holandsku
Krajiny
Kde je jedna poisťovňa
Bulharsko,
Cyprus,
Dánsko,
Estónsko,
Španielsko,
Írsko,
Luxembursko
Lotyšsko,
Malta,
Portugalsko,
Slovinsko,
Švédsko,
Maďarsko,
Veľká Británia,
Taliansko.
Zdroj: MZSR
Zdravotné poisťovne nemôžu tvoriť zisk vo viacerých krajinách.
BRATISLAVA. Len tri z 29 analyzovaných krajín povoľujú zdravotným poisťovniam zisk. Píše to rezort zdravotníctva v materiáli, o ktorom má v stredu rokovať vláda.
Okrem Slovenska povoľuje zisk aj Holandsko a Švajčiarsko. Ostatné krajiny zisk nepovoľujú, a to ani vtedy, ak umožnia, aby na trhu pôsobilo viac zdravotných poisťovní.
U nás bol zisk obmedzený v rokoch 2008 až 2010, keď prvá Ficova vláda poisťovniam nariadila, aby zisk dali opäť do zdravotníctva.
Ústavný súd povedal, že to bolo protiústavné.
V desiatich krajinách štát umožňuje, aby bolo viac zdravotných poisťovní, ktoré však nemôžu tvoriť zisk. Je to tak v Česku, Poľsku či vo Fínsku.
Jednu poisťovňu majú podľa materiálu v 16 krajinách. Medzi nimi sú aj Veľká Británia, Maďarsko či Dánsko.