Šéf Európskej komisie pricestoval po troch rokoch do Atén.
ATÉNY, BRATISLAVA. Gréci sa často sťažujú, že európski politici hovoria o nich bez nich a Aténam sa vyhýbajú širokým oblúkom. Nemecká kancelárka Angela Merkelová nebola v krajine od roku 2007.
Aj šéf Európskej komisie José Manuel Barroso nevkročil do Grécka celé tri roky. Až do včera. S gréckymi premiérom Antonisom Samarasom hovoril o možnostiach, ako zabrániť gréckemu odchodu z eurozóny.
Grécka kríza
Fakty
- Atény s úsporným balíčkom meškajú už od júna.
- Miliardové úspory sa majú dosiahnuť prepúšťaním v štátnej správe, znížiť sa majú dôchodky a sociálne platby, šetriť sa bude aj vo výdavkoch na zdravotníctvo.
- Citigroup vidí 90percentnú šancu, že Gréci opustia eurozónu do roka a pol.
- Vklady v gréckych bankách dosiahli najnižšie číslo za šesť rokov. Gréci pre obavy z bankrotu pokračujú vo vyberaní peňazí z účtov.
Jeho hovorca tvrdil, že ide o bežnú návštevu. Mimo televíznych kamier boli rozhovory tvrdé. Grécko má totiž problém so splnením podmienok záchranného úveru. Experti tvrdia, že splnilo iba tretinu z 300 záväzkov.
Únia tlačí na privatizáciu
Barroso mal zopakovať, že si Európska únia želá, aby Grécko zostalo v eurózone. Zároveň však tlačil na premiéra, aby urýchlil reformy - špeciálne privatizáciu, ktorá pokročila len minimálne. V tomto roku sa očakáva iba predaj štátnej lotérie a nákupného strediska v hodnote 800 miliónov eur.
Samaras naopak žiadal viac času na splácanie dlhov. Grécko totiž bude ešte v hlbšej recesii, ako sa očakávalo. Ekonomika krajiny by mala klesnúť až o sedem percent, namiesto očakávaných päť.
Nie je náhoda, že v rovnakom čase ako Barroso boli v Aténach aj inšpektori tzv. Trojky, teda Medzinárodného menového fondu, Európskej centrálnej banky a Európskej komisie. Hodnotili, či Grécko pokročilo v reformách tak, že si zaslúži ďalší šek na 31 miliárd eur.
Definitívne rozhodnutie o pôžičke padne v septembri. Pre opakované voľby majú reformy sklz.
Nový minister financií Ioannis Stournaras včera ohlásil plán, ako ušetriť takmer 12 miliárd eur. Jeho návrh budú musieť odobriť tri strany koalície a parlament.
Nemci strácajú trpezlivosť
Názory, že Grécko bude musieť aj tak opustiť eurozónu, sa však množia. Agentúre Reuters viacerí bruselskí úradníci potvrdili, že grécke dlhy sú neudržateľné a krajina robí primálo na to, aby situáciu zlepšila.
„Keď pridáme množstvo deklarácií, ktoré prichádzajú z Nemecka na adresu Grécka, je to strašidelný scenár,“ povedal vysokopostavený diplomat pre denník Financial Times.
Americká banka Citigroup tvrdí, že pravdepodobnosť odchodu Grécka z eurozóny do roka a pol je 90percentná. Španieli a Taliani podľa jej analýz budú musieť do konca roka požiadať o pomoc z eurovalu.